Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @3T3N1TY

haklısınız, yönetmeliklere bakmaya çalıştıkça ben de karıştırdım, 90 üstüyle alınanı herkes kullanabiliyordu

Üye
    cksahin Avatarı

Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    17:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bizim 04.2006 tarihinde alinmis %90 üzeri,suresiz raporumuz var.Bugun trafik muamelecisinin dedigine gore, maliyenin raporda, "engelli saglik kurulu raporu" yerine "saglik kurulu raporu" yaziyormus diye onay vermedigini ve yeni rapor cikarilmasi gerektigi seklinde sudan bir bahane uretmis. Biz bu raporla daha once bir arac almistik ve 07.2006 tarihinden once alinan raporlarin suanda da gecerli oldugunu biliyorum. Aceba kacirdigimiz bi kanun mu oldu arada yoksa klasik bilgisiz memur sendromu mu yasiyoruz?
    Acele cevap lutfen.

Üye
    Emre54321 Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.

Kanundaki yasa bu arakadaşım yanlış yorumlamış olabilir sorarım neye göre yorumladığını. Belkide başka bir engel yasası içerisinde belirtiliyordur. Ötv istisnası için yazanlar bunlar
    @cksahin benim merak ettiğim bu raporu hiç yenileme gereği duymadınız mı o yada bu sebepten dolayı (faydalanmak istediğiniz yerden yeni tarihli rapor istenmesi gibi)? @cksahin veya yenileme aralıkları 2yılda bir gibi falan yoksa ömür boyu geçerli ibaresinin varlığı yeniletme ihtiyacını ortadan kaldırıyormu? vizeletme işlemi gibi bir durum olmuyor mu?

Üye
    cksahin Avatarı

Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    17:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Emre54321 bu bahsettigim rapor zaten, ötv indirimi ibareli olarak alindigindan baska herhangi bisey icin kullanilmadi. Hastaligin surekli oldugu da belirtilmis aslinda ama yeni yeni yonetmelikler ve tebligler cikarip, sadece sekilcilikle insanlarin isini zorlastirmak, yeniden rapor almaya sevk etmek orada da bir ihtimal oranlari dusurerek bazi engelli insanlari bu haklardan mahrum etmek icin bir gayret ve caba var sanki.

Üye
    berkol Avatarı

Son Giriş
    31.07-2015
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Emre54321 bey merhaba,

Sizinle aynı durumdayım. Babamın diyalizden dolayı %90 engelli raporu var. Fakat 2 sene önce nakil oldu. Her kafadan bir ses çıkıyor kafam çok karıştı. aceba siz bu konu ile ilgili ne yaptınız? Bi çözüm bulabildiniz mi?

Üye
    osman kar Avatarı

Son Giriş
    03.07-2015
    Saat
    17:20
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporunuz sürekli ise almanıza gerek yok fakat noterden tasdiklettiriyorlar..

Üye
    berkol Avatarı

Son Giriş
    31.07-2015
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@osman kar Osman bey teşekkür ederim bilgi için. Noter tasdikinde herhangi birşey istiyorlarmı?

Üye
    Emre54321 Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar
    Öncelikle bu konu hakkında forum yöneticilerinin ve Bülent Beyin yorumlarını merak etmekteyim. Çünkü genel yorum Nakil olmadan önce bireyin almış olduğu %90 oranındaki rapor ile ÖTV siz araç alabileceği(çünkü rapor geçerlilik süresinin ömür boyu olmasından kaynaklı) ve diyalizdeyken araç alıp nakil olduktan sonra 'atı alan üsküdarı geçer' şeklinde yorumlandığı için herhangi bir sıkıntı çıkmayacağı yönünde.

fakat @berkol adlı arkadaşımızın yapmış olduğu araştırmaya göre bizzat aktarmakla birlikte bilgi yanlışlığı varsa ortada aydınlanması, böyle bir durumla karşılaşan var ise nakil olduktan sonra ötvsiz araç alan veya diyalizdeyken alıp nakil olan birey varsa tecrübelerini paylaşması dileğiyle bu karmaşıklığın netleşmesini istiyorum.

