Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    11:47
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @3T3N1TY
    Yok Hayır Kusura Bakmadım alınmadımda , yinede söyleminiz için çok teşekkürler , inanın elimde bir yetkim olsa kişiler hukukuna göre hak tescilinin üsül ve nizamını şeçeneklerle bizlere ayrı ayrı sunarım lakin böyle bir gücüm veya yetkimde tyok , Lakin tüm inancımla söyleyebilirimki TÜM HAKLARIN EN KOLAY şekilde bizlere verilmesi gerektiğini inancını sizinle paylaşıyorum , hani haklı olarak demişsiniz ya ''' Özürlü veya Engelli adı ne olursa olsun diğer insanlardan her zaman ayrı olacağız bunu kabul etmeli bununla barışabilmeyiz ''' bunda hemfikiriz , lakin Kardeşlerim ben TC Kimliğimde engelli yada oranı yazsın İSTEMİYORUM , Ben engelli kimlik kartıda İSTEMİYORUM , Ben engellii plakasıda İstemiyorum, Ben Görünürde hiçbir AYRIMCILIK İstemiyorum , Ben Bana Mal Gibi Gözden Kaybolana Kadar Ellerime Bakan beni izleyen İNSANLARDA İSTEMİYORUM , Ben Bir tek tc kimliğinde tüm bilgilerin (Engelli,Hatsalığı,Mesleği , Engel Oranı, Ehliyet Bilgilerini içrir Tek Kimlik İstiyıorum Görünürde Hiç Bir Fark olmasın diğerlerinden ve Şimdide Bunun Üzerinde Çalışılıyor Yakında Oda Gelecek , BİZ DİĞER İNSANLARDAN HER ZAMAN AYRIYIZ Kelimesini Kısmen Kabul etmekle beraber (Ki Ben İnsan Değilim ;-) Bir Kısmını REDDEDİYORUM , Ben diyorumki, Benim tek bir kimliğim olsun benim tek bir taşıyacağım elekteronik bir kartım olsun ve gerektiğinde ilgilisi bilgilerime ulaşabilsin abi ya :-) kimene abi benim ellerimdeki problemden kimene ya :-) Bununla Barışmak dediğin şeyde şu an gülerek konuşabiliyorsam ben bununla barışığım demektir kardeşim umarım durumu ifade edebilmişimdir.

Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@toprak 24

Sakin Sakin, problem Çok.... , Pardon Yok ... ,( Ben Tam Araba Alacakken Herşey Allak Bullak Oldu Şanşa Bak Be çölde sibirya kurduna rastladım sibiryada çöl aslanına ) Kardeşler, Yukarıdada Belirtmiş Beyfendi polio sekeli ile alakalı hiç bir bilgim yok ama , B Ehliyetin sabit olaçağını artrık tahmin edebiliyoruz , maliye artık h sınıfı ehliyetin yok sana ehliyet yok Diyemez iaddia ediyorum '' MALİYE ARTIK H SINIFI EHLİYET Şartı aramayacak , bunun yerine Gerçekte yapılan Rapor baz alınacakki zaten raporun baz alınması lazımdı yani rapor hastanenin işi - ötv rapora göre muaf olurmu maliyenin işi - ehliyet ne şekilde tanzim edilecek trafiğin işi - ilk önce bunlar yeniden yapılandırılacak sonra birbirine entegresi belirlenecek , ÖTV SİZ ARAÇDAN Vazmı geçsem La ;-)

Üye
    beholder17 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence vazgecme ciddi bir indirim hele ki 2016 yılında mtv zammından sonra ki ötv içinde zam söylentisi dolaşıyor git raporunu al yılbaşından sonra işlemleri takip et benim gibi acelen varsa h sınıfını almaya çalış @Themis Hukukçusu

Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@beholder17

İşin Aslı ACELEM YOK , 2016 senesinide bekleyecem , Acil olarak H ye Çevrmekte Tahmin ettiklerimle birlikte Mantığıma Uymuyor :-) , Hali Hazırda Kullandığım ve 2013 Yılında Herkez Gibi Tüm vergilerimi Ödeyerek , Vergi İstisnasız olarak Normal Şartlarda satın almış olduğum 2013 Model Linea 1.4 Active Fire Easy Model Aracım var , Kullanıyorum Sıkıntım Yok , O zaman benim gibi sol kol sıkıntılı bireyler Ötv siz araç alamıyordu kardeşim , Şimdi Alabiliyor, :-) 2016 yılını bekliyecem kararım budur, Hele Şu Rapor Bi Çıksın ONA GÖRE KONUŞACAM , 20 Gün Kaldı Sayıyorum , İşin enterasan tarafı raporda herşey (Araçı nasıl ve hangi tertibatla- otomatik vitesli sağ sinyalli - olarak kullanacağıma varıncaya kadar hepsi var , rapor benim işimi her türlü görür diye tahmin ediyorum ) , Yalnız 5 yıl kontröllü yazdı o kafamı bulandırdı BU Ne kontrölü anlamadım kanuna baktım bulamadım Rapor çıksın buraya yazacam soracam şimdi doğmamış çoçuğa don biçmeyim diyorum :-)

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    19:10
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engin kardesimizin yayınladığı açıklamaya göre her halükarda h sınıfı ehliyeti olanda yeniden rapor alacak benim anladığım.

