Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kolsuzadam Avatarı

Gerçek Adı
    Suat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:56
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar öncelikle %57 sağ kol dirsek altı amputeyim. 2012 yılında ÖZEL TERTİBATLI H ehliyeti aldım. Normal arabayı rahatlıkla kullanıyorum belkide engelli olmayanlardan daha iyi kullanıyorum ama prosedürler var. şöyle bir sorum olacak aylardır her yerden bir şey okuyorum kafam karıştı artık. Otomatik vites araç kullanmayı sevmediğim için özel tertibatlı almak istedim ancak prosedürleri çok fazla ordan oraya git falan filan benden başkası kullanamayacak gibisinden. Otomatik vites ibaresi koydurabilir miyim rapora ? ancak böylelikle ötv ve mtv den yararlanabilecek miyim, ailem benim arabamı kullanabilecek mi, kapımın önüne engelli park yeri yaptırabilecek miyim otomatik vites ibaresinde. Tekrar rapor alıp otomatik vites kullanabilir ibaresiyle başkalarınında arabalarına sürebilir miyim kafam çok karıştı.Açıkçası özel tertibatmı avantajlı yoksa otomatik vites mi ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Şu anki uygulamada sağ kol engelliye otomatik vites verilmiyor malesef. Nisan 2015 de yayınlanan yönetmelik değişikliğinde sizin için olumlu yorumlanabilecek hükümler var ancak uygulama hala aynı.
    Vites kolunu yükselteceğiniz bir tertibatla aracınızı 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarınız kullanabilir, bu da nisan 2015 deki yönetmelik değişikliği ile sağlanan bir hak.

Üye
    kolsuzadam Avatarı

Gerçek Adı
    Suat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Peki vitesin yükseltilmesi bunun projesi imzası ne kadar ücret tutar birde o projeyi nereye onaylatıcaz yani bütün işlemler bana ne kadara mal olur? plakamda engelli işareti olacakmı ? Engelli park yerlerine park etmek için engelli park kartı gibi birşey okudum yönetmelikte onu nerden temin edicez ? yardımlarınız için çok teşekkür ederim ufuk bey

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Aparatın maliyet durumunu bilemem.
    Plakanızda engelli amblemi olmayacak, kalktı o.
    Engelli park kartını trafik tescil müdürlüğünden alabilirsiniz.

Üye
    kolsuzadam Avatarı

Gerçek Adı
    Suat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim ufuk bey verdiğiniz biligiler için. bu aparatları kendimiz yapsak mühendise onalatsak olurmu acaba kuzenimin fabrikasında yapmayı düşünüyoruz hem maliyeti azalmış olucak

Birde bu aparatı yaptırdıktan sonra ki yapılması gereken aşamalar nelerdir arkadaşlarmühendis onayı vs nereye işleticez napıcaz ? @Ufukalp

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yakın zamanda aracına özel donanım taktıran arkadaşlar varsa ve yapılması gerekenleri adım adım anlatırsa çok makbule geçer..?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    beholder17 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar o kadar değişik şeyler yazıyosunuz ki raporumu aldım ama vazgecebilirim sanırım bir sürü prosedür ben normal sekilde araba kullanıyorum zaten raporda elle kontrol yazdıgı için banada o tertibatları takacaklar eminim. ama söktürürüm kesin. ehliyet kursuna neden gidiyoruz oradaki hoca bakacak bu adam normal araba kullanıyor tertibat gereksiz diyecek mantıklı olan bu

bide B sınıfını H a çevirmek için hangi evrakları isteyecek bizden sürücü kursu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

@beholder17

Maalesef, sürüp sürmemenin hiç bir kıymeti yok! Doktor/rapor ne derse o.

B'yi H'ye çevrmek için rapor alıp sürücü kursuna yazılacaksınız. Sadece direksiyon sınavının ardından H'yi alacaksınız.

Araçtan özel donanımı sökmek trafik suçudur. Ayrıca olası bir kazada sigorta kapsamı dışında kalırsınız

Üye
    kolsuzadam Avatarı

Gerçek Adı
    Suat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Buradaki trafik şube ile sorun yaşıyorum şuan bilgisiz arkadaşlar sadece size özel olacak diyorlar bunu bu polislere 3. Derece yakınlarıma kadar herkesin kullanabileceğini Nasıl kanıtlayabilirim lütfen yardım edin

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @kolsuzadam Problem ile karşılaştınız ve karşı taraf bilgisiz oldu hiç hatanın sizden kaynaklı olabileceği aklınıza gelmiyor mu ? Devlet memurları çok ilgili bilgili insancıl kişilikler olmayabilir ama bu konuda sizden daha çok uzmanlıkları oldukları ortada .Aracınızı alırken ruhsatta sadece ve sadece sizin adınız yazabilir . Daha sonra tse'den alacağınız evrak ile trafiğe tekrar başvuru yapıp düzeltebilirsiniz.