Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Ufukalp Elinde uygun raporu vakti ve sabrı olanlar deneyebilir . 2 aydır izmir-ankara arası araç onayı peşinde koşturuyorum en son artık üst kurula imzaya çıktı ne zaman cevap gelir belirsiz diyorlar . Çekilecek uğraşılacak bir iş değil insanda sabır'da şevkte bırakmıyorlar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Allah sabır versin Cenk, bizde o da yok engelim işitme kaybı.
    Paşa paşa ötv de ödedim, mtv yi de her 6 ayda bir paşa paşa ödüyorum.
    Ehliyetim de B zaten.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Benim sağ el 2.3.4. parmaklar ampute 1.ve 5.parmaklarda ise hareket kısıtlılıgı var.

Bugun vergi dairesini aradım durumumu anlattım tabi ki ezberinde olan tertibat olmadan otv indirimi olmaz cumlesini soyledi, neyse nisan ayında çıkan mevzuatla iligli sorum oldu oda bu aşağıdaki satırdı.

(Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.)

Buna istanaden bana soyledığı doktorun bu durumu raporda acıkca belırlemesi gerekiyor dedi bende son yayınlanan mevzuattaki yine bir satırı soyledım onlara yine aşağıdak.

(Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır.)

Sonra bu olabilirse ötv den faydalanabılırsınız biz raporun genelde açıklayıcı olmasına dikkat ediyoruz dedi'' sadece otomatik veya manual kullanamaz'' gibi kavramlardan daha açıklayıcı bır sebep olması gerekiyor dedi.

Sonuc olarak burda durumu benım gıbı olan arkadaslarda bu konuda bılgılensın vergı daıresıne sorsun ıstedım.

Benim engelim sağ elde ve otomatik sorunsuz kullanabiliyorum ama manual kullanamıyorum eğer bizim tertibatsız olarak otv den yararlanıp arac alma sansımız varsa bunu sonuna kadar irdelememiz gereki diye düşünüyorum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Sgündüz
    Özelge için özel mesajını cevapladım.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar tesekkur ederim ufu abi bakalim basvurumu yapicam olumlu bi yanit alabilirsem burda da ornek teskil etmesi acisindan yayinlicam allah yardimcim olsun en dipte de olsa umut var pesine duscem

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz Şahsınıza söylemiyorum ama son dönemde herkesin tertibatsız araba alma çabasını anlayabilmiş değilim. Muafiyetin geldiği nokta zaten kullanılacak araçların tertibatlı olmasından geçer , Artık 3. kan hısımlarıda tertibatlı araçları kullanabildiğine göre herkeste oluşan bu çaba kusuruma bakmayın ama suistimale giriyor

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY

Selam Kardeşim bn senin bi kaç yazında daha gordum farkettım soylemlerin kişileri iğneleme ve laf batırma yonunde olabiliyor bence oncelıkle bundan vazgec.

Tertıbat olayına gelınce yurulugun ne kadar gec ve sorunlu yurudugunu sende bılıyorsun aslında ara bakalım trafık tescılı o dedıgını soyluyorlarmı sana.

Son olarak da sana kesınlıkle katılmıyorum kanunda eğe boyle bişe varsa tabı kı kullanılmalı ben burdan bıseyı zorlamıyorum suıstımal de etmıyorum eğer var ise bi şekilde ortada olmasını belırgın olmasını ıstıyorum olmazsa zaten olmaz ..

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz Yanlış tahlil etmişsiniz ne yazık'ki ne söyleyeceksem direk olarak söylerim iğleneme veya laf sokmak ile işim olmaz. Söylediklerimden gocunan var ise sorunu kendinde arasın .

Mevzuattaki ince nüansın farkına varamamamışsınız tertibat kullanmadan otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar diyor ama sağ elden engele sahip bireyler için vites topuzuna hakimiyet sağlanabilmesi için tertibatın şart olduğu trafik,hastane ve vergi daireleri biliyor iken muafiyet almaya uğraşmak iğne ile kuyu kazmaktır .

Bir şekilde vergi dairesini geçebildiğinizi düşünsek bile karşınıza trafik çıkacak ve engelli aracı olarak ruhsat verilebilmesi için tertibat soracak ve yine takılacaksınız çünkü karayolları mevzuatında otomatik vites bir tertibat kapsamında değildir.

Bunları yapmak yerine vites topuzuna yapacağınız ufak bir aparat hem size yardımcı olacak hemde uğraşmayacaksınız . Trafik eğer 3. kan hısımları kullanamaz diyorsa 17 nisan resmi gazetesini götürün herkes nasıl ruhsatına işlettiyse sizde işletin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Mevzuat bu konuda esnemeye müsait aslında

1- Bir yandan özel donanım şartı arıyor tebliğ:

"Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir."

2- Ama diğer yandan manuel vitesi özel donanımsız kullanamayacak ve/fakat otomatik vitesi de hiç bir donanıma ihtiyaç duymadan kullanabilecek kişiler için "otomatik vites özel donanımdan sayılır, vergi istisnalı araç alnabilir" diyor:

"Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir."

Kısacası, sağ eldeki kısıtlılık manuel vitesli araç kullanmaya maniyse, 2 numaralı kriter işletilebilir.

NİSAN 2015 GÜNCEL: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa
    Ben de bu maddeye istinaden özelgeye yönlendirdim zaten Sgündüz arkadaşı.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12