Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yusufk Avatarı

Son Giriş
    30.06-2017
    Saat
    18:23
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar çoktan beklediğimiz aparat takılı engelli bireyin aracının yakınları tarafından kullanabilmesi maddesi resmi gazetede 17 nisan 2015 tarihinde yayınlandi. Maddeleri aşağıya yazacamda acaba bu işi yaptıran varmı? Arkadaş erzurum bölge trafiğe sormuş ankara bölge trafiğide aramışlar kimsenin haberi yok daha belli değil 4-5 aya belli olur diyorlarmış...?

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.
    RESMİ GAZETENİN DEVAMI LİNKİ

Üye
    develili Avatarı

Son Giriş
    14.06-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    KIRIKKALE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu haberiniz beni çok sevindirdi, zaten olması gerekende buydu, engelli yorulduğu veya rahatsızlandığında yanında eşi veya çocuklarının aracı kullanamamasından daha saçma bir durum yoktu. İlginize teşekkür eder, iyi günler dilerim

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    287
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

Bu kişiler biz araçta yokken de aracı mızı sürebilecekler mi peki?
    İllaki bizde araçta olmak zorunda mıyız?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bu konuda forumda sabitlenmiş başlık var.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...gi-burada.html

Üye
    yusufk Avatarı

Son Giriş
    30.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Lâ Tahzen siz olmasanızda yakınlarınız aracı rahatlıkla kullanabilirler. ama Prosedür trafikte nasıl işliyor bir iyi bilmiyorum. Ama sıfır araç siparişi verdim geldiğinde yapabilirsem prosedürüde yazarım inşaallah....
    Konu yusufk tarafından değiştirilmiştir (12.07-2015 Saat 18:35 ).

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim acil bir ihtiyacım olduğunda araba sorduğum üçüncü derece yakınlarım araba vermemek için kırk dereden su getiriyordu.
    Yok servise gitti. Yok yağ akıyor. Yok sigortası bitti. Yok lastiği patlak. Yok oraya gitti. Yok buraya gitti.
    Bu yasa beni ilgilendirmiyor.
    Ben arabamı kimseye vermem arkadaş

Üye
    CrystaL Avatarı

Gerçek Adı
    Ferman
    Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

Olması gereken olmuş iyi oldu bu yalnız aracı kullanacak kişiyi ruhsata işleme işi de sorun zaten yakın olduğun da soyadı aynı olacak yani yakınlık olduğu belli ne gerek var uğraştırmaya neyse bu da iyi hayırlı olsun diyelim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@CrystaL
    İsim isim ruhsata işlenmez, sadece 3. dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kullanabilir şeklinde şerh düşülür.
    3. derece kan hısmının bile soyadı tutmayabilirken sıhri hısımlarınki hiç tutmaz soyadıyla alakası da yok yani.

Üye
    BİLGİHAN Avatarı

Gerçek Adı
    Bilgihan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    Samsun Alaçam
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Isim ruhsat yazılıyor mu kaç kişi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır ruhsata isim yazılmaz.

Üye
    batuhan_06 Avatarı

Gerçek Adı
    batuhan
    Son Giriş
    29.12-2015
    Saat
    20:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

17 nisanda çıktı ama devletin bürokrasisi öyle ağır birbirinden habersiz interaktif bir uygulama yok malesef..yeni araç aldık yarın sabah ruhsat işlemleri yapmamız gerekiyor ancak trafik tescildeki memura 17 nisan resmi gazeteyi soruyorum haberi yok..şimdi bize ulaşan bilgi yok deyip saçma sapan bir ibare yazacak sonrasında trafik çevirmesindeki memurunda haberi olmadıgı için kullanamazsınız diyecek vs vs ...bakalım hayırlısı olsunda ne olacak bilmiyorum..ama bildiğim kadarıyla en azından " sahibinden başkası kullanamaz ibaresi yazılmıyor artık...

Üye
    yusufk Avatarı

Son Giriş
    30.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@batuhan_06 Abi haklısın böyle bi saçmalık olurmu yaa...bende sıfır araç aldım buhafta geliyor. işlemlerden sonra bizide bilgilendirirsen çok memnun olurum....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bize genelge gelmedi deyip uygulamıyor birçoğu malesef.

Üye
    hamdikurt35 Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    14:57
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlk öncelikle 2009 senesinde bana yardımcı olan Sayın OturanBoğa abime çok çok teşekkür ediyorum . Bir hayali gerçekleştime de payı çok büyük . Allah razı olsun ondan içimden geldi yazmak istedim . Konuma geçmek istiyorum hemen ;

2009 senesi ÖTV indirimi yüzde 40 olanlar için %37 indirim deniliyordu buna benzer bilgiler vardı internette. . Evet yararlandım o zaman . Şimdi 2015 senesi ve geçtiğimiz nisan ayı güncelleme olmuş resmi yazıda . Demek istediğim ÖTV indirimi (%90 altında olduğum için engel oranı aranmıyor .) %37 mi hala ? %90 altında olduğumuz için 1.6 motora kadar sahip olan otomabilleri alabiliyoruz . İndirim arttı mı ? (yaklaşık 10 bin TL indirim faydalanmıştım ) İndirim için değişiklik var mı ? Şuanki durumum eskisi gibi değil yeni raporda yükselebilir fazlaca . Ötv indirimi, engel oranı yüksek olursa daha fazla indirim olur mu ? Eskiden böyle birşeyler mevcuttu hatta engel oran daha fazla ise daha büyük motora örneğin 2.0 motor sahip araçlarda alınabilir deniliyordu . Durum yine böyle midir ?

Geçtiğimiz yıllarda , plaka normal olması , başkalarının kullanması ve aracın kiralık verilebilir diye resmi yazı mı desem vardı . Bunlar geçerli mi ? Plaka biliyorum artık arkadaş yeni araç aldı ama çok bilgisi yok . Nisan 2015 güncellemesinde takıldığım yer :
    c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

Yukarda bahsetmiştim , bize ait araçları başkası kullanabilir ve kiralık verilebilir . O zamanlar hiçbirşeye gerek yok başkası kullanabiliyor düşünürdüm. Şimdi bu güncellemede yazan , ailemden ablam veya ablamın eşi sürebilir . Ama belgelendirmek şart mı onlar kullansın diye ? Benim araç otomatik vites , alttan normal kullanım da mevcut ve elden fren gaz aparatı var. Nasıl bir belgelendirme olabilir , ne yapmam gerek?

Ayrıca arkadaşım dedi, elden kullanmak için aparat için rapor mühendis gösteriyoruz . Mühendis , arkadaşın engel oranı çok fazla demiş . Mühendis duruma göre aparatı yaptırtmazmış onay vermezmiş. Böyle bir şey var mı ?
    Yenilenmiş resmi yazıları, ötv ile ilgili ve Engelli adına tescilli aracı kimlerin kullanabileceğine dair bilgi yi çıktı alabilsem iyi olabilirdi. Maddi imka olsa aracımı değiştirmek düşünüyorum

vaktim yoktu ve hayatımda 2. kez konu açtım . Konu nasıl açılır yazılır ve kısa tam olarak bilmiyorum .. Kusuruma bakmayın .

Üye
    yusufk Avatarı

Son Giriş
    30.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ehliyetin varsa mühendis karışamaz onun görevi cihazı arabaya projeyle uydurmak

Sayfa 1 / 2 12 SonSon