Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    11:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba.forumlarda bulamadım.hem bana hem aynı durumdaki arkadaşlara ışık tutabilir bu konu.
    sağlık raporumda veya ehliyette özel tertibat ibaresi yok.
    B sınıfından direksiyon sınavı ile h otomatik olarak ehliyetimi değiştirdim
    her iki ayağı ilgilendiren bir kas hastalığım var
    %40 özür oranı
    maliye el gazı ve frenini şart koştu aracın ötv muafiyeti için.tertibat takıldı.şu aşamada H sınıfı ehliyetle bu alacağım özel donanımlı aracı kullanmama trafik ,ruhsat aşamasında veya çevirme esnasında izin verecekmidir?
    benim aldığım H sınıfı ehliyet özel donanımlı araçları kullanmaya da yeterli midir?yoksa H sınıfı ve özel tertibatlı ve otomatik vitesli ibareli ehliyet mi istenecektir benden?
    teşekkürler...

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@drfatiqu Burada önemli olan heyet raporunuzda ne yazdığı, eğer raporunuzda özel tertibatlı araç diyor ise trafiğe giderek eksik satırları ekleyebilirsiniz. Diğer türlü çevirmelerde sıkıntı yaşamanız muhtemel

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporumda ozel donanim sarti yok.vergi dairesi aracin odenebilmesi icin donanim yaptirdiktan sonra onay verecegini soyledigi icin donanim taktirdim.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@drfatiqu Raporunuzda sadece h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vitesli araç kullanabilir gibi bir ibare varsa, maliyenin bu rapor ile size özel tertibat yaptırması çok ve çok saçma. Çünkü ehliyetiniz ile böyle bir araç kullanmaya yetkin değilsiniz. Tertibat tan kaçınma gibi bir durumunuzda yok 2 ayaktata özür olunca kullanma fonksiyonunu ele aktarılmasını şart koşuyorlar

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sorumun cevabini yazdiniz.yetkin degilim yani degil mi? H sinifi demek ozel donanimli araclari kullanir anlamina gelmiyor yani...vergi dairesi raporuma yada ehliyete ozel donanim ekletmeme gerek olmadigini soyledi.ama benim mantigim almadi.yarin trafikten ruhsat cikacak mi diye dusunmekten uykularim kacti...

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@drfatiqu Aracı aldığınız bayi ile veya işi yapan takipçi ile görüştünüz mü? Olmaz denilen şeyi oldurma yollarını iyi biliyorlar. Ehliyetiniz için öncelikle trafiğe bir gidin raporunuzu durumu belirtin belki insafa gelip ehliyete ek yapabilirler bu şekilde probleminiz kalmaz. Kabul etmedikleri taktirde size heyet yolu görünüyor başka türlü çevirmelerde ruhsat ve ehliyet uyuşmazlığından ceza yeme olasılığınız çok yüksek

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cenk Bey firma da vergi dairesinin gösterdiği şekilde işlemleri ilerletti.tertibat takıldı.tse den onay alındı.vergi dairesi ısrarla rapora ekletmenize gerek yok,tertibat taktırınca alabiliyorsunuz dediği için de tekrar rapora ekletmeden beklemeye devam ettim...

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aslinda merak ettigim nokta şu; arabanın ruhsat aşamasında ehliyete bakılarak mı ruhsat çıkıyor?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@drfatiqu Bende ondan bahsediyorum zaten ruhsat çıkma aşamasında ; hastane raporunuz , ehliyet eşleşmesi ile ruhsat düzenleniyor . Bu noktada yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Salt Otomatik Vites araç kullanabilme opsiyonu sadece sol alt ekstremite den sakatlığı olanlar için tanınıyor. Sizin her iki ayaktan olduğu için mutlak suretle özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olması gerekli. Emniyet; raporunuzda böyle ibare yoksa ehliyete bunu işlemeyecektir.

Ben raporumu yenilettim, çünkü eski raporda özel tertibatlı araç kullanır ibaresi vardı ve düz vites debriyaj elden kumandalı araç kullanıyordum. Sol ayaktan engelli kişilere salt otomatik vites araç kullanabilir maddesi eklenince, hastaneye gidip yeni rapor aldım, raporda Otomatik vites araç kullanır ibaresi var, aracımı aldım, o raporu götürüp ehliyetime de bu ibareyi eklettirdim.

Çevirme ve Uygulama da ciddi sorun yaşarsın söylim. Üşenme ve yeni rapor al derim, yada mevcut raporuna ek bilgi de isteyebilirsin.

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar aracın ruhsatı sorunsuz bir şekilde çıktı ve teslim aldım.

H Sınıfı ehliyete sahip olmak özel tertibatli araci surmeye yetermis. Eskiden H sınıfının yanina ekleniyormus bu tertibat yazisi ama artik eklenmiyormus...

Diger sık sorulan bir soru da araci baska kimler kullanacagi konusuydu. bunu da sordum. tse den yeni bir raporla aileden sadece 1 kişi kullanbiliyormus ve o kisinin adi da ruhsata isleniyormus. sececeginiz bir kisinin kimligi ve sizin kimliginizle trafikte dilekce dolduruyorsunuz. noterden bu sahis benim yakinimdir gibi bir ibareye gerek olmadigini söyledi trafik Müdürlüğü. ...

umarim faydali bir konu başlığı olmustur..saygilarimla..

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@drfatiqu Bu bilgileri size veren kişi kimdir? Tapikçi mi? Görevli memur mu? Çünkü tamamiyle yanlış bir bilgi vermişler. Kapsamı olmayan ehliyet ile çevirmede ceza yemeniz çok olası

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tabi ki görevli trafik memuru dedi Cenk Bey.Benim içim rahat etmediği için hatta Yönetmeliği de gosterdi.birlikte okuduk.
    Böyle bir durumu olanlar trafik bölge dışında kimsenin dediğine inanmasın.benim gibi karamsarliga düşmesin. .

Sizin tamamiyla yanlış bilgi olduğu konusunda yazılı bir kanuni yonetmelik belgeniz varsa paylaşın yine de...bu kadar emin konusmaniz beni yeniden tedirgin etti....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Benim yanlış olarak algıladığım bir konu da aracı kullanabilecek kişiler konusu.
    TSE aracın teknik donanımında bir değişikliğe gidilmediğini,aparatın ilave olarak takıldığını belirtir bir rapor verdiğinde o aracı aileden bir kişi değil, 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kullanabilir.

Üye
    drfatiqu Avatarı

Son Giriş
    20.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ufuk bey ben de öyle biliyordum ama değilmiş. Ister 1. Derece yakin ister 3. Derece sadece 1 kişi kullanabiliyor ve ruhsata işleniyormuş.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon