Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ercnsrn Avatarı

Son Giriş
    03.07-2016
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle Allah Babannemin mekanını cennet, kabrini nurlar içinde eylesin..
    Herkese merhabalar, 2014 yılı temmuz ayında %98 engelli raporu olan babannemin adına kayıtlı araç aldım. Babannem 2015 ağustos ayında hakkın rahmetine kavuştu.Üzerine kayıtlı araçtan başka herhangi bir mal yoktu. Benim durumumda olan kişilere yol gösterici olacağını düşündüğüm için sırayla yapılması gerekenleri anlatacağım.

1) Ölüm kaydının nüfusa geçmesini bekleyeceksiniz.

2) İster adliyeden isterden noterden verasetnama çıkartacaksınız.(noterde en fazla 20 dk iş 107 lira, birde en az bir fotokopisini aslı gibidir yaptırın vergi dairesinde alıyorlar.

3) Eğer 1'den fazla mirasçı var ise ötv yi geri ödememek için mirasçıların adına çıkacak ruhsat, biz babamın kardeşlerinden babamın adına vekaletname aldık, 5 yıl sonunda da babam vekaletnameler ile arabayı kolaylıkla bana satışını yapabilsin diye.(200 lira)

4) Vergi dairesinde verasetname ile vasiyetname çıkarmaya başvurduk, imza işleri biraz sıkıcı (30 lira), birde ilişik yok belgesi alın.

5) Sigortacınızda mirasçıların adına ek 1 formu(20 lira) doldurtun ve araca mirasçılardan birinin adına sigorta yaptırdıktan sonra trafik müdürlüğüne gidin.Ben babamın adına sigorta yaptırdım (560 tl)

6) Trafikte yeni ruhsat çıkartmak için; ek 1 formları, verasetname, vekaletnameler, aracın mevcut ruhsatı, ilişik yok belgesi olacak.
    Yaptırdığım işlemler bu şekilde ben 2 gün içinde hallettim ama 1 günde de yetişir.Ücretini ödediğim aracım 4 yıl mirasçıların üzerinde durduktan sonra babam devrini bana yapacak inşallah.

Bu işleri okuduklarımdan içinden çıkılmaz gibi düşünüyordum ama hiçte öyle değilmiş,vefat eden kişinin üzerine sadece araç var ise aracı sadece bir kişinin üzerine almaya kalkarsanız ötv yi ödemek zorunda kalırsınız o yüzden 5 yılın dolmasını bekleyin..

Allah herkese kolaylık versin..

Üye
    sabit01 Avatarı

Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@ercnsrn
    mirasçıların üzerine çıktığında ruhsat ötv ödenmiyormu?
    5 yıl sonunda 1 mirasçının ruhsatı kendi üzerine alabilmesi için tam olarak ne yapması gerekiyor?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

5 yıl dolunca zaten araç serbest kalır isteyen istediğine normal satış yoluyla satar.

Üye
    ercnsrn Avatarı

Son Giriş
    03.07-2016
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sabit01 evet mirasçıların üzerine çıktığında ödenmiyor, 5 yıl sonunda normal bir şekilde,devri,satışı yapılır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ercnsrn

Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler