Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    şevket09 Avatarı

Gerçek Adı
    şevket
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    15:52
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benim çözüm bulamadığım bir iki konu var yardımcı olursanız sevinirim rahatsızlığım femur başı avasküler nekroz h sınıfı ehliyetim var oto.vites araç kullanabilir yazıyor ehliyetimde şu an ötv muafiyet hakkım var ancak
    1) 2. el 5 yaşını doldurmamış bir araç aldığımda ötv muafiyet hakkımı kaybetmiş oluyormuyum
    2) ehliyetimde otomatik vites araç kullanır yazdığı için engelli tescili olmayan normal otomatik vites araç kullanabiliyormuyum
    3) benim alacağım engelli tescilli otomatik vites aracı b sınıfı ehliyetli herhangibiri kullanabiliyormu yoksa 1. derece akrbalarmı kullanabiliyor
    4) ben 5 yaşını doldurmamış 2. el araç alırken otomatik vites olmak kaydıyla %90 engelli kişinin aracını alabiliyormuyum
    5) ben 5. yaşını doldurmamış 2. el otomatik vites araç alırken özel tertibatlı araç alabiliyormuyum bunu alabiliyorsam prosüdür nasıl işliyor bu konularda yarımcı olursanız sevinirim

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

1. evet
    2.hayır
    3. sakatlığınıza bağlı...
    4.evet
    5. sakatlığınıza bağlı makine mühendisleri odasından proje çizdirip onaylatıp, emniyete götürüp ruhsata işliyorsunuz.

Ama hata yapıyorsunuz.. Sakatlığını nedir? bilelim..femur başı avasküler nekroz diye açıklama yetmez. biz ki doktor değiliz ne gibi durumlarda zorlanıyorsunuz bilelim... Bende sonrakiler net cevap verebilir...

Üye
    şevket09 Avatarı

Gerçek Adı
    şevket
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevaplar için teşekkürler rahatsızlığım kalça topuzlarının erimesi sonucu kalçalarda kireçlenme ve hareket kısıtlılığı ancak normal olarak tüm araçları kullanabiliyorum dışardan bakıldığında rahatsılığım pek belli olmuyor sadece röntgende belli oluyor birde merdiven çıkarken ağrım oluyor

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

şalt otomatik vites alırsanız ÖTV (2 el de yok) ödemeden alabilirsiniz. raporunuzu özel tertibatlı yaparsanız ehliyete de öylece manuel vites alabilirsiniz ancak manuel vites de özel tertibat sıkıntı olur aile kullanmaz. Sizde diğer bireylere ait otomatik vites kullanabilirsiniz.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@şevket09 @Mr.No Erol hocamın söylediklerine 1-2 ekte ben yapayım . Şimdi özrünüze yorum yapmıyorum ötv muafiyeti hakkım var dediğinizden yola çıkarak cevaplıyorum.

1. Aracın yaşı önemli olan bir arguman değildir, Araç satın alınırken ÖTV'si ödendimi ödenmedimi bu önemlidir . ÖTV muafiyeti ile alınmış bir aracı siz üzerinize alırsanız sizin için 5 yıllık süreç yeniden başlar ama normal bir birey tarafından alınmış bir aracı devir alırsanız sizin muafiyet hakkınız saklı kalır. Kısacası engelli bir bireyin üzerine 1 den çok araç olabilir bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur.

2. Ehliyetinizde kısıt bulunmuyor Sadece otomatik vites olarak belirtiliyor ise her otomatik vitesli aracı kullanabilirsiniz engelli aracı olarak tescil edilip edilmemesi problem değil sadece bu araçla engelliler için ayrılmış park yerleri ,otopark alanları ve indirimli ücretlerden faydalanamazsınız.

3. Ruhsatta yazacak şerh durumuna uygun kişiler engelli aracını kullanabilir.

4. Elinizdeki rapor ve ehliyetiniz ile uyumlu her engelli aracını devir alabilirsiniz bu konuda bir kısıt yoktur.

5. Aracınıza daha sonrada tertibat yaptırabilirsiniz bu konuda bir sınırlama yoktur.

Üye
    şevket09 Avatarı

Gerçek Adı
    şevket
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cevaplar için çok teşekkür ederim

Arkadaşlar bu durumda ötvsi ödenmemiş 2.el bir araç alırsam devlet baba bir araç üzerinden 2 kişininde 5yıllık muafiyet hakkını elinden almış oluyor anladığım kadarıyla peki ben 2.el ötvsi ödenmemiş 2adet araç almak istesem nasıl oluyor alamıyormuyum

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    5 yıl dolduktan sonra 2 bir araç ötv.siz alıyorsunuz. illaki 5 yıl dolduktan sonra elindeki araç sat demiyor. dolayısıyla 5. yıl sonunda ikinci bir ÖTVsiz araç alabiliyorsunuz.