Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    11:47
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar Merhabalar Hem Bilgi Paylaşımı Olsun, Tecrübe olsun Hemde Fikir Birliği sağlamak amacı ile Bu Metni Kalame Pardon Klavyeye Alıyorum ... :-)

Her İki Eldede Yani Üst EXTREMİN her ikisindede Miyoklonik Distoni Tanılı Bir Engelliyim Memurum Ama memuriyete dahi engelimi kullanmadan girdim ve 6 sene hiçbir haktan faydalanmadan yaşadım UTANIYOR SIKILIYOR Bu hakları kullanmanın gururumu inciteğimi düşünüyordum çok cahilmişim :-) kayış attı beyler , 2014 Ağustos Ayında Yetkili Hastaneden (21 SENE gidip geldiğim lakin hastalığımda sinek pisliği kadar ilerleme sağlayamayan , 15 senede sadece hastalığın adını koyabilen aslında tamda koyamayan :-) o ellerine sı..lası hastaneden, O Müstesna hastaneden) Yüzdemi bildirir rapor istedim,

İstemez olaydım 2015 Yılı Şubat ayında raporu anca verebildiler 7 ay sonra , işin espirili tarafı bu hastane benle 15yıl bir fiil 6 sene aralıklarla uğraştı inanılmaz bir inceleme hevesiyle araştırdı ve en sonunda bana Sadece teşhişde bunulabildi tedavi adına hiçbir şey yok , arkadaşlar Düşününki ben yetkili hastane olarak daha önce hiç uğramadığım bir hastaneye gitsem acaba kaç senede rapor alacaktım bide sadece yüzdemi bildirin doktor hanım başka hiçbir talebim yok araç maraç istemiyorum yüzde bildirin yeter dememe ve 300 tl ücreti sağlık kurulu muhasebetine ödememe rağmen 7 ayda sonuç aldım Neyse rapor çıktı yüzde 40 sürekli raporumu aldım,Olsun

Sonra Bu güzel siteye girdim başladım okumaya millet yazdı ben okudum araştırdım sordum fikir edindim ilk önce kendimi yendim Bir insan Kendini yenerse gerisini siler dumanını attırırmış kardeşler doğuştan engelimdi bu benim 28 yaşında dünya senin yaşattıkların yeter sıra bende dedim , Haklarımı bu site sayesinde tanıdım geliştim Hastalığım hiçbir zaman geçmeyecekti ya bununla mutlu olaçaktım yada hep herşeyden kaçaçaktım ellerimde ince beceri yoktu ama kalın beceri çoktu KENDİYLE DALGA GEÇEBİLEN Birisi Yenilmez olduğunu geçde olsa anladım ; Haklarımı Kullanmaya Karar verdim ve Bu Siteyi Hatim ettim Başka Kurumlardaki arkadaşlarıma sordum ve raporumu kullanmaya karar verdim:

1-) Aile ve Sonyal Politikalar bakanlığından Engelli Kimlik Kartımı ve Adana Kent Kartımı Çıkardım (Tren Bedava - Avea Elele Maksi tarifesi 22 tl - Şehiriçi otobüsleri ücretsiz- tiyatro bu arada çok severim yüzde elli indirimli- şehirler arası otobüs seferleri yüzde 40-50 indirimi- adana askiden yüzde 50 su indirimi) vs gibi direk maddiyatla ilgili Haklarımı aynı zamanda birlikte kullanmaya başladım. Bunlar ufak rakamlardı ama mesele şu devletim beni ve benim gibi insanları düşünerek bir ayrıcalık bir hakkı tesciline dair tanımlamada bulunmuş bir istisna getirmiş bana düşen bu haklardan üsül ve nizam çercevesinde faydalanmaktı, yaptım yapıyorum yapacağım

2-) Memur olmam sebebi ile Gelir vergisine tabiyim maliyeye sürekli daimi yüzde 40 raporumu gelir vergisi muhafiyeti talebi ile gönderdim 3.dereceden onaylandı cebime ufakda olsa şükürler olsun bir getirisi oldu bunun yanısıra erken emeklilik durumu doğdu arkadaşlar ben kullanırım veya kullanmam ama cebime kırmızı kartı koymak istedim ve Herhalde bu hakkı kendi sosyal haklarıma katmış oldum, Çünkü kontröl vermedi vergi dairesi sürekli olarak onayladı. İlerde 18 senem dolunca kafam atarsa talep eder gereğini yaparım umarım tekrar yine rapor çıkar denmez velevki dediler densede birşey olmaz gider bir 7 ay daha sürünürüm zaten canım sıkıldıkça gider kavga eder tartışırım hem zaman geçer (Yukarıda bahsettiğim olayın 7 ayda bitmesinin sebebi önüme çıkan kim varsa 3. aydan sonra kavga etmemdi yine gönderilim yine ederim ) Çünkü hiçbir engellinin işi bu kadar SARKITILAMAZ ;-)

