Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    daimler1905 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    16:47
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar benim bir sorum var. Bu konudan daha farklı özürlülüğü %90 ve üzeri olanlar için.

Forumu okudum bülent bey (oturan boğa) Demişki artık %90 ve üzeri raporlu özürlü kişinin aracını herkes kullanabilir bunu hangi maddeye dayandırarak söylüyor acaba oturan boğanın verdiği linkte 17 nisan 2015 yılındaçıkan remiz gazetede

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK adı altında
    7. maddede diyorki Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir

Buradan benim anladığım engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler Araç sahibi engellide aracı kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunludur diyor herkes kullanabilir demiyor.

Bu kısmı açıklarsanız çok sevineceğim.

Birde noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen derken burada ne kastediliyor.

Cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@daimler1905
    Aşağıdaki maddeler bahsettiğiniz yönetmelikten alınmıştır.
    ''ç'' ve ''e'' şıklarını inceleyiniz.
    ''ç'' fıkrasında yurt dışından ithal edilecek araçların tescil belgelerine 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar dışında kullanılamaz şerhi düşüleceği belirtiliyor.
    Ancak %90 üzeri raporla tertibatsız olarak yurt içinden alınan araçlar konusunu işleyen ''e'' fıkrasında sadece 5 yıl başkasına devredilemez şerhi konacağı belirtilmiş, kullanıcı sınırlandıran ibare kaldırılmıştır.
    Kısaca %90 üzeri raporla tertibatsız olarak
    Yurt dışından ithal edilenleri 3. dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar,
    Yurt içinden alınmış araçları ise herkes kullanabilir.

ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
    d) Engelliler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir engelliye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır
    .
    e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Üye
    daimler1905 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk bey cevap için çok teşekkürler. Fakat anlamadığım 9 eylül 2011 de çıkan yasa ile 2015 nisan ayında çıkan yönetmelik değişikliğini arasında pek fark göremedim sizin bahsettiğiniz özellikle ç ve e fıkralarına dikkatlice bakın demişsiniz fakat farkı bulamadım yani özellikle e fıkrasındaki 3. akrabalık derecesine kadar kullanımla alakalı kaldırıldı demişsiniz zaten 2011 de çıkan yasada da yokmuş 2011 eylül ayında çıkan yasa aşağıdadır.

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

d) Özürlüler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir özürlüye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine ?İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

hocam sizin tam olarak öğrenmeye çalıştığınız şey ne ben anlayamadım.
    kullanım kısıtlamasının daha esnek olmasını istiyorsanız yurtiçinden kdv ödeyerek almak durumundasınız. kısaca özeti bu işin.
    herkesin kullanımı suistimale açık mı, niye bu kadar bu detaydasınız anlayamadım ama aile ölçütünde 3. derece yakına kadar ibaresi gayet makul bence zaten

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

daimler1905 2011 den önceki yasada yurt içinden alınan araçlarda 3.dereceye kadar akraba kısıtlaması vardı.Eylül 2011 de yapılan değişiklikle bu kısıtlama kaldırıldı.Nisan 2015 de yeni çıkan uygulamada ise bu konuda herhangi bir şey değişmedi değişen olay tertibatlı araçlar içindi tertibatsız araçlarda değişiklik olmadı.Sizin karıştırdığınız yer engelli kişinin aracı dışarıdan bizzat kendi ithal etmesiyle oluşan bir durum bu şekilde alınan araçlarda kullanım kısıtlaması var yurtiçinden alınan araçlarda ise o kısıtlama daha önce kaldırılmıştı.ç maddesi ve e maddesindeki bizzat ithal edilenle yurt içinden alınan kelimeleri atlamayınız.sorununuz cevabı orda

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@daimler1905
    2011 deki değişikliği bilmiyorum.
    Sizin öğrenmek istediğiniz %90 üzeri raporla alınan araçarı kimlerin kullanabileceği konusu değil mi?
    Şu an geçerli olan yönetmelik budur,
    ithalse 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar,
    yurt içindense herkes.

Üye
    daimler1905 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler. Ben bu soruları neden sordum çünkü benim bir uzaktan akrabam görme engelli yani %90 üzeri engelli .Ben sıfır araç alıcaktım kendiside benim üzerimden alırsan indirimli alırsın dedi ama 5 yıl satamazsın dedi. Bende ona sen benim uzaktan akrabamsın yani 3. sınıf yakınım olmadığından dolayı bu aracı ben kullanabilirmiyim diye sordum oda kullanırsın dedi. Benim korkum yarın bir gün polis çevirdiğinde bu aracı sen kullanamassın demesin arkadaşlar öğrenmek istediğim asıl mesele bu idi.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

%90 üzeri oranla yurt içinden alınmış aracı herkes kullanır nokta.
    Ancak sizin durumunuzun bizim dilimizdeki ismi ''istismar'' oluyor.

