Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 30 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pejmurde Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    soğuk şehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @cyl

Bu açıklama ve belgeler bence çok iş görecek. Teşekkürler.

Üye
    allltears Avatarı

Son Giriş
    30.06-2016
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ewt.başvurun onaylandıalabilirmisim.raporumda sağ üst extremite ve otomatik vitesli H sinifi alir yaziyo.%40 oraninda

Üye
    aysn41 Avatarı

Gerçek Adı
    tuncay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:10
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

@cyl

çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz. Benim eşim de sağ kol Brakial Pleksus engeli var. 2 tane raporumuz var 1'i ilk aldığımız otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır. 2si yeni aldığımız bunlara ek olarak özel tertibatlı.. rapor. İlk raporumuz la ozaman ötv indirimli araç almak daha mantıklı olacaktır. nitekim özel tertibat tefarruatına girmeden.. nasıl bi özelge dilekçesi yazdınız örnek verebilirmisiniz ?

Üye
    mhmtzytn Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuyu bende takip ediyorum. sağ elinden kolundan engelli olupta ötv muafiyetli terdibatsız otomatik vites araç alabilen varsa mutlaka yazarsa çok sevinirim..

Üye
    aysn41 Avatarı

Gerçek Adı
    tuncay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Sağ kol engelliler hala tertibatsız otomatik vites den ötv muafiyetinden faydalanamıyor malesef.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

Üye
    aysn41 Avatarı

Gerçek Adı
    tuncay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Bülent abi 0 araç aldık ama özel tertibatlı. tertibatsız raporumuz da vardı olmadı vergi dairesi müdürü kabul etmedi. Bizde mecburan tertibatlı raporumuzu sunduk aldık aracımızı, sadece 1.500 tl cebimizden tertibat, proje, çekici vs. masraflar için fazladan para çıktı. Aracı sağ kol engelli eşim üzerine aldık, bende işitme engelliyim ben kullanıyorum aracı tertibat katlamalı katlanınca paspasın altında kalıyor sol ayak engelliye göre yapmışlar. Trafik çevirirse hemen kaldırıp eski haline getireceğim bu şekilde kullanıyorum. Bir sorun çıkmadı şimdiye kadar inş. çıkmazda..

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    16:37
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Malesef vergi dairelerindeki çalışanlar bu konudan habersiz ve rutin işleyişlerini bozmak istemiyorlar. Bu şekilde araç alan bir arkadaşımız, bir de başvurusu kabul olan arkadaşımız mevcut.
    Alabilen arkadaş İstanbul'da Doğuş Otomativ'den aracını almış.
    Bir arkadaşımız da hyundai firması ile maliyeden onay almış. İkisinin raporunda da sağ kol engelli oldukları ve otomatik vitesli araç kullanabilecekleri belirtiliyor. (Şahsi görüşüm İstanbul ve Ankara'daki firmalardan araç almak daha kolay olabilir, en azından vergi dairelerinin bu konuda deneyimi var)

Bu konuda daha detaylı bilgiler aşağıdaki konuda mevcut.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

Bülent Bey uygun görürseniz " http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html " konusunu sabit konu haline getirip daha fazla bilinçlenme sağlayabiliriz.

Saygı ve selamlarımla...

Üye
    oneday Avatarı

Gerçek Adı
    OneDay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    6

Ben de sağ kol üst extremite rahatsızlığına sahibim. 10 yıldır ÖTV indirimli araç kullanıyorum. Fakat araçlarımı Almanya' dan getirdim hep.Gümrük Bakanlığı yetkilileri,vergi dairesi yetkililerinden bu konuda çok daha bilgili olduklarından hiçbir sorun çıkmadan işler 2 günde halloluyor.

Üye
    Bertoned Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:54
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    5

Merhaba. Bendede sag kolda brakial pleksus var. Raporumda "sag elini etkili kullanamiyor. Sol eli ile idare edebilecegi ozel tertibatli arac kullanir. H ehliyet alir." Yaziyor 2015 mayisinda aracimi aldim otomatik vites kolunu sola aktaran bir aparat ve direksiyon topuzu ile silecek koluna aparat yapildi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

@cyl

O kadar sabit başlık oldu ki bu forumda. Artık sabitler daha az okunur oldu Hep birlikte konuyla ilgili sorulan sorulara hızlıca ve o başlığa referans vererek cevap yazarsak bir hata yapmamış oluruz.

