Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    AhmtErtkn Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmt Ertkn
    Son Giriş
    26.10-2015
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ;

Belki emsali bir çok konu mevcuttur ama beni tatmin edicek bir cevap alamadım . Babamda sağ ayak engeli var yani sağ ayağı kısa ve H grubu ehliyetinde otomatik tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yer almaktadır. Babam aracı aldığında sağda yer alan gaz pedalına ek olarak u şeklinde bir aparat ile solada bir gaz pedalı eklenicek ve bu aparat sökülüp takılabilir bu yapılıcak tertibat yeni değişen kanuna göre donanıma dokunmadan ek bir aparat takılıyorsa ya dahilmidir. Yeni kanun ile kullanabiliceğim söyleniyor ama net bir cevap istiyorum bana yardımcı olabilicek bilgi sahibi arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ediyorum .

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Bana göre etik değil ama evet kulanabiliyorsun . Eski ruhsatlarda sahibinden başkası kullanamaz yazardı o ibare artık yok yanlızca kiralanamaz ibaresi var diye biliyorum benim rapor %90 olduğundan başıma gelmedi fakat eskiden bu konunun zorluğunu çekiyordum.
    Etik olmama sebebine gelince nice gariban engelli arkadaşın cebine 5 lira koyan zengin 300000 lik arabayı alıyor 200000 den daha az bir rakama sonra koyuyor engelli kartınıda cebine sadece o engellinin değil bütün engellilerin hakkınıda gasbediyor .

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@AhmtErtkn
    Evet sola gaz pedalı ilave aparat olarak kabul görür.
    Yeni düzenlemede bu tür araçların araç sahibi engellinin 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımları tarafından kullanılabileceği hükme bağlanmıştır.
    Ancak bu ibare ruhsatınıza direkt yazılmayacak, aynı düzenleme araç sahibine aracın teknik donanımında değişiklik yapılmadığını onaylatma yükümlülüğü de getirmektedir.
    TSE ne aracın teknik donanımında değişiklik yapılmamış olduğunu onaylatarak alacağınız belgeyi trafik tescile ibraz ettiğinizde ruhsatınıza 3. dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar tarafından kullanılabilir şerhi düşülecektir.

Üye
    AhmtErtkn Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmt Ertkn
    Son Giriş
    26.10-2015
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@edipbalkan

İlginize teşekkürler . Aracı babama alıyoruz ama bende kullanıcağım . Bu kanunu dediğiniz kötü maksatlı kullananlar var etik değil size katılıyorum.

@Ufukalp

Ufuk bey cevabınızın için teşekkür ederim öncelikle bugun raporu noterden onaylatırken gözümüze bir şey çarptı raporun açıklama kısmında '' H sınıfı ehliyet alır. gaz ve fren tertibatı el ile kontrollü. Otomatik vitesli tertibatlı araç kullanabilir '' ibaresi yer alıyor fakat babamın sol ayağı işlevsel ve problem yok biz sadece sağdaki gaz pedalı sola geçiren aparattan taktırmak istiyoruz. Tertibat yapan ustalarla bu durumu görüştüğümüzde şöyle bir cevap aldım elden aparatla onaylatırız daha sonrasında onu çıkarır yerine sola gaz pedalı takarız dediler fakat biz muayene esnasında elden gaz fren tertibatı olacağı için bu tertibatla 3. Derece takınları kullanabilir ibaresi yer alan kanundan faydalanabilirmyiiz. Evet gazı sola alınca kullanıyoruz ama elden tertibatta bu mümkünmü aracın donanımına gene müdehale edilmiyicek . Bu bize sorun yaratırmı vaktinizi çalıyorum ama bilgi sahibi kişiler bulamadım fiktirinize başvurmak istiyorum. İlginize teşekkür ederim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @AhmtErtkn
    Bu durumda ben yakınlarım kullanabilir mi sorusundan çok raporu düzelttirip sadece özel tertibatlı araç alır ibaresine çevirebilir miyim diye düşünürdüm.
    Bahsettiğiniz tertibat teknik donanımda değişiklik yapmasa da araçta bir yığın aparatla çirkin bir görüntüye sebep olacaktır. Onaydan sonra sökmeniz yasa dışı kullanım olacaktır, sökmeseniz siz kullanmakta zorlanacaksınız.
    Araç elden tertibatlı haliyle yakınların kullanımına uygunluk onayı alır mı tam bilmiyorum, siz de emin olmadan hemen yasa dışı uygulamalara gitmeyin. Önce doktorla görüşüp sol bacağın işlevinin normal olmasından dolayı çok basit bir aparatın yeterli olduğunu ama yazdıkları ibarenin buna engel olduğunu tatlı bir dille anlatmaya çalışın.
    Rapordaki ibareyi değiştirme çabanız olumsuz sonuçlanırsa ilinizde onay alacağınız TSE ye uğrayarak teknik elemanlarla görüşüp elden tertibata bu onayın verilip verilmeyeceğini sorun, verlir derlerse hiç yasa dışı yollara tenezzül etmeyin.
    Tertibatın yapacak olanların sözüne giderseniz hiç bir sorunla karşılaşmasanız dahi her muayenede onlara muhtaç olacaksınız, sök tak yaptıracaksınız.