Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mesutayaz69 Avatarı

Gerçek Adı
    Mesut
    Son Giriş
    11.12-2015
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba benim bir sorum olacaktı kafama takıldı.. forumuda araştırdım 2. sorumun cevabını buldum gibi ama sormuşken tekrar bilgili arkadaşlara danışmak istedim. şimdiden teşekkürler

Diyelim ki ;

Engelli indirimli bir sıfır araç satın aldık ve beş yıl dolmadan başka bir 5 yıl muafiyeti olmayan engelli arkadaşa satışını gerçekleştirdik. biz ötv indiriminden ve 5 yıl muafiyetten kurtulduk peki alan arkadaşa 2. el almış olduğu aracı satarken satışından dolayı herhangi bir ötv vergisi yansıtılır mı ? yani benim almış olduğum sıfır aracın ötv sini 2. el satış yaptığım kişi normal bir satış yaparken ötv öder mi?

Eğer ödemez ise peki almış olduğum aracı engelliye sattığımda 2. el olan aracı engelli arkadaş üzerinden normal birisine satış yaparsak engelli olan arkadaşın 5 yıllık muafiyeti yenilenmiş mi olur ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mesutayaz69

Kaç el değiştirmiş olursa olsun, ötv'siz olarak alınan araç ilk trafiğe çıkış (yani ilk ruhsatlandırma) tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden ÖTV'siz araç alma hakkı olmayan birisine satılırsa, başta ödenmeyen vergiler ödenir.

Ve ötv'siz araç alma hakkı olan her kişinin bu işlemi 5 yıl içerisinde sadece 1 kez yapma hakkı var. Bu hakkı ister başkasından ikinci el alarak kullansın, ister sıfır olarak kullansın, fark etmez. Bugün ötv istisnalı araç aldın, 5 yıldan önce yeniden araç alamayacaksın.