Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam Arkadaşlar,

Bir soru sormak istiyorum benim sağ el 2.3.4 ve 5. parmağım ampute H sınıfı ehliyet almak istiyorum ama asıl sorum şu;

1- H sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır raporum olursa tertibatsız alma sanşım var mı ? mercedes koldan vites gib.

2-son çıkan kanunda bir ibare var burdan benim yararıma bişe çıkarmı ? Yardımlarınız için teşekkürler.

'' Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir. ''

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz Bu düzenleme daha sol el özürlüler için bile sıkıntılı bir süreç iken ve sizin vites için tertibat kullanmanız gerekirken kendinize boşa macera aramış olursunuz.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY selam arkadaşım,

Aslında amacım macera aramak değil presodür hakkında detaylı bilgi edinmekti oluru ve olmazı bilmek sen konu ile ilgili pek de bişe soylememıssın yorumun için teşekkürler.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz Söylenecek pek bir şey yok zaten mevcut durumunuzda vitesi rahat kullanabilmeniz için tertibat gerektiği aşikar . Doktorların bu durumu es geçip size otomatik vites raporu vermesi büyük bir şans olur. Hadi diyelim herşeyi bir şekilde atlattınız maliye trafik hastane bu bermuda şeytan 3 genini aştınız. Rastgele bir çevirme polis sizin tertibatsız araç kullanmanızın tehlike arz edeceğini ehliyeti yenilemen gerektiğini söyledi . Değecek bi bütün bu olabilecek sıkıntıları çekmeye.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Selam

Soylediklerinizde tabi ki haklsiniz zaten bu kadarini da bilmiyordum suan icin otomatik vitesi tertibatsiz kullaniyorum eger sansim varsa o sekilde almak istemistim cunku tertibat gercekten arabanin icinde hic estetik durmuyo yapan cok firmada yok sanirim kazik gibi montelemisler demirleri baktigimda peki tertibatli arabayi abim kullanabilir ni biliyor musinuz ?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz 17 Nisanda çıkan karayolları yönetmeliği gereğince 3. kan hısımları tertibatlı araç kullanabiliyor bunun için en yakın trafik şubeye araç ruhsatı ile gitmeniz gerekiyor .Mevzuat yeni olduğu için problem yaratabilirler ama forumdan bu işlemi yapanlar oldu site üzerinden bir arama yaparsanız ulaşabilirsiniz

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY selam kardeşim,

sana bir sorum olacak su asagıdakı satırın acıklması nedir sizce yani hangi durumda rapor gecerlı oluyo bu acıklamanın karlısıgı olan sakatlık nedır fıkrın varmı ?

'' Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir. ''

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz Bu madde sol elden ve ayaktan özüre sahip bireyleri içeriyor. Sizin aracınızı vites tertibatı olmadan kullanmanız mümkün olsa bile, tertibat ile kullanım şekli daha güvenli, daha rahat olduğu için onay alabilmeniz mümkün değildir

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Vites kolu ile sol el ne alaka?
    Düzenlemedeki bu ibareler kafa karıştırmaktan başka bir şey değil. Yukarıdaki ibareye bakarsanız sağ el engelli vitesi kullanamadığı için otomatik vites tertibat sayılır deniyor, uygulamaya gelince ııhh sağ el için tertibat şart deniyor. Hatta bir çok doktor üst extremite kısıtlığında ehliyet bile vermiyor.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp selam,

