Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    07:45
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın Bülent bey size bir sorum olacak:
    Benin engellilik oranım %90'ın altında. Raporum fren ve gaz pedalı elden kontrollü özel tertimatlı otomatik vites araç kullanabilir olarak çıktı.
    Sıfır araç almak için bir firma ile anlaştım ve şu anda özel tertibat takılacak ve ruhsat işlemleri başlıyacak.
    Ruhsat alırkenki en büyük korkum ruhsatımda sadece benim kullanabileceğim ibaresinin yazması çünkü yeni ehliyet aldım şoförlüğüm iyi değil ve hemofili hastası olduğum için ayaklarımda iç kanama oluyor ve çoğu zaman araç kullanırken zorlanıyorum ve sağolsun beni işe kız kardeşimin eşi götürüp getiriyor iş yerlerimiz birbirine çok yakın.
    Şimbi bu süreçte ben 17 nisan 2015 tarihli karayolları trafik yönetmeliğinin madde 53 c bendine istinaden aynı zamanda
    "noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü" olarak kız kardeşimin eşini şoför tayin etmek istiyorum
    daha önce bazı yerlerde örnek olarak "noter akti" eklemişsiniz. soför olarak tayin edeceğim kişi memur. ben noter akti yaparken bedel yani ücretini bedelsiz (sıfır) olarak yazsam noter kabul eder mi bir sorun olurmu çünkü sizinde daha önce belirttiğiniz gibi iş akitlerini maliye ve SGK'na noterler gönderiyormuş. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırmısınız saygılar

sitede bazı yerlerde okuduğuma göre balıkeside ikamet eden bir arkadaşımız trafik tescil müdürlüğünden aracı eşinin de kullanması için bir belge aldığını yazmıştı

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

kardeşinizin eşi 2. derece yakınınız oluyor zaten

Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mustafa bey teşekkür ederim peki bir sorum daha olacak o zaman:

yeni yönetmeliğe göre %90ın altı raporda benim haricimde sadece 1 kişiyemi izin veriliyor?

çünkü yönetmelkteki değişiklikte:
    "Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır."
    burada yetkili kurum muhtemelen trafik tescil. peki tarfik tescilden kardeşlerim ve babamın kullanımı için bekge verilebilir mi

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

son dönemde araç alanlar ruhsatta sahibinden başkasının kullanamayacağı ibaresinin kalktığını söylüyor. bu belgenin teminine ilişkin herhangi bir uygulama duymadım, ancak 3. derece akrabalarınıza kadar herhangi birinin akrabalığınızı belgelendirir nüfus kayıt örnğini yanında bulundurması gerekebilir, yani ruhsata sadece sahibi dışında şu kişinin kullanımına izinli gibi bir ibare söz konusu değil, kanunda yetkilendirilen herkes sürebiliyor

Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mustafa bey ilginiz için teşekkürler ederim.
    yönetmeliğin yeni değişikliğine göre "Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır." ibaresi var.
    benim en büyük korkum kardeşim veya babam kullanırken aracımı bir kaza anında trafik sigortası ve kasgo'dan bir sıkıntı yaşarmıyız?
    Allah korusun yaralanmalı bir kazada çok büyük bir sıkıntı olurmu?

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

bana kalırsa sıkıntı olmaması gerekir. kasko poliçelerinde bazen tek sürücüye dönük düzenlenebiliyor belli bir indirim yapılarak, eğer bu indirimden yararlanmazsanız aracın başına gelecek şeyleri ödemeliler, aksi durumunda mahkeme sürecinde aracın projesi üzerinden normal kişinin de kullanabilceği kanıtlanabilir, zaten bana kalırsa velev ki ihlal dahi olsa sizin karayolları yasasını ihlal etmeniz de mevcut poliçelere göre sigorta şirketlerinin ödememesi için geçerli bir sebep değil alkol kullanımı istisnası hariç.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    291
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

Aracını kullanacak kişi 3.dereceye kadar akraban değilse sürücü olarak tayin etmen için belgelendirmen gerekiyor. 3.dereceye Kadar akrabansa belgelendirmene gerek yok. Zaten izin verilmiş.
    o Balıkesir de işini halleden arkadaş nereye yazmıyazmış.linkini atabilir misiniz

Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...iyormus-2.html

Kıray isimli kullanıcı balikesirden eşi için almış belge

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

uygulama yeni olduğu için belki balıkesirde eşinin kullanabileceğine dair bir belge düzenlenmiştir, fakat son dönemde alan arkadaşlaran duyduğum kadarıyla kanunda zaten 3. dereceye kadar kullanabildiği yazdığı için ek bir belge verilmesi değil de artık ruhsata kişinin kendinden başkasının kullanamayacağına ilişkin olan şerhin işlenmemesi şeklinde uygulanıyor. akrabalığınızı belgeleyen vukuatlı nüfus kayıt örneği de bu bağı ispat edecek belge yerine geçer bence, konuya tekrar baktım, sigorta şirketinin uygulamasıyla hukuka gidildiğinde çıkan kararlar farklı olabiliyor

Üye
    parsam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    24

Ben bir ay önce tertibatlı araç aldım sahibinden başkası kullanamaz yazıyor

Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ama yeni yönetmeliğe gore sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yanlış

Tertibatlı derken şu önemli,: aracın herhangibir teknik özelliğini bozmadan ek olarak tertibat takılırsa ruhsata bu idarenin yazılmaması gerekli diye biliyorum

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    291
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

Bugün Ankara'da ki bir emniyete sordum.bize böyle bir bilgi gelmedi dediler.Emniyete yazı gelmesi gerekiyor dedi.balıkesir emniyet yapmış dedim. Yazı gelmeden nasıl yapabilmiş diye şaşırdılar.anlaşılan bikaç ay daha beklememiz gerekcek.şuanki durum sadece mahkemeyle kendimizi aklayabilecek durumda

Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki ankaradakiler ruhsata ne yazıyor onu sordunuz mu yanı ruhsata sahibinden baskasi kullanamaz diye bir ibare yazıyorlar mi

Sigortacima bugun yeni Yönetmelikteki değişiklik sonrası %90in altı olan raporuna istinaden alacağım aracını kardeşim veya babam kullanabilirmi , kullanırken bir kaza anında trafik sigortası ve kasgo ile bir sorun yasarmiyim diye sordum herhangi bir sorun yasamayacagimi ve ek bir belgeye gerek kalmadigini sadece ruhsata sahibinden baskasi kullanamaz ibaresinin olmaması yeterli diye bilgi verdi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Tescil belgesine sahibinden başkası kullanamaz yazılmaması sigorta yönünden de yeterlidir evet, ama trafik tescil müdürlükleri genelge gelmedi bahanesiyle hala o yazıyı yazmaya devam ediyorlar.

Üye
    fatihkynr Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yani resmi gazetede yayınlanan değişikliği göstersekte yinede trafik tescil ruhsat sahibinden başkası kullanamaz ibaresini yazıyorlar mı?
    bazzı arkadaşlar yanılmıyorsan artık yazılmadığını söylüyorlardı

Sayfa 1 / 2 12 SonSon