3-) Şimdi sıra geldi diğer bir hak olan TAYİN HAKKINA allah bu yasayı çıkaranı evla etsin tüm ölmüşleriyle birlikte cennet mekan eylesin İNŞALLAH , Memurum dedim ya mersin adliyesinde çaılışıyorum adanada ikamet ediyorum yüzde 40 sürekli engelliyim Tak Bir kanun çıktı Adana adliyesine direk tayin oldum Hayatım Ritme girdi Arkadaşlar Günde 2.5 iki buçuk saat yol gidip gelmekten yoruldum ama şimdi evimdeyim (Bu arada ellerimdeki problemden dolayı almış olduğum bu rapor askeriye tarafından esas alınarak hoşuma gitmesede askerlikten muaf tutuldum barışta askerliğe alverişli değilmişim Seferde görev yaparmışım Tanı : -Tanımlanmamış Distoni- bilemiyorum nasıl bir görev yapacağımı ama askerlik yapmak isterdim ama nasip olmuyacakmış hayırlısı olsun)

4-) Engelliler.biz sitesinin 2015 in yanlış hatırlamıyorsam nisan ayında ilan ettiği bir metin ile sol kol engellilerde ötv ve mtv muhafiteli araç alabilir haberleri üzerine daha önceden bu işle ilgili hiçbir umudum yok iken daha doğrusu b sınıfı ehliyetimde gidecek korkusu ile ; Her iki eldende sıkıntılı biri olarak ; ÖTV MTV Muhafiyeti ile Araç Almak Üzere adanaya tayinimden 01.08.2015 tarihinden sonra yani kendime geldikten, Sol kol engellilerinde H Sınıfı ehliyete tabiolma durumu araştıdıktan sonra 06-10-2015 tarihinde adanadaki başka bir yetkiili hastaneden araç alabilecek raporu alabilmek için İşlemlere Başladım. (İlk Raporum Sadece Yüzde İçeriyordu maliyedeki arkadaş bunla olmaz kardeşim diyerek yeni bu hususta rapor tanzim ettir demesi üzerine h sınıfı ehliyet ve özel araç tarifi talebi özel taleple hastaneye başvurumu yaptım) zaten B Sınıfı ehliyet ve standart normal engellik illiyet bağı olmayan 2013 model linea Araç Sahibiyim ÖTVSİZ ARAÇ Alacam dedim bir kere ;-) Kafaya Taktım 200 tl ücreti ödedim heyete girdim ;

Doktor dedi senin sitemde tanımlı bir raporun varmış zaten yüzde 40 ile araç alamazsın en az yüzde 90 alman gerekiyor dedi ben bağırarak kahkaha attım dedim doktorum sen filmleri karıştırıyorsun Araç alımlarımda yüzdenin önemi var raporda yazılması lazım ama sayının bir önemi yok isterse yüzde 5 olsun adam ortepetik engeli mevcut ise değerlendirmeniz gerekiyor Sağlık Kurulunada kitledik Doktor tel ile birini aradı doğru söylemişsin ya verilecek raporda yüzde olması lazımmış ama sayının bir önemi yokmuş dedi DEDİM Sağol ya

Sonra Doktor Söz Aldı Kardeş dedi sen sol kolundan engellisin araç alamazsınki _ ? dedim aaa doktorum yine yanlış filmi aldın ekrana neyse yine aradı birini doğru ya sol kol engelliler otomatik vitesli vergi istisnalı araç alabiliyormuş dedi. Doktor bu sefer Ehliyetin Varmı dedi evet dedim 8 senedir B Sınıfı ehliyetim var artı 8 senedirde araç kullanıyorum 5. araçıma biniyorum şuan dedim kaza yaptınmı hiç dedi , dedim siz MALİYECİMİ YOKSA TRAFİKÇİMİSİNİZ Hani doktor olmadığı kesin 15 dakkadır ordayım daha konuya gelemedik :-)

Neyse Bu Tuttu haftaya yine aynı gün geleceksin dedi EEG ye gönderecem seni sonuçun normal olursa sana raporunu araç alabilir diye verebilirim dedi bende gittim aynı Gün EEG ye çektirdim Diğer Hafta Heyetten bir gün önce sonucu aldım Normal Çıktı 8 SENELİK Şöföre araç kullanabilirsin dediler OLEYYYY BEEEEE :-) Neyse ....