Yani şimdi raporları yenileyecek mıyız. Yada sadece emniyete gidip ehliyet mi yenileyecegiz

Üye
    Concept Avatarı

Gerçek Adı
    Ulvi
    Son Giriş
    28.04-2017
    Saat
    19:10
    Yaşadığı Yer
    Bursa/Yıldırım
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yeniden rapor almak gerekiyor mu yok sa sadece trafikten islerimizi halledecebilecek mıyız

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konu hakkında daha fazla fikir belirtmeyeceğim, H sınıfı ehliyetim cebimde arabam kapımda. Ehliyetimi değiştirmek içinde koskocaman 5 yılım var ki o zamana kadar neler olur neler, Sürenin uzaması bile ihtimaller dahilinde.

Herkese tavsiyem elinizde imkan varsa 2015 bitmeden ehliyetinizi bastırın. 2016 yılında neler olacağını kimse bilmiyor en kötü duruma göre kendinizi ayarlayın

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    532
    Verilen Beğeniler
    289

ben de dün B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirmek için sürücü kursuna kayıt yaptırdım. Aralıkta direksiyon sınavı varmış ona girip H sınıfı ehliyeti alacağım kısmetse. 2016 yeni yönetmeliğe kalsın istemedim açıkçası. ne olacağını sürücü kursları bile bilmiyor.

Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

[QUOTE=tanerbudak;1621372]ben de dün B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirmek için sürücü kursuna kayıt yaptırdım. Aralıkta direksiyon sınavı varmış ona girip H sınıfı ehliyeti alacağım kısmetse. 2016 yeni yönetmeliğe kalsın istemedim açıkçası. ne olacağını sürücü kursları bile bilmiyor. demişsiniz

Doğrudur, kimse ne olaçağını bilmiyor Bekleyip Görmek Lazım , Yani bir sistem ve Prosödör Geleceği Belli , Ben B Sınıfı Ehliyet Sahibiyim ve bende diyorumki 2015 te raporumu işleme koymayacam BEKLEYECEM , Devlet işi bi şekilde yerine oturur İçim Çok Rahat belkide sürücü kursuna hiç gitmeyecez sadece emniyet trafik şubeye gidip rapora uygun olarak ehliyeti güncelleyecekler, bilemiyorum ama acele etmeyecem ve EMİNİMKİ Acele etmiş olsaydım daha çok param çıkıyormuş diyeceğim ...

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Themis Hukukçusu Atladığınız nokta şudur H sınıfına sahip bireyler hastaneden alacakları rapor ile değiştirme işlemi yapacaklardır , herhangi bir direksiyon sınavına tabi olmayacaklar zaten kendilerine has araçlar ile ehliyet aldıkları için gerekli değildir.

Siz hem rapor yenileyeceksiniz , hemde tekrardan direksiyon sınavına girmek zorunda kalacaksınız

"“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır."

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

@3T3N1TY

hocam yardımcı olmaya cabaladığınız için sağolun da belli olmayan bi surec icin nasıl bu kadar kesin konusuyorsunuz onu anlayamıyorum.
    raporda h sınıfı yazıyor, ancak h sınıfı kalkınca bu ibare yok hukmune gecebilir, ve ehliyet kısıtlılığına dair ibare yoksa neden tekra rapor almak zorunda kalsın? yada halihazırda b ehliyeti varken 1 ocakta b yi b yapmak için mi tekrar direksiyon sınavına girmeli, bu konudaki bu kesin görüşünüzün dayanağı var mı, b1 e cevirmek gerekir falan dediniz öle bi sınıfın bile olmadığını linklerle paylaştım

ben yasada yazana göre söylüyorum ki, hukuki mantıkta ötv indiriminin temeli zaten h sınıfı ehliyet değil. tertibatlı arac kullanmayan ama h sınıfı ehliyete sahip birisi arac alamıyor örneğin, olayın temel objesi indirim yapılan aracın tertibat ve özre dönük olma durumu. bikaç sene önce b y i h ye cevirmek zaten bi saatlik işmiş, sonradan başa açmışlar bu kursa para kaptırma, zaman kaptırma olayını.

