Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ortada sıkıntılı bi durum yok ki şu an, muhtemelen ötv indirimi için heyet raporu alınacak, kodun yazıldığı da ayrı bi raporla ehliyetler değişecek
    halihazırda h si olanların zaten 5 yıl süresi var
    bu kadar velvelelik, ya da hala bazı hayal perest arkadaşlar denecek bi durum yok. işin komiği bunu yazanlar h iptal olmadan çok kısa süre önce kursa gidin h alın dedi, şimdi aynı kişiler için bir de değiştirme işi var. bunu büyük bi öngörü tavsiye, haklı çıkmış gibi yansıtmak ilginç. h liler şu an ne yapacağını düşünürken iptal olmadan 2 ay önce kurslara para dökerek h almayı mantıklı gören gitti yazıldı zaten
    şu an görünen b sine kod ekletecekler kursa gitmeyecek gibi
    sistem aslında daha mantıklı, çıkacağı bu kadar önceden belli olan sistem tabi daha uyumlu olabilirdi

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@oabey Ortada 1 den çok sıkıntılı durum var daha basit olarak dile getirdiğiniz kod yazma işini daha kimin nerede kimlerle belirleyeceği bile belli değil iken ki bu durum ilden ile ilçeden ilçeye bile farkedebilir bir durum arz ediyor. Maliye halen sessiz hangi kodlara nasıl muafiyet verecekler belirsiz hak kaybı olacak mı anlayabilmek mümkün değil. H sınıfı ehliyeti olan bireyler 5 yıl hiç bir sıkıntı olmadan araçlarını kullanabilecek istedikleri bir an uygun rapor ile sadece kart ücreti vererek ehliyetlerini yenileyecek şöylede bir dip not belirteyim eskiden h sınıfı ehliyet harcı 125 lira iken o dönem B sınıfı ehliyet harçları 400 liradan fazlaydı. Şimdi h sınıfı olmadığına göre B üzerinden harç ödenecek. Artık ehliyetler ömürlük değil her sınıfın belirli dönemlerde yenilenmesi gerekiyor haliyle 5 yıl kontrol şartına tabi olunur ise, Ben 5 sene sonra 1 rapor alacağım. Yeni ehliyet alacak arkadaşlar 5 yıl içinde 2 rapor ile uğraşacak

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

@3T3N1TY o açıdan haklısınız, fakat olaya daha geniş bakmak lazım. burada elbette normallerden daha iyi arac sürmesine karsin bunu ispatlamakta güçlük çeken pek çok arkadas olabilir, fakat benzer sekilde burada araç kullanamayanlar yüzünden bulunan da pek çok kişi var. elbette insanların kaza yapmasına sebep olan pek çok şeyi bu tip kontrollerde bulmak güç olabilir, ama bi ara iq şartı falan da getirileceği haberleri vardı, yani kontrol bize zahmet gibi geliyor ama trafik güvenliği açısından bakarsak bi ehliyet ile ömür boyu araç sürme hakkı elde etmek de sağlıklı bişey değil. zaten ehliyeti olan kişilere göstermelik kurslarda tekrar ugrastırmaktansa b ye kod yazılmasını, engelli ehliyeti gibi saçma bi kavram olmamasını ben olumlu buluyorum temel olarak. zaten ab mevzuatı çerçevesinde yapılan bir düzenleme, bu sayede uluslararası geçerlilik de olacak.
    tabi mevzuat ab olsa bile uygulayanlar bu ulkenin insanı olunca aksaklık kaçınılmaz, bu kodları nasıl bir kurul kararlastıracak, bununla ilgili bu yasa aylar öncesinden belli ama bu belirsiz, kanunda ötv indirimi hakkı var ve bu h ön koşuluna değil, tertibata bağlanmış, maliyenin çok sıkıntı çıkarabileceği bişey yok ama genelge fln diye gene oyalayabilir tabi bi süre

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@oabey Yanlış anlaşılmasın yeni mevzuata karşı değilim herşey daha detaylı ama daha keskin çizgiler içeriyor daha önce ehliyeti olupta yeni mevzuatta ehliyetini kaybedecek durumda olanlarda var mesela, Bahsettiğiniz iq sınırı eklendi ama bunun takibi nasıl yapılacak hangi kurum Bu evrakı verecek oda belli değil şuanda yeni ehliyet alan normal bireyler var ve onlar bu tarz bir iq testine tabi olmadılar. Gelelim benim karşı olduğum yerlere biz her yapılan düzenlemede hak kaybına uğruyoruz, her yapılan düzenleme daha çok keşmekeş yaratıyor, bir rapor peşinde insanlar helak oluyor. Maddi ve manevi olarak herkes birşeyler kaybediyor bu mevzuatta aynen buna sebebiyet verecek. Eski mevzuatta sürücü kurs fiyatları 600-700 lira gibi ücretti şuan taban fiyat geldi ve bu rakam izmir için 1150 lira oldu ki bu fiyata vergiler harç eklendiğinde varın sonunu siz düşünün 2015 de bütün vergiler dahil 1000 lira vererek ehliyet alabilmiştim. Şimdi gelelim mevcut B ehliyet sahiplerine bu kişilerin rapor alarak engelli ehliyeti alabilmesi mümkün değildir bu hayalperestlik üzerinde tanımlama olmayan ehliyete sadece rapor ile tanımlama ekletemezsiniz trafik ehliyet değişiminde sadece birbirlerine denk olan sınıfları değiştirecek. Yine herkesin yolu ehliyet kursuna düşecek