Sağlık kurulunun günü geldi girdim muayane oldum FİZİKÇİ İNCELEDİ NÖRÖLOJİÇİ İNCELEDİ KBB İKİ PROFESÖR İNCELEDİ Dedim Ne zaman Ölecem Bu Kadar İncelediniz Bari onuda söyleyin La Uzmanlar dedim :-)

Doktorların Rapora esas belgeye Yazdıkları Aynen Şu : (Yüzde 40 Engellidir)-(Otomatik Vitesli - Direksiyon Topuzlu - Sinyali Sağa Alarak Araç Kullanabilir - Tanı: Myoklonik Distoni) - (5 yıl sonra KONTRÖL) evet Şimdi Merakla Bekliyorum Raporum daha çıkmadı çıkınca araç alabilecekmiyim Acaba DİYE ama H Sınıfı Ehliyeti Mutlaka değerlenderilmesini istedim yüzdeyi mutlaka yazın dedim bakalım sonuç ne olaçak rapor 22-11-2015 Tarihinden Önce Çıkmaz dediler Çıkınça Gelişmeleri Yazacam Her iki elindede problemi olanlarda araç alabilir bunu ispatlayacam arkadaşlar :-) HERKEZE SAYGI VE SELAMLAR

Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi Benim Çıkmasını Beklediğim Raporda ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Muhafiyetinden faydalanabilmem için Maliyedeki Memur YAŞLI VE 9 NUMURA Gözlüklü Beyin Söylediği Mütelaa ettiği ve olması gereken şartar ve Sihirli Sözcükler Şunlar :

1-) Raporunda Kesinlikle Yüzde Olaçak Ne olursa olsun 5-40-80 Her Ne İse İşte Yüzde rakamı olaçak Yüzdenin önemi yokki neden diye sormayın olacak diyor adam Bizim için Kanunun Önemi yok Yaşlı Memur abi 9 nömöre gözlüğünün üstünde söyledikleri önemli yoksa kanun tüzük yönetmelik ve mantık bu mahalde geçerli değil NEDEN Çünkü imza yetkisi o beyfendide ;-)

2-) H Sınıfı Sürücü Belgesi alır ibaresi gerekiyor , EEE Doktor her naneyi yazıyor ama onu unutursa olmaz kardeşim H sınıfını unutursa o rapordan bir çaçık olmaz Peki tamam dilekçede istedik inşallah yabana atmazlar oda yetmez H sınıfı sürücü belgesi alır dedikten sonra sıra B Sınıfı ehliyeti H sınıfına çevirmeye geldi Nasıl Halledecem bilemiyorum ama öğreniriz trafiğe gideriz ardından olmazsa sürücü kurslarına gireriz sonra yazılı sınav zaten yok direksiyon sınavına H Ehliyeti alırız İnşallah

3-) ÖZEL Tertibatlı araç kullanabilir ibaresi ve tarifi olması gerekiyor maliyedeki memur diyorki sadece özel tertibatlı araç alabilir yazması yetmez özel tertibatı detaylıca tarif edecekmiş doktor , sanki doktorun tek işi bu özene bezene eksiksiz rapor yazılacak :-)

4-) Eğer sol kolunda engelin var ise raporunda mutlaka otomatik vitesli - özel tertibatlı araç kullabilir ibaresi yazılı olaçak diyor bakın ya ömür dayanırmı buna ne neye ne kadar DAYANIR Bilemiyorum ama ben allahın izni ile bu işi becerem .

Rapor çıksın sonra direk maliyedeyim oldu derse sıkıntı yok olmadı şu eksik derse itiraz falan filen uğraşa devam MÜCADELE ETMEK ÇOK TATLI Haydi rast gele SAYGILAR SELAMLAR

Üye
    Sselma Avatarı

Gerçek Adı
    Selma
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar

Güzel ve eğlenceli anlatımınız okuyuculara keyif vermiştir eminim, ben epey güldüm

H sınıfı ehliyet için zaten bildiğiniz gibi kurstan sadece direksiyon sınavına gireceksiniz.. Otomatik vites araçta sınava tabi olursunuz. Bu arada kayıt dönemini yakalıyorsanız zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yazılılar geçe dursun siz direksiyona yetişene kadar, hastane/rapor işlerinizi bitirmiş olabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Üye
    Themis Hukukçusu Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    10.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba Selma Hanım :-) Burdaki Herkez Bence Çok Fazla Gülmeyi İnanıyorumki Çok Fazla HAKEDİYOR :-) Sağolun