Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 17 mesajın 16-17 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    aydin05y Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    12:03
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar, yaklaşık 4 ay önce araç almak için bu siteye üye oldum. Çoğu bilgiye bu site sayesinde kavuştum ve bu sayede araç sahibi oldum. Yardım eden herkese teşekkür ederim. öncelikle yaşadığım süreçleri paylaşmak istiyorum belki bundan sonra araç alacaklar için yardım olur..
    1.Aşama: Öncelikle tam teşekküllü bir hastaneye giderek sağlık kuruluna başvurdum. "h sınıfı ehliyet ve özel tertibatlı araç almak için" rapor almak istiyorum diye.(benim problemim sağ ayakta olduğu için özel tertibat gerektiğini öğrendim). Benden daha önce “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” alınıp alınmadığım soruldu sürekli bir raporum vardı aldığımı söyleyip sistemden kontrol ettiler, mükerrer kayıt olmaması için bana "oran belirtir" rapor veremeyeceğini "Sağlık Kurulu Raporu" vereceğini söyledi. Bu mükerrer rapor olmamasını araştırdım resmi gazetede yayınlanmış bir yönetmelik var. Bu raporla bir sıkıntı yaşayıp yaşayamayacağımı sorduğumda ise biz bu şekilde veriyoruz şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşayan olmadı demesine güvenerek rapora başvurdum. Veya diğer sistemde gözüken sürekli raporunu iptal ettirip tekrar başvurabileceğimi söyledi bu biraz zaman alacağı için bu işe hiç girişmedim. 1 hafta içinde “Sağlık Kurulu Raporu’nu” aldım. Raporumda “sol ayak gaz ve fren kullanacak şekilde özel tertibatlı araç kullanabilir ve h sınıfı ehliyet alabilir” ibaresi düşüldü.
    2.Aşama: Ehliyet için kurs araştırdım Önceden almış olduğum b sınıfı ehliyet vardı. Bu şekilde sadece direksiyon sınavına girdim. Eğer sizlerin de b sınıfı varsa daha uygun ücretlere kurs bulabilirsiniz. Eğer hiç yoksa her şey baştan yapılıyor.
    3.Aşama: Ehliyeti aldıktan sonra araç araştırıp bayiye başvurdum. Araç için anlaştıktan sonra benden raporun noter onaylı örneğini, vekaletname istenildi ve ehliyetimi alarak işlemlere başlanıldı. Bundan sonrasında problem yaşamaya başladım. Sıkıntı şuydu bayi benim evraklarımı vergi dairesine sorgulattığı sırada oradaki memurun bu almış olduğum “Sağlık Kurulu Raporu” nun geçersiz olduğunu bu raporda oran yazılması gerektiğini söylemiş ve raporun “Engelli Sağlık Kurulu Raporu ” olması gerektiğini söylemiş. Sonra bizzat ben gidip aynı kişiyle görüştüm. Sürekli raporum olduğu için tekrar aynı raporu vermediklerini ve resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği göstererek memuru ikna ettim. Vergi dairesine 2 raporumuda verdim birinde engel oranı yazmakta diğerinde araçla ilgili ibare yazmaktadır. Sonra işlemler devam etti. Vergi dairesinden sonra emniyet trafik sicile gidiyor evraklarınız. Bu işlem 1 hafta gibi bir sürede hallediliyor. Ve aracınız teslim ediliyor. Siz herhangi bir şeye karışmıyorsunuz her şeyi bayi hallediyor.
    Şimdilik aklıma gelen bunlar eğer sormak istediğiniz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Benim işlemlerim bu şekilde oldu. belki başka yerlerde farklılıklar olabilir bunlarıda duydum araştırırken.

Vergi dairesi raporu “Engelli Sağlık Kurulu Raporu”olarak istiyor. benim daha önce almış olduğum sürekli rapor nedeniyle " Sağlık Kurulu Raporu" verildi. benimki biraz farklı oldu bu konuda dikkat etmenizi tavsiye ederim ben bu yüzden biraz uğraştım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @aydin05y

Hayırlı olsun. Bilgilendirme için de teşekkür ederim.

Not: Şu anda sürücü belgesi için alınacak raporlar değiştir. Siz de 5 yıl içinde H sınıfı ehliyetinizi B sınıfı ile değiştireceksiniz...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12