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

@3T3N1TY sizce b sınıfı b sınıfına denk değil mi?
    eskiden sadece raporla b bile h ye dönüştürülüyormuş. şu an belirsizlik var, o yuzden ben mümkün değil, hayal gibi ifadeler olumlu ya da olumsuz anlamda kullanmam. fakat yasanın özünü okuduğumda doğru olan sürme yeterliliği, ehliyete tertibatların rapora istinaden eklenmesi gerektiği, çünkü artık sınıf farklılığı yok

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@oabey Eskiye gidersek ehliyet sınavlarına polisler giriyordu 2 tur at al sana ehliyet diyorlardı. Artık durum bu değil yeni mevzuatlar uyum yasaları daha fazla evrak daha fazla Bürokratik engel. Mevzuatta açık ve net olan H sınıfı ehliyete sahip adı üstünde engelli bireylerin ehliyetlerini değiştirme prosedürü belirtilmiş durumda uygun rapor ve kart ücreti ile yeni ehliyet verilecek deniyor . Eskiden B sınıfına sahip bireyler sadece direksiyon sınavına tabi olarak H alıyor ise yeni sistemdede bundan daha farklı birşey beklenemez eğitimine tabi olmadığınız birşey konusunda hak iddaa edilemez

Üye
    ismail yavuz Avatarı

Son Giriş
    25.04-2017
    Saat
    18:32
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar aile hekımınden surucu olur raporu alıp oda goz muayenesı yapacakmış sonra il sağlık mudurlugune raporu verıp komısyon kullandığımız cıhaz vb şeylerın kodunu yazıp onaylaycakmış sonrası trafıkte bankaya para yatırıp ehlıyetı alacakmısız

Üye
    gokay Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı sürücü belgesine sahip biri ehliyetini değiştirdiğinde, buraya tecrübesini ve hangi yolu izlediğini yazarsa çok iyi olacak. Çok belirsizlik var çünkü.

Üye
    Sky_Walker Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    5

Merhaba;

Ağustos 2015'te H sınıfı ehliyet için başvurduğum rapordaki "Sürücü Belgesi Alamaz" sonuca itiraz etmiştim, geçen hafta yeniden kurula girdim, sonucunu bekliyorum. Rapor sonucunda "H sınıfı ehliyet alabilir" ifadesi olması durumunda bu yeni değişikliğe göre sorun çıkar mı? İlk defa ehliyet alacağım ve artık H sınıfı ehliyet de yok İnşaallah bu sağlık raporu alma çabalarım çöpe gitmez bu yeni değişiklikle.

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

2015 Aralık Ayında H sınıfı olan ehliyetimi B sınıfına dönüştürdüm,

DEVLET HASTANESİNDEN SÜRÜCÜ BELGESİ ALMAK İÇİN SAĞLIK RAPORU ALDIM (250.00TL)
    EMLİYETE GİTTİM RAPORUMU VERDİM H SINIFINDAN B SINIFINA DEĞİŞTİRMEK İÇİN İSTEKTE BULUNDUM, 125TL EHLİYET DEĞİŞİKLİĞİ PARASI VERDİM(İÇİME OTURDU ) VE ÖĞLEDEN SONRA GİTTİM B SINIFI EHLİYETİMİ ALDIM

SIKINTI YAŞAMADIM, AMA H SINIFI EHLİYETTEN B SINIFINA GEÇERKEN DİKKATLİ OLUN, EĞER EHLİYETİ VEREN POLİS MEMURU RAPORUNUZA İTİRAZ ETME VE BİR ÜST KURULA GÖNDERME HAKKI BULUNUYOR, (TANIDIK OLURSA DAHA RAHAT OLUR), ÜST KURULA GİDERSENİZ B SINIFI ALAMAZSINIZ!!!

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@shoalin ; hayırlı olsun öncelikle. sormak istediğim birşey var oda, ÖTV ve MTV'den faydalanacakmısınız ? vergi dairesi ile görüştünüz mü yeni rapor ve ehliyetiniz ile ?

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

@Deniz şahbaz öncelikle şunu söyliyeyim yasa çıkmadan önce ben bu işlemi yaptım, yani kısaca Engelli ehliyetinden normal ehliyete geçtim. şuanki durumda engelli araç alımından yararlanmıyorum B sınıfı ehliyet prosedürü neyse ona tabiyim...

Üye
    furkan-) Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz-)
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    06:49
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Buradan herkese selam ederim arkadaşlar raporla h ehliyeti aldınız önceden vergi indirimli raporunuzu etkiliyormu emeklilik için aldınız raporu o raporla alakası varmı sıkıntı cıkmıyormu

Üye
    mmmustafa Avatarı

Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    13:08
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

peki benim bir sorum olacak şu anda elimizde bulunan rapor ve h sınıfı ehliyetimizle araç almak istesek vergilerden muaf olur muyuz?

Üye
    Yusuf emre Avatarı

Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    20:58
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @shoalin

Şuanda benim de H ehliyetim var b sınıfı raporu aldım aile hekimimden b sınıfına geçmek için surucu kursunamı yazılmam gerekiyor yoksa direk gitip değiştirim mi H sınıfı olan raporuma sürücü olamaz raporu vermişti

Sayfa 28 / 30 İlkİlk ... 1824252627282930 SonSon