Yaptığım araştırmada Defterdarlığın diyaliz hastalarını her yıl kontrol ettiği ve nakil olup olmadıklarını araştırdığını öğrendim. Örneğin araç almış bir diyaliz hastası 4 yıl o araca binip 5. yılında nakil oluyorsa devlet o 1 yıllık ötv ücretini talep ediyormuş.(Bu konuyu Mersin Devlet Hastanesinde Sağlık Kurulunda çalışan bir memurdan öğrendim. Doğruluk payı nedir bilmiyorum) Yani risk almaya değer bir durum mu bilemiyorum Emre bey. Umarım bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama devlet işlerini az çok bilirsiniz. 10 yıl geçse de eski mevzulardan size borç çıkartabiliyor.

bizzat arkadaşımızın göndermiş olduğu mesajdır.

Forum yöneticilerinin karşılaştıkları bu konu ile ilgili durumları merak ediyor ve bu konuda sıkıntı yaşayan bireylerin tecrübelerini paylaşmalarını istiyorum

@Jem @officer @BARBiEBARBiE @Plumeria @ayyüzlü @PRENSES @Sirine @Liljan @mac72 @Ufukalp @Life @KKELEBEKK VE @OturanBoğa

Çok Teşşekkürler.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Diyaliz hastası iken %90 ve üzeri raporla ötv muafiyetli araç aldıktan sonra nakil olarak oranı %90 ın altına düşen engelliler için herhangi bir ötv iadesi söz konusu değildir. Süreli raporlarda bile süre bitimine 6 ay kalana kadar ötv muafiyetli araç alınabilir, süre bitiminde tekrar rapor istenmez.
    Ancak nakilden sonra ötv muafiyetiyle araç alınmasının usulsüzlük olacağını düşünüyorum, çünkü nakil olmakla o raporun hükmü kalmamıştır.

Üye
    Emre54321 Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben diyalizdeyken aracımı alıyım sonra nakil oluyim bumu etik peki ?
    Ayrıca şunu ifade etmek gerek ben diyalizdeyken daha rahat ulaşım sağlıyordum çünkü toplu taşımaya binmekte sıkıntım yoktu.
    Ama şu an nakil oldum kalabalık ve kapalı alanlara giremiyorum enfeksiyon riskinden ötürü evet belki zamanla risk azalacak ama daimi olarak kullandığım ilaçlar dolayısıyla enfeksiyon riski sürekli var. Yani söylemek istediğim ne diyalizdeyken nede nakil sonrası ötv indiriminden yararlanmak etik olmayan bir durum değil. Böyle yorumlamak yanlış.
    Benim istediğim bu karmaşıklığın aydınlanması Bu iki zaman dilimi için ayrım yapılıyorsa bence yapılmamalı Yasalar açısından devlet açısından ayrım varsa bilemiyorum böyle bir durum yaşayan bir bireyle karşılaşmadım karşılaşan arıyorum
    Bence hem yasalar devlet ( bakılıyorsa tabi) hemde şahıslar gözünde bu iki zaman dilimi ayrı gözle bakılmamalı

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Emre;
    Burada etik tartışması ya da yorum yapmıyoruz. Yasa ve yönetmeliklerden bahsediyoruz.
    Etik değil dediğin raporu uygunken araç alıp sonra raporu düşenler hakkında yönetmelik hükmü var. Verilen xcevabı peşin hükümle yargılayacaksanız paylaşımın amacı da hasıl olmaz.

18 Nisan 2015 tarih ve 29330 sayılı resmi gazete, özel tüketim vergisi(II) sayılı liste uygulama genel tebliği / 1.5 ortak hususlar.

Engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Üye
    TAMER Avatarı

Gerçek Adı
    Tamer
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    14:02
    Yaşadığı Yer
    T.C
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2015 mayıs ayında yeni yönerge yada genelge yanınlanmış benim eski ötv muafiyet raporumu sürekli olmasına ragmen kabul edilmedi.yeni raporda ötv muafiyeti içindir sol ayagın durumu için sol estremite ayagın tam durum degrlendirmesi açık şekilde ve yüzde olayını yazdır dediler ..Bende yüzde önemli deyil ortepedik engelde diye söyledim ama onlar y,inede yazılacak dediler cumaya çıkcak bekliyