Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KORZEY Avatarı

Gerçek Adı
    korhan
    Son Giriş
    03.01-2016
    Saat
    11:55
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaslar otvsiz yeni arac aldım sol alt ekstramtiden sakatlıgım var h sınıfı ehliyet raporumda ve ehliyetımle otmatık vites ıbareli ama araca tertibat taktılar topuz ve sınya kablosu ayrıca ruhsatıma ozel tertibatlı kendısınden baskası kullanmaz ıbaresi konuldu lutfen yardım edın bır yanlıslık oldugunu dusnuyorum

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    7

araç için alınan heyet raporunda ne yazıyordu özel donanımlı mı otomatik vitesli araç alabilir mi yazıyordu

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KORZEY Bu serzenişiz eğer Ruhsatınız çıktı ise çok geç kalınmıştır. Maliye nezdinde Topuz ve Sinyal kolu ötv muafiyeti sağlamaz , Size sorun çıkaran Trafik kanadında ise iş takibi yapan ruhsat ile ilgilenen kişilerin bilgisizliğine maruz kalıyorsunuz

Üye
    KORZEY Avatarı

Gerçek Adı
    korhan
    Son Giriş
    03.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ruhsat cıktı h sınıfı ıcın alınan raporda otamatık vitesli kullanabılır ıbaresi yazıyor

TANI OLARAK SOL AYAK KONJENİTAL SEKIL BOZUKLUGU ILE OPERE SOL ON KOLDA KIRIK SEKELINE BAGLI SEKIL BOZUKLUGU BU H SINIFI EHLIYET RAPORU ICIN ( EHLIYETIMDEDE OTAMATIK VITESLI ARAC YAZIYOR) ENGELLI KURUL RAPORUMDA %26 TANI OLARAK DOGUMSAL ANOMALİ SOL AYAK SOL ON KOLDA SEKIL BOZUKLUGU YAZMAKTA RUHSATIMDA OZEL TERTINATLI KENDISINDEN BASKASI KULLANAMAZ YAZILMIS APARATA IHTIYAC YOKKI TOPUZ VE SINYAL APARATI VAR BURSA VERGI DAİRESİ ARACI BURSADAN ALSAYDIM GEREK YOK DEMISLERDI ISTANBULDAN ALDIM BU HALA GELDI NE YAPMAM GEREKİR SİZCE

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KORZEY Aracı aldığınız bayi ile konuşacaksınız bu durumu artık çünkü sizden tertibat içinde belli bir para aldılar. Ruhsatın değişmesi tertibatların sökülmeside ayrıca masraflar olacak . Kısacası bütün bu işlemler sürürken sessiz kalmışsınız bu saatten sonra firma bizi ilgilendirmez diyip işin çıkınden çıkabilir çünkü alım satım her şey bitmiş . Ayrıca aracın otomatik vites olması bir şey ifade etmez 3. kan hısımlarına kadar kullanım hakkı edinebilirsiniz

Bakın Beyfendi Maliye nezdinde "TOPUZ VE SİNYAL ÖTV MUAFİYETİ SAĞLAMAZ" bu kadar açık ve net bir durumdur bu.

Üye
    KORZEY Avatarı

Gerçek Adı
    korhan
    Son Giriş
    03.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlıyorum ustadım sızı muamalecı arkadasla cok tartıstım bana ısrarla heyet raporunda sol on kol yazısı var o yuzden bu yapıldı dıyor ve 2900 tl gıbı bı rakam aldılar benden benı asıl rahatsız eden ruhsatta yazan ozel tertıbat ve kendısınde baskası kulllanmaz ıbaresı dedıgınız gıbı aparat sayılmıyor ama aracta ondan baskasda ek bısey yok sadece otatmatı vites ve aılem kuallamıyor ben aparatları soktum aracı alalı 2 gun oluyor ne gıbı yol ızlemem gereklı suan ıcın

BU KULLANIM HAKKINI NASIL ELDE EDEBILRIM 3 KISIM AKRABALAR ICIN CUNKU RUHSATTA KENDISINDEN BASKASI KULLANMAZ YAZIYOR

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KORZEY Açıkçası keşke kabul etmeseydiniz bahsettiğiniz çok büyük bir rakam hemde hiç yok yere ödenmiş bir rakam. Size onay vermeyen maliye memuruna mevzuatı okuması gerektiğini söylemeniz gerekiyordu açık ve net bir şekilde takılan aparatların muafiyet sağlamadığı yazıyor daha ne akla hizmet arabaya takılmasını şart koşuyor ? Bundan sonra yapılacak işlemler Trafiğe gideceksiniz özrünüzün sol alt kesimden olduğunu ruhsatın yanlış yazıldığını değişmesi gerektiğini söyleyeceksiniz ama burada aklı selim bir memura denk gelmez iseniz ne yazık'ki sizi ret edecekler. 17 nisan karayolları mevzuatını gösterebilirsiniz tertibatlı arabalarıda 3. kan hısımları artık kullanabilir ama bu mevzuatta halen doğru bir şekilde düzenlenmediği için yine trafik problem yaratacak . Kısaca işiniz memurlara bağlı değiştirebilirsinizde değiştirimeyebilirsinizde

Üye
    KORZEY Avatarı

Gerçek Adı
    korhan
    Son Giriş
    03.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cok tesekkur ederım pekı vergı dairesine gıtsem bır farkındalık yaratılabılır mı pekı hanı ıslemın yanlsı yapıldıgı gıbı cunku tuvden gecmıo vs gıbı bır cok bahane uretildi tarafıma

AYRICA DEDIGINIZ GIBI APARATLAR TOPUZ VE SINYAL KOLU TERTIBAT SAYILMIOSA ÖZEL TERTİBATLIDA YAZAMAZLAR O ZAMAN MANTIGA AYKIRI

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KORZEY Maliye görevini tamamlamış faturası kesilmiş araç tescil olmuş trafiğe çıkmış . Bundan sonraki muhatabınız trafiktir . trafik belki araç ve özrünüz hakkında mühendisler odasından görüşte talep edebilir veya tse'den araçtaki tertibatların başkalarının kullanımına engel teşkil edip etmeyeceğine dair bir belgede isteyebilir . Dediğim gibi iş bilen bir memura denk gelmediğiniz sürece hepsi varsayımsal çünkü mevzuat baştan doğru işletilmeden gelmiş bu saatten sonra çözümde doğru bir şekilde gelmeyecektir

Topuz ve Sinyal kolu aparatları Maliye nezdinde "ÖTV MUAFİYETİ SAĞLAMAZ" ama trafik nezdinde her birisi ayrı ayrı Tertibat olarak nitelendirilir

Üye
    fatmazehra Avatarı

Son Giriş
    19.08-2017
    Saat
    01:12
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konu birazda memurların bilgisizliğinden kaynaklanıyor, birinin olur verdiğine diğeri hayır diyor.benim ehliyetimde otomatik vites özel tertibatı araç kullanabilir yazmasına rağmen ben otomatik vites araç aldım hiç bir tertibat taktırmadım ve trafikte taktırmama gerek olmadığını zaten otomatik vitesin özel tertibat sayıldığını söyledi..arabayı eşimde kullanıyor ve bir sorun yaşamadık..

Üye
    katrancalı Avatarı

Gerçek Adı
    Ata
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    03:36
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    9

... benim ehliyetimde otomatik vites özel tertibatı araç kullanabilir yazmasına rağmen ben otomatik vites araç aldım hiç bir tertibat taktırmadım ve trafikte taktırmama gerek olmadığını zaten
    bence bu konuyu yanlış yorumluyorsunuz...

otomatik vites sağlam sürücüler için bir konfor seçimi, yani "optional" bir donanım... olsa da olur, olmasa da...

ama alt ekstremitelerinden sorunlu bir engelli için otomatik vites "zorunlu gereksinim" olan bir donanım... buna ek olarak engelli sürücü için özel tertibat gerekebilir ya da gerekmeyebilir...

o yüzden, sağlam sürücü araç sürmek istediğinde otomatik vites donanımı, klima ve diğer konfor donanımları gibi (mesela oturma yerinde ısıtıcı olan sürücü koltuğu) opsiyoneldir...

ancak bir engelli araç sürmek istediğinde otomatik vites gereksinimdir, o yüzden de kanunda "ortopedik engellinin aracındaki otomatik vites gerekli donanım" şeklinde yorumlanmalıdır...

Askıda Üyelik
    mb21 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    19:06
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@fatmazehra

benimde ehliyetimde özel tertibatlı otomobil yazıyor.şimdi ben otomotik vitesli araç başka bir tertibata gerek olmadan kullanabilirmiyim.
    bilen biri varsa lütfen cevaplasın ''özel tertibatlı otomobil''ibareli ehliyetim ile otomatik vitesli otomobil kullanabilirmiyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @KORZEY

Külliyen akıl dışı bir uygulama olmuş. Kesinlikle bayiye gidip hakkınızı arayın! Raporunuza aykırı işlem yamışlar. Bu aynı zamanda yasaya da aykırıdır.
    Şuradaki bilgileri derleyip soluğu bayide alın derim: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html