Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fidanoglu Avatarı

Gerçek Adı
    barış
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    30

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2003 yılında almış olduğum B sınıfı sürücü ehliyetim vardı 2012 yılında geçirdiğim beyin kanaması sonu sol hemiparalizim oluştu 2013 yılında sağlık raporu için başvuru yaparken H sınıfı ehliyete başvurmak gibi bir hata yaptım tabi sonuçta ehliyet alamaz raporu çıktı direk emniyete faxlayıp ehliyet iptali yaptılar bu ay yeniden h sınıfı için başvuru yaptım H sınıfı ehliyet alabilir ÖTV indiriminden faydalanır raporu aldım şimdi tekrar sürücü kursuna başvuru yapmam gerekiyor 2016 yılında eski ehliyetler kaldırılacak ve h sınıfı kaldırılacak diye biliyorum 2016 yı beklesem mi bilgisi olan varsa bu konuda

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@fidanoglu Hastaneler "ÖTV MUAFİYETİ KARARI ALAMAZ" her kurum kendi yetkin olduğu alanlar konusunda hükümler verir . Maliye sırf hastane raporda ötv muafiyeti yazdı diye bunu uygulamak zorunda değil . Hiç bir kurumun diğer bir kuruma üstün olma gibi bir durumu yoktur. Sizin ehliyet ve araç alabilme şartlarınız H sınıfı ve otomatik vitestir . ÖTV muafiyet konusu ise sürüncemede kalırsınız

Üye
    fidanoglu Avatarı

Gerçek Adı
    barış
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    30

zaten raporum Ötv indiriminden yaralanabilir H sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanabilir şeklinde

Hocam sorum sizin verdiğiniz cevapla alakalı değil ki sadece ehliyet için durumu soruyorum daha ötv için uğraşmıyorum

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@fidanoglu Bende size diyorum ki hastanenin yazdığı "Ötv indiriminden yaralanabilir" Kısmı hükümsüzdür . Maliye açısından bu hükmün bir değeri yoktur tek kabul görecek olan kısım "H sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanabilir" dır .

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@fidanoglu cenk'in demek istediği aslında raporunla ehliyeti çıkartmadan veya başvurmadan önce bulunduğun ilin yetkili vergi dairesine raporunu göstererek müracaat edip vergi indirimi alıp almayacağını öğrenmek. ehliyeti alıp "yok mok" derse vergi dairesi yine başka bir süreç başlayacak senin adına, o'da nedir. yok önerge ver cevap bekle falan filan.

Sorunun cevabına gelince; benim okuduğum sürücü kurs'larının web sayfalarında yazan yeni ehliyet sınıflarına göre H ehliyet ile ilgili bir değişikliğin olmadığı. Benim anladığım H sınıfı ehliyet aynen devam, ha belki ne olur, daha zor olur ama daha kolaylaşacağını sanmam. Malum bizim memleketin kanun ve kanunlarla imtihanı ortada. sen geçirdiğin rahatsızlıkla iyi almışsın raporunu sonradan bile olsa, bende doğuştan sol kol engellisiyim fakat bir türlü rapor alamadım hala, veya konuya vakıf bir doktor bulamadım en azından...

Üye
    Hamdiii Avatarı

Son Giriş
    13.04-2016
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar ben bugün h sınıfı ehliyet için kursla görüştüm normal ehliyet 1350 h sınıfı 2700 dedi.birde vergiden muaf araç almak istiyorsam toplamında 4500 tl verirsem h sınıfı ehliyet ve araç alma hakkım olurmuş.ben h sınıfı ehliyet alırsam zaten vergiden muaf araç alamıyormuyum? Birde ehliyet ücreti niye bu kadar farklı pahalı deilmi?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tamamiyle dolandırıcı, fiyat tekliflerini yazılı olarak isteyin size anlattıkları gibi kağıda resmi kaşeli ıslak imzalı alın.

Sonra sırasıyla aile bakanlığı'na , özel surucu kursları konfederasyonuna, şikayet edin bakın bir daha milleti kandırmayı deneyebiliyorlar mı

Üye
    Hamdiii Avatarı

Son Giriş
    13.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım.h sınıfı ehliyet fiyatı normal ehliyetten farklımı peki.ben ehliyetimi aldıktan sonra ötv siz araç alabiliyormuyum acaba.benim sol kolum dirsekten aşşası doğuştan yok.ben ehliyet için rapor çıkartırken otamatik vites kullananilir diye mi yazması gerek raporda peki.ay çok soru sordum

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

H sınıfı ehliyet B sınıfından belki az bir miktar fazla olabilir ki o da tertibatlı araç bulundurmasından kaynaklı olabilir ancak bu kadar fahiş fark engelliyi sömürmeye yöneliktir.
    Ayrıca ötv muafiyetli araç almanızın hiç bir şekilde sürücü kursuyla alakası olmayıp alacağınız rapora bağlıdır, bir daha kapısını çalmayın o kursun, başka kurslara bakın.
    Evet sol kol kısıtı olarak sizin raporunuzda otomatik vitesli araç kullanır yazmalıdır.

Üye
    Hamdiii Avatarı

Son Giriş
    13.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlgilenip cvp verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum

Buarada tertibatlı araçla öğrenmicekmişimki oda yok elinde otomatik bile deil manuel bi araçmış

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Hamdiii sizin raporunuzda kullanılabileceğiniz araç tipi bellidir buna uygun olmayan bir araç ile ehliyet alamaz sınız

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

kasım ayına girdik, kurs suresi sınav falandı ocak ayına sarkarsa 2016da kalkmış bi ehliyet sınıfını nasıl verecekler o da ayrı bi gariplik

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    530
    Verilen Beğeniler
    289

@Ufukalp

hocam benim B sınıfı ehliyetim var. şimdi H sınıfı alayım mı yoksa yılbaşından sonrasına mı bırakayım. iyice kafam karıştı. sürücü kursları birşey bilmiyor. aralıkta direksiyon sınavı var kayıt olun ona yetişirsiniz diyor. sakatlar derneği genel merkezini aradım. onlar da tam bilmiyor. sizce H sınıfı ehliyeti alıp yılbaşından sonra ki değişikliği mi yaptırayım. ya da hiç H sınıfı almayıp yılbaşından sonraki uygulamayı mı bekleyeyim. yeni yönetmelik ile yeni rapor al derler mi acaba. raporum daha yeni.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@tanerbudak
    Düzenlemeye ait uygulamayı henüz kimse bilmiyor, her kafadan bir ses çıkıyor.
    Biz böyleyiz, önce yasa ve yönetmelikleri değiştiririz ama uygulama hep muallakta kalır, yasa ya da yönetmelik yürürlüğe girdiği halde uygulama başlamaz, nasıl uygulanacağı bilinmez, emniyete gidersin bize uygulama ile ilgili, tebliğ gelmedi denir vs. vs.
    Ben olsam Aralık ayı içerisinde kesin ehliyetimi elime alabileceksem başvururum, ama bu şüpheli ise yeni uygulamayı beklerim.

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    13:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    530
    Verilen Beğeniler
    289

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp

Teşekkürler cevabın için. bende aralık ayında almayı düşündüm açıkçası. sonuçta elimde H sınıfı ehliyet olur ve 5 yıl içinde değiştirme sürem olur. yeni yılı beklersem ne olacağı belli değil. belki git yeni rapor al diyecekler. çünkü yönetmelikte uygun kod un rapora yazılması gerekir falan yazıyordu. bizim raporlarda uygun ibare var ama kod diye birşey yok sonuçta. olan 750-800 tl paraya olacak ama en azından iş garanti olsun.