Öncelikle yorumun için teşekkürler bende bir yıldırma politikası olarak goruyorum ılla o hurda yıgını demır profıllerı arabana monte edeceksın dıyorlar BİMER e yazdım 08.06 da halen cevap yok gelcenı de sanmıyorum kendi dururumum ıcın demıyorum ama sol ele yapılan otomatik vites uygulması sağ el için de olmalı bence aslında cok sey var halbu kı cıkan mevzuata bıle kulp buluyorlar ben durumumu vergı daıresıne anlattım 5 kısıyle konusuyorum 3 u otomatık vites donanımsız alırsın dıyo 2 kısı alamazsın dıyo onlarda bıle tutarsızlık var sağ el 4 parmak ampute ıcın abartı olmaya tertibat sizce nasıl olabilir sitede deneyimli isimlerden biri de sizsiniz takip ediyorum bir bilginiz vamı acaba ?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp Bütün sol kol ve elinden özüre sahip kişiler olarak

Bu madde'ye istinaden araç talep ediyoruz.Çünkü hastane ve trafik bizlerin manuel araç kullanmaya haiz görmüyor haliyle dolaylı yoldan sol el ,kol,ayak bu madde içine giriyor ama sağ el bu kapsama dahil edilemez çünkü vitese tertibat yapılması gerekir oda bu kapsamda değerlendirmeye alınamaz

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Sgündüz
    Malesef yasa koyucu ile uygulayıcı birbirinden bihaber, herkes ayrı telden çalıyor.
    Sizin yerinizde olsam tüm uğraşıma rağmen otomatik vites mümkün olmazsa, ufacık, pek göze çarpmayan bir aparatla çözüm yoluna giderim.
    Sizin sadece parmaklarınız ampute, dolayısıyla vites koluna uzanır ancak kavrayıp sağa sola iteleyerek vitese geçirmekte zorlanırsınız.
    Bunun için vites kolunun üzerine içine elinizin ancak sığacağı büyüklükte bir metal kafes olabilir.
    Elinizi içine sokup sağa sola ileri geri hareket ettirerek vites geçişi sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
    Manuelde bu aparat da olsa geri vitesin yine de zor olacağını var sayarak bu aparatın otomatik vitese uygulanması daha iyi olur zannımca.

@3T3N1TY

Koyu fontlu yerleri okuduğunuzda bu ibarenin sağ ele soldan daha uygun olduğunu görürsünüz, çünkü vites sol değil sağ el içindir.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Artik oyle olmak zorunda cok dusuk ihtimal ama belki ilerde de bize boyle bir ozgurluk gelir insallah peki bir sorum daha olcaka size ben simdi vitesi direksiyondan olan otomobiller var mercedes gibi mesela onun vites kolunu boyle bi ince aparatla sola aldirsan eapora bu ibareti nasil eketmem gerekiyor ve topuz olmasa sadece aparat olsa resimdeki gbi
    (26.Aparat)Sağ eli engelliler için Mercedes araca takılan vites kolu | Halis Sayar | Engelli Aparatları

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp Bölümleri kendi içerisinde ayrı ayrı yorumlarsak zaten her yere çekmeye müsait bir düzenleme olduğunda herkes hem fikir bu satırdan ziyade farklı bir örnek daha vereyim direk bana GİB üzerinden gelen metinden bir kesit

http://i.hizliresim.com/1yJWVY.jpg

Bu demek değil ki sağ elde tertibata gerek yok. Bu işin trafik boyutu ve ruhsat işlemleri var .Maliye ne kadar zor ise trafikte bir o kadar problemli . Sağ elden özürlü bireylerin özel tertibat içeren rapor alması ve ufakta olsa bi tertibat yaptırması hem işlemlerin daha kolay olmasını sağlar hemde kullanım rahatlığı sağlayacağını düşünüyorum

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilemiyorum ama geçen bir arkadaş raporuna soldan direksiyondan vitesli araç şeklinde ibare yazdıklarını belirtmişti.
    @3T3N1TY
    Bölümleri kendi arasında parçalara ayırarak yorumlamıyorum, dikkat edersen aralarında ve/veya kelimesi var, ben konumuzla ilgili yeri vurguladım.
    Burada fikir beyan ediyoruz ve inanıyorum ki üzerine gidildiğinde bu ibare sağ kol için soldan daha el verişlidir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon