Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    h_celil Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    31.01-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İkinci el engelliden engelliye araç alırsak aracın tescil süresinden bağımsız olarak 5 yıllık hakkımızı kullanmış sayılır mıyız?

Örnek vermek gerekirse 2011 model bir engelli aracını ÖTV siz devralsam ardından da aracın ÖTV sinin düştüğü 2016 yılında satsam. Yeni araç almak için başvurduğum zaman vergi idaresi bana " Sen hakkını 2015 te kullanmış ve Ötv siz bir araç edinmişsin" diyecek ( okuduklarım dan anladığım kadarıyla vergi dairesinin kayıt sistemi sadece şahsın Ötv indirimi kullandığı tarihle ilgileniyor, kullandığı koşulla alâkadar değiller) ve beni 2019 a kadar kitleyecek.

Bunun için GİB le görüşeceğim, özelge yazacağım ancak kesin bilen eden varsa görüşmek öğrenmek isterim.

Eğer kimsenin bu konu hakkında kesin bilgisi yoksa bunu araştıracağım ayrıca öğrendiklerimi burada da paylaşacağım.

herkese iyi günler.

Medet ya @Bülent yetiş yaa @ALP

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Evet, Hakan, aynen dediğin gibi. Bir kişi 5 yılda sadece bir kez vergi istisnası uygulaması yapabilir. 4 yıl önce vergi indirimi ile alınmış aracı bugün alsan senin 5 yılın o anda başlar.
    Bunun mantıkla da hakkaniyetle de bağdaşır yanı yok aslında. Ama Maliye böyle uyguluyor. Buna karşı dava açabilirsin ve mutlaka kazanırsın. Ama uğraşmaya değer mi senin açından, emin değilim. Al sıfır araba rahat et...

Üye
    h_celil Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    31.01-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent Hocam maliye den bi arkadaş ile görüştüm. Dediginiz gibi o da dava açılabileceğini söyledi. Siz nasıl burada yaptığınızı sadece kendiniz için yapmıyor sanız bende (eğer kafama yatan bi araba bulursam) hem kendim hem tüm engelliler için yapabilirim.
    İnsanların -devlet dahil- hiç kimseyi zarara uğratmadığı bir durum söz konusu olmasına rağmen bu kural engellilerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.
    Kişi paraya sıkıştığı için, yahut o araç ihtiyaçlarını (çocuk vs) karşılamadığı aracını değiştirmek istediğinde karşısında bu kuralı buluyor.
    Kimisinin sıfır araca parası yetmiyor ikinci elle idare edecek bir müddet, karşısında yine bu kural.
    Bana çok mantıksız görünüyor (ayrıca geçerli bir açıklama yapılırsa kabul edebilirim) modern devletler karar ve eylemlerini mantıklı gerekçelere dayandırmalılar. "Yaptım oldu" "biz böyle uygun gördük" "ulemaya sorduk" diyerek bu sorumluluklarından kurtulamazlar.

İlginiz bilginiz ve emeğiniz için teşekkürler.
    Bakalım gelen günler neleri gösterecek.