Üye
    daimler1905 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufufk bey neden istismar oluyor ben teklif etmedim kendisi teklif etti bundanda haberim yoktu zaten kendisinde araç almayacak bende zorlada istemiyorum kendisi isteyerek bu hakkını veriyor şimdi neyi istirmar ediyorum ki

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

O hak kendisine ve kendi menfaatine kullanılmak üzere ailesine aittir.
    O arkadaşımız da bu hakkı başkasına devretme hakkına sahip değildir.
    Burada bu konuyu tartışmak istemiyorum cevabınız verildi.

Üye
    daimler1905 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ufuk bey bana istismar ediyorsunuz demişsiniz bana isterseniz anlamını bence iyi öğrenin sonra başkalarını suçlayın.
    Ayrıca o hakkı ona siz değil devletimiz veriyor istediği kişiyede devreder isterseniz mahkemeye verin o arkaşı o zaman.

İstismarın anlamı :

İstismar etmek, bir kişinin ya da kişilerin iyi niyetini kötüye kullanarak yararlanmak, bir düşünceyi kötüye kullanarak zarar vermeyi hedeflemek, karşısındakinin kendi rızası olmadan ve iradesini dikkate almadan sömürmek gibi anlamları içerir. İstismarlar her toplumda, her kurumda ve her koşulda mümkündür. Ahlâk kurallarına ters ve çoğunlukla da yasadışı olarak değerlendirilir. Genelde gücü ya da erki (ekonomik, sosyal, siyasal ya da cinsel) elinde bulunduranların başkalarına yönelik suistimalleri ve keyfî yönelimleri olarak ortaya çıkmaktadır. Burada bireylerin kişisel mahremiyetleri ve temel hak ve özgürlükleri açık bir şekilde ihlal edilmiş olmakta; cinsel istismarlardan tecavüze, zorbalıktan işkenceye kadar uzanan bir yelpazede istismarlar kişilerde ruhsal ve fiziksel bozukluklara ve hatta can kayıplarına neden olmaktadır.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Burada istismar edilen o engelli arkadaşımız demedim ki.
    Engellilere devletin sağladığı hak istismar ediliyor.
    Madem o arkadaşın bu hakkını istediğine devredebileceğini savunuyorsunuz o halde gidin yasal yollardan hakkını size devretsin aracı onun adına değil kendi adınıza alın.
    Bu durumun yasal olmadığını anlatmak istiyorum ama siz aksine inanıyor ve uygulamak istediğinizi alenen duyuruyorsunuz.
    Hiç yoktan başınızı ağrıtabileceğinizi belirtmek istiyorum siz bilirsiniz tabi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

@daimler1905

Bu konuda hiç bir tereddüt yok. Üzerinde donanım bulunmayan otomatik vitesli aracı -istisnasız- herkes kullanabilir. Yeter ki buna uygun B veya H sınıfı ehliyeti olsun.

Yukarıda alıntıladığın maddede "sürebilir" demiyor. Mevzuat yazımı açısından iki yol vardır. Biri kimlerin sürebileceğini söyler ve böylece kimlerin süremeyeceğini belirler; diğeri ise kimlerin süremeyeceğini söyler, böylece kimlerin sürebileceği belirlenir.
    Eskiden o 53. madde şöyleydi: "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır" şeklinde şerh konulur."

Daha sonra yukarıda kalın harfle belirginleştirdiğim ibareler maddeden çıkartıldı. Böylece kullanıma dair kısıtlamalar da ortadan kalkmış oldu: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Ki zaten yakın zamanda yapılan değişiklikle değil otomatik vites, özel donanımlı araçlar bile B sınıfı belgei ile kullanılabilir oldu.

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ufukalp e katılıyorum bu istismardan başka bir şey değil yarın bir gün engelli park kartını koyup benim yerimede park edersiniz olur biter bu ülkede herkezin uzaktan akrabası vardır engelli olan o zaman insanlar neden normal araba alsınki herkez birilerinin üzerine alsın dolaşsın yanılıyormuyum ?

Buda benim Devlete çağrım olsun Engelli aracını kendi ve 1. derece akrabası hariç (Annesi Babası Kardeşi Çocuğu ve Eşi ) kimse kullanamasın diğer türlü istismarların önüne geçilemez.