yasadakine göre söylüyorum ki yerine gelecek bişey yok, sadece kalkmış bişey var, bu durum da hiç ehliyeti olmayan biri için h yi b ye cevirmek zor olmayacaktır o yuzden su an alabilir, fakat b yi h ye cevirip sonra tekrar b ye cevirtmek oldukca saçma olacak. haa burası turkiye, maliye belki ek bişey talepederdusuk bi ihtimal, yasada olmayan bi zorluk icat ederler ama bu durumda da talep ettiği zaten su anki kursa yazıl sınava gir sanki ehliyetin yokmuş gibiden zaten ağır ve sacma olamayacak

yasada yazana göre söylüyoruz ki prosedür b sini h ye cevircekler icin otomatik dusecek,kalkacak, iptal olacak. velev ki son anda yeni icatlar çıkarsalar da zaten su ankinden daha ağır ve acma bi surec ne olabilir? bi kursa değil 2 kursa mı git diyecekler?? 50-60 binlik bi aracta ötv indirimi zaten 15 bin falan, dileyen daha kotu ne cıkabilir bilmiyorum ama bundan cok cekinen bu iniriminin 1000-1500 unu kurstu sınavdı emniyetti derken 2 ay beklemeden harcayabilir

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@oabey Mesajımı alıntılamak yerine @3T3N1TY şeklinde yazarsanız görüntü kirliliğin önüne geçmiş oluruz. Şimdi dediğim şudur elinizde manuel araç kullandığınız B sınıfı ehliyetiniz var ama normalde kullanmanız gereken özel tertibatlı araç veya otomatik vites . Varsayalım Hastane'den raporunuzu almışsınız B sınıfı otomatik vites veya özel tertibatlı diyor Trafiğe gittin dedin ki benim böyle bir ehliyetim vardı bunu almak istiyorum sizce doğru bir uygulama mı ? B sınıfı ehliyet sahibi birey bu tarz araçlarla eğitim görmemiş direksiyon sınavına tabi olmamış . H sınıfı ehliyete sahip birey ile aynı uygulamaya tabi olması çok saçma olacaktır.

Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mustafa bey aynen mantık budur olay sizin anlattığınız gibidir , Mantıken düşündüğünde yazmış olduğun şekilde olaçaktır . cenk bey kardeş sen bizim işimizin nasıl olmasını isterdin bu soruyu sormak lazım aslında bi kaç sene önce bu çok rahat olurken sen şimdi b ehliyet sahiblerinin h ye çevrilip sonra tekrar b yeni çevirmenin olması gerekliliğini savunuyorsun ? Asıl bu tam bir saçmalık değilmi ??

Ben Zorluk Çektim / Çekecem - Sizde Çekin Bunumu söylemeye Çalışıyorsun ? Senin amacın ne ya ?? Ne Yapmaya Çalışıyıorsun Bırak Ya Bu işleri ? B EHLİTYET H EHLİYET SONRA YİNE B EHLİYET MANTIĞA BAK HELE :-)

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Themis Hukukçusu Söylediklerimden bu anlamanız çok garip , Benim bahsettiğim 2016 sonrası B sınıfı ehliyet sahibi birisinin sınavsız sadece rapor ile özürlü kapsamı içinde ehliyet alamayacağıdır . Özürlü ehliyeti olanların sadece rapor ile değişim yapabileceğidir. H sınıfı ehliyetiniz var ise sürücü kurslarına herhangi bir ücret vermeyeceksiniz mevzuatta açık ve net bir şekilde 13 lira vererek rapor ile değişim yapılacağı yazıyor . İnatla B sınıfı ehliyet ve rapor ile hiç bir şeye takılmadan özürlü kapsamı olan kodlu ehliyeti alabileceğinizi düşünmek çok fazlaca iyimserliktir

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @3T3N1TY
    artık h sınıfı ehliyet diye bişey olmayacak, b sınıfı ehliyet sahibi olan otomobil kullanabilir, sağlık raporu bu durum için otomobili belli tertibatlarla kullanmasını şart koşuyorsa o tertibatları yaptırır. bir arabanın b sınıfı ile kullanılması bu kadar anormal nasıl geliyor size, anlamak mümkün değil. h yok, isteseniz de istemeseniz de yok 2016 da ve h yerine de oomobil surecekler için b dısında bisey de yok. tamamen ayrımcı, saçma bişeydi kalktı.
    kurslarda da neler döndüğü belli, çoğu engelli h veren kurs bulamıyor, olanlar otomatik arabayla sırf kılıfına uysun, engelliye masraf cıksın diye sınava sokuyor.
    özürlü kapsamı kodlu ehliyet ne, yasada var mı böle bişey? h kalktı yazıyoruz hala gecilmesi için h benzeri seyler türetmeye calışıyorsunuz, yani okuyanlar doğru bilgilensin, yasadaki bu özürlü kodlu ehliyet ne? ben yasada yazanı söylüyorum ama inatla bi yasa, hüküm göstermeden, hatta yasadan kalkan b1 gibi sınıflar türeterek illa bişeye geçileceğini söylüyorsunuz. yani h si olan b ye gecekken b si olanın neye gecmesini uygun görüyorsunuz acaba?
    taabi belli başlı memurlar da benzer kafa yapısıyla yasada olmamasına rağme böle direk gecilmesin, vatandas sürünssün diye bişey icat edemezler yasada olmayan da, sürüncemede bırakabilirler. umarım devlette de bu vatandas surunsun, biraz ugrassın mantığı olmaz.

Sayfa 2 / 30 İlkİlk 12345612 ... SonSon