Üye
    allltears Avatarı

Son Giriş
    30.06-2016
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ewt uzun zaman oldu.Elimdeki raporumla tadilat yaptirmadan otomatik vitesli araç aldım.Samsun Zafer vergi dairesi bu konuda hiç bir sorun yaratmadan onay veriyor.Raporumda gecen ibareler sag üst extremite zaafı ve acıklamalar bölümünde de otomatik vitesli H sınıfı ehliyet alır ifadesi var.Ehliyetimde de yenilemeden sonra 10.02 (otomatik vites kullanir)35.03(sol el kalkmadan sagdaki düğmelerin sola uyarlanması)kodlari var.35.03 olmasına ragmen aldıgım arac yağmur sensörlü oldugu için vergi dairesi proje istemedi))Ve tadilat yaptirmadan aracı alabildim.Corum vergi dairesi bu konuda cok saçma tutumlar içderisinde....benim gibi araç almak isteyenlere Samsundan almalarını tavsiye ederim.Görüşmek üzere....

Üye
    olum1989 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar ,
    Ben de sağ el engelliyim. Normal şartlarda otomatik vitesli aracı tertibat olmadan kullanabildiğimi söyleme rağmen çeşitli kodlar yazdılar:Ehliyetimi de aldım bugün(Randevuyu bayramda memleketime aldım. İstanbul dan almış olsaydım hala 15 gün vardı randevuya).

Doğuş oto bayii tertibat ile ötv indiriminden yararlanabileceğimi söyledi(Buna istinaden değiştirdim ehliyetimi). Hangi tertibatların takılacağını soracaklardı aparat firmasına.

10.02 Otomatik vites
    78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir

20.09 Uyarlanmış park freni
    35.03 Direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları -- Bir arkadaşımız 3-4 bin TL olduğunu belirtmiş
    40.14. Tek elle/kolla işletilen alternatif uyarlanmış direksiyon sistemi

01.01. Gözlük
    102. Ambulans, ticari araç veya resmi araçkullanamaz
    103.05 Beş yılda bir sağlık kontrolü (Ehliyetde gerçelilik tarihi : 09.09.2026 yazıyor)
    47.İki tekerlekli araç kullanamaz

* Aile hekimi ortopedi ve göze sevk etti.
    * Ortopedi doktoru il sağlık kuruluna sevk etti.
    * 1 ay sonra kurula girdim.

Hayırlısıyla aracı da alabilirsek tamamdır inşallah

Herkese kolay gelsin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    262
    Verilen Beğeniler
    418

@olum1989

Uyarlanmış el freni de neymiş yahu! Araç durduktan sonra zaten sol elinle uzanırsın!

Deneyimi olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz...

Üye
    olum1989 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tekrar merhaba arkadaşlar.
    Aracımı geçen ay içinde aldım (Doğuş oto Kartal) (VW Golf 1.4 TSI BMT 125 DSG 2016 model). Onlar ne olup olmayacağına biz karışmıyoruz dediler.

*Ruhsatta engelli aracı-hususi , sahibinden başkası kullanamaz yazılmış .

Ehliyet uyarlama kodlarımda olmamasına rağmen ÖTV indirimi alabilmek için vitesi sola aktaran aparat taktılar, vergi dairesinin işgüzarlığından dolayı .
    Ayrıca direksiyon topuzu ve sileceği soldan çalıştırabilmek için bir çubuk (bu 2 si uyarlama kodlarında var). 3 parça için toplamda 1000 TL para aldılar (Halis Sayar). Telefonda konuştuk bayağı. Ama maalesef vergi dairelerinden kaynaklı olduğunu, istersem uğraşabileceğimi söylediler. Ben de uğraşmak istemedim. Ayrıca çoğu kişinin arabayı aldıktan sonra vites aparatını söktürdüğünü söylediler. Ben de 1 hafta sonra söktürdüm. Muayenesi de ilk muayene yapılmış olarak göründüğü için 2 yıla düştü. E-Devletten yazdığımda 3 yıl olması gerek diyorlar ama onla da uğraşmak istemedim.

* Halis Sayar da aynı şekilde düzenlemenin sol el için olduğunu iddia ediyor

*trafiği allianz(1450) dan , kaskoyu groupama(1850) dan yaptırdım.( ilk arabam ).
    @OturanBoğa
    El freni ise elektromekanik. Ne gerek vardı bilmiyorum sankim giderken vites değiştiriyoruz, el freni çekiyoruz

MTV için ise 2-3 aya o borç silinir dediler. Şu an borç faizi işliyor bakalım.

İnşallah çok geçmeden hem devlet tarafında hem de sağlık raporu tarafında düzelme olur ve ,hiç uğraşmadan, olduğu gibi otomatik aparatsız alabiliriz.

* Yazmakta biraz geç kaldım. Hakkınızı helal edin.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12