Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    algoritmax Avatarı

Son Giriş
    14.06-2016
    Saat
    22:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar. Sanıyorum hakkında en çok bilgi kirliliği ve farklı uygulama örnekleri bulunan konulardan biri bu. Gerçekten araştırmaktan gına geldiği için konuyu açma gereği hissettim.

30 yıldır zaten bakmakta olduğumuz %90 zeka engelli yakınımız üzerinden çevrenin tavsiyesi üzerine engelli aylığı ve ötv muafiyetli araç almaya karar verdik. Bunun üzerine raporlar vs çıkarıldı ve annem vasi olarak tayin edildi. Her üç ayda bir yatan maaşın kontrolü de annemde şuan. Vasi belgesiyle parayı çekebiliyor. Aynı şekilde yalnızca o vasi belgesini kullanarak 2011 yılında otomobil aldık ve malum 2016 yılında satılacak.

Ben arabayı aldığımız vasi belgesiyle aynı kolaylıkla satışı da yaparız diye planlarken forumda çok farklı uygulamalar okudum. Ve açıkçası çok canım sıkıldı. Hakim kararı, engelli adına hesap vs. Bunlar anlamsız şeyler. Zeka engelli birinin kendi maddi gücüyle bu arabayı alamayacağı belliyken neden başta hakim kararı istemediler? Alırken iyi güzel, satarken neden problem? 30 yıldır karşılıksız olarak baktığımız yakınımızın üzerinden araba aldık ve durduk yere paramızdan mı olduk? Burda alışta hakim kararı istemeyen, vasiyi yeterli gören ancak satışta bunları talep eden noterin suçu yok mu?

Bunları yazıyorum çünkü bahsi geçen yakınımız yaşlı ve 30 küsur yıldır annem babam hiçbir karşılık beklemeden her ihtiyacını giderdi. İşte 5-6 yıldır maaş vs alıyorlar sadece. Ve bu arabanın parası engelli yakınımızın hesabında kalırsa onunla engelli olduğu için yıllarca ilgilenmeyen, arayıp sormayan diğer yakınları vefat durumunda başına üşüşecekler. Bu haksızlıktan öte, iyilik yapana zulüm değil midir?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Konuyla ilgili "başından aynı şeyler geçmiş kullanıcılar" yorum yaparsa gerçekten çok sevinirim. Konuyla ilgili tüm başlıklarda tahminler, görüşler vs. derken işler iyice karışıyor. Lütfen "birebir aynı şeyleri yaşayanlar" aydınlatsın bizleri. Şimdiden çok teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

@algoritmax

Araç almak çok çok büyük olasılıkla 2022 engelli aylığının kesilmesine neden olur

Araç alırken hakim kararı istenmeliydi aslında. Dediğiniz gibi, şimdi satarken mağdur oluyorsunuz. Çok can sıkıcı!

Bu konuda yapılabilecek bir şey yok maalesef. Aracı hakim onayı ile satabilirsiniz. Sattığınızda para engelli kişinin adına yatar ve o para ancak engelli kişi yararına yine hakimin onayı ile harcanabilir.

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    işin aslı biraz olayın normali de bu, çünkü sonuçta arac engelli kişi adına ve yasal olarak onun ihtiyaçları için alınıyor, engel sonuçta miras vb ya da hibe türü yardımlara engel bir husus değil, sonuçta o kişiye ait mal varlığının satılmasında vb suistimalleri engellemek için bir kontrol mekanizması da gerekli, 2011 çok da eski, sürülemeyecek masraf çıkaracak bi yaş değil araç için, mevcut haliyle de sürmeye devam edilebilir