Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    canbaba0687 Avatarı

Gerçek Adı
    can baba
    Son Giriş
    17.08-2015
    Saat
    20:53
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba ben de Sol alt ekstremitede engelliyim.
    h ehliyet alabilir otomatik vites araç kullana bilir raporum ve h ehliyetim var. bu belgeler ile bayiden sıkıntısız bi şekilde araç aldım fakat emniyet ile sorun yaşıyorum. ruhsatta 'Aracı sahibinden başkası kullanamaz' ibaresini memur kaldırmıyor. ilk sözle anlatım yasa çıktı artık yazılmıyor diye ikna edemedim.
    sonra yasayı götürdüm yani bahsettiğiniz şu yazıyı da götürdüm.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

gene sonuç yok memurla çözemedim sitedeki diğer arkadaşlar gibi.
    emniyet müdürü dışarda olduğu için ona da çıkamadım.

fakat memur ruhsattan 'Aracı sahibinden başkası kullanamaz' ibaresini kaldırsan bile
    ruhsatta 'kullanım amacı: eng. arç. otm. vites hususi' yazdığı için çevirmede aracı h sınıf ehliyetsiz biri ile yakalarsak yani b ehliyetli olursa uygun olmayan ehliyetten cezai işlem uygularız dedi.
    yasal olarak ruhsattan 'kullanım amacı: eng. arç. otm. vites hususi' bu ibarede mi kalkmalı başkası kullana bilmesi için yoksa 'Aracı sahibinden başkası kullanamaz' kalkması yeterli mi?
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

bu konuda yasa ile şu an uygulama çakışıyor, en kötü ihtimal yargıya gidersiniz bi ceza söz konusu olursa

bu arada 2. el araç alımı durumunda, kişinin yeniden ötv siz araç alımı hakkı tekrar 5 yıl sonra mı olabiliyor? sanırım o aracı, tecil tarihinen değil sizin alığınız tarihten 5 yıl sonra satabiliyorsunuz, bu durumda daha sonra sıfır araç almak isteseniz onu da sanırım yine 5 yıl mı geçmesi gerekir?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@canbaba0687
    trafik tescil şube müdürlükleri son yönetmelik değişikliği konusunda kendilerine genelge gelmediği gerekçesiyle işlem yapmıyorlar, uygulama olmayınca da neyin nasıl olacağı bir türlü kesinlik kazanmadı.
    Yönetmelikte açıkça 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kullanır derken memurun bu seferde şuradan ceza yazarız demesi halt etmektir, işgüzarlıktır.
    @oabey
    ötv muafiyetiyle ister sıfır isterse engelliden engelliye yöntemiyle alım yapılsın, araç alan kişide 5 yılını doldurmalıdır,istisna araca değil kişiye mahsus.

Üye
    canbaba0687 Avatarı

Gerçek Adı
    can baba
    Son Giriş
    17.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp
    aynen dediğiniz olay
    'bu seferde şuradan ceza yazarız' demesi halt etmektir, işgüzarlıktır.

illa mahkemelik mi olmak lazım ya da rüşvet istiyor şerefsizler.
    haram yemeye alışmışlar çorbacı deyinceye bozuluyor adiler.

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

@canbaba0687 hocam onu da uygulayamaz bu arada çünkü yeni yılda h de kalkacak.
    @Ufukalp bi gariplik var sanki mesela yurtdışından gelende 7 yıl olduysa yeni alan 3 yıl bekliyor mesela, hersey belirsiz bu ülkede

Üye
    canbaba0687 Avatarı

Gerçek Adı
    can baba
    Son Giriş
    17.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim
    şöyle bir belge buldum araştıra araştıra.

Sol Bacak Engelli Kişilerin Araçlarını Artık Birinci Derede Akraba ve Eşleri

otv - Sol alt ekstremite sakatlığı ile alınan araç kullanma sınırlaması

otvv - Sol alt ekstremite sakatlığı ile alınan araç kullanma sınırlaması

artık bu belge ile emniyete gideceğim.
    buna da itiraz edemezler umarım. araçta da bulundurup çevirmede veya aksi durum da göstermek lazım.

bu belgenin tarihi 2011 sizlerin elinde veya site de bi yerlerde daha yeni tarihli belge varsa haber verirseniz sevinirim.
    Konu canbaba0687 tarafından değiştirilmiştir (01.08-2015 Saat 12:47 ). Gerekçe: yüklenen fotolara yanlış url girildi. o düzeltildi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

@canbaba0687

Ne yaptınız?

Sol alt ekstremiteden kısıtlıılğı olan kişi adına tescilli otomatik vitesli aracı -istisnasız- herkes kullanabilir. Bu konuda hiç ama hiç bir kısıtlama kalmadı.

Yönetmelikte daha önce "aracı araç sahibi dışında kimse kullanamaz" şeklinde kısıtlama vardı. Sonra o kısıtlama kalktı. Kalkınca, aracı herkes kullanabilir oldu. Ve buna dair emniyet'ten bir çok yazı yayınlandı:

c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "[Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup,] İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, [kiralanması, ödünç verilmesi] özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır" şeklinde şerh konulur.
    Kalın yazılı ibareler 9 eylül 2011 tarihinde yönetmelik maddesinden çıkartılmıştı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Üye
    canbaba0687 Avatarı

Gerçek Adı
    can baba
    Son Giriş
    17.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sizin belirtiğiniz yazıyı götürdüm gene de belirttiğimiz yazıyı kaldırmadılar. burda herkes kullanabilir yazmıyor dedi işlemimi yapmadılar. daha sonra bu mesajdan önceki mesajdaki evrakları götürdüm. haaaaaa oluyormuş deyip değiştirdiler. nerdeyse 1 hafta sürdü gene de. ........ (bu noktalara aklınıza gelen hakareti getirebilirsiniz) seve seve olmasa da başka türlü değiştirdiler.

ilginiz için teşekkür ederim.