Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 17 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    15:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    S.a. Herkese Mevlam acil şifalar versin..

Sol ayağımda derin venöz yetmezliği ve staz ülseri bulunmaktadır. %43 raporum var, çalışıyorum ve vergi indiriminden yararlanmaktayım.
    Bu rahatsızlıkla H ehliyeti alabilir miyim? sol ayağım hem uyuşuyo, hemde staz ülseri ayak eklem bölgesinde eklem bölgesini çok oynatamıyorum. Konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

İyi Günler...

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@merkaplan Elinizdeki rapor ile araç alamazsınız, engelli sağlık kuruluna gireceksiniz, sol ayak (detay) h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vitesli araç kullanabilir raporu alırsanız. ÖTV muafiyeti hakkınız olur

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cenk teşekkür edrim cevabın için,
    o raporla alamayacağımı biliyorum, benim sormak istediğim derin venöz yetmezlik hastalığı h ehliyet kategorisine giriyor mu ?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@merkaplan Maliye mevzuatında hastalık ayırmaz ; Engelli sağlık kurulundan yazdığım şekilde rapor alabilirseniz araç alma hakkınız olacaktır tabi bahsettiğim 31.12.2015 tarihine kadar geçerlidir

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki ben h ehliyeti için başvuruda bulundum bana tarih olarak 16.01.2016 ya gün verdiler. sizin dediğiniz tarihten önce almaz isem ne olacak.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@merkaplan Açıkçası ne olacak bilmiyorum çünkü
    MADDE 32 ‒ Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“Geçici Madde 10 ‒ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren;a) A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,b) A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,c) B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,ç) C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,d) D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,e) E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,f) E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,g) F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,ğ) G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesiolarak değiştirilirler."Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce motorlu taşıt sürücü sertifikası sahibi olanlar ile sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanlar için de yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır."

Böyle bir madde var burada H sınıfı geçmiyor ,

“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.

Burada'da böyle yazıyor . Ehliyet için başvurduğunuz bir kursa danışın 2016 sonrasına sarkan ehliyet kazanımları için ne olacağı belirsiz

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama benim zaten b ehliyetim var. muhtemelen h yerine var olan ehliyetimle kullanabileceğim, buradan o çıkmaktadır.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@merkaplan Şimdi mevcut düzenleme konusu çok havada ve yoruma dayalı , Mevzuatta kodlardan bahsediliyor ama bunların detayı yok; B sınıfı (Kullanım Kapsamı) gibi ibareler olacak , Yeniden rapor mu istenecek , Maliye nasıl muafiyet sağlayacak belli değil . Kesin olan ise H sınıfı sahiplerinin bu değişim için şuan 5 yıl süresi olduğu ve uygun raporu aldıkları taktirde 13 lira gibi bir ücretle ehliyetlerini değiştirecekleri belki süre dahada uzatılabilir.
    Şöylede bir saçmalık var mesela 2015 yılında h ehliyet basım ücreti 127 lira iken kalkmış olan h ehliyet için 2016 ücretini 134 lira olarak belirlendiği .

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

enteresan bir durum söz konusu şimdi alsam mı daha hayırlı olur alamasam mı?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@merkaplan Size sanırım günü veren hastane değil mi ? 2016 Sonrası olduğu içinde sizde yeni mevzuata tabi olacaksınız . Maliye bakanlığı'da mevzuatını inşallah bir hak kaybı yaşamadan sizde araç edinebilirsiniz

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inşallah sıkıntı olmadan alabilirim. teşekkür ederim

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim sol ayağımda da ileri derecede derin venöz yetmezliği ve yara mevcut, ayak bileğimde kısıtlılık var. Hastaneden rapor için başvurdum ama rapor olumsuz çıktı. Ben araç kullanırken zorluk çekiyorum neden vermemiş olabilirler konu ile alakalı açıklamalarınızı bekliyorum.

Üye
    uncelim Avatarı

Gerçek Adı
    muammer
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

arkadaşlar bende derin ven trombozu ve genetik faktör v leiden, behçet hastalığı var bacağımda uyuşma ve güç kaybı var 2014 yılında bende başvurdum h sınıfı ehliyet için olumsuz sonuçlandı. doktorlara dert anlatmak çok zor ama denemeye devam etmek lazım illaki işini yapan birileri çıkacaktır.

Üye
    merkaplan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim sol ayağımda da ileri derecede derin venöz yetmezliği ve yara mevcut, ayak bileğimde kısıtlılık var. Hastaneden rapor için başvurdum ama rapor olumsuz çıktı. Ben araç kullanırken zorluk çekiyorum neden vermemiş olabilirler konu ile alakalı açıklamalarınızı bekliyorum.

doktor tanısı şu şekilde, sol ayak ta ileri derece derin vönöz yetmezliği mevcun eklem bölgesinde yara mevcut.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Araç alımında sıkıntı yaşıyorum derken ücret konusunda mı diyorsunuz?
    Aşağıdaki linki inceletin lütfen.
    Şartları sağlıyorsanız % 40 ve üzeri rapor alamasanız bile ÖTV indirimli araç alabilirsiniz.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Sayfa 1 / 2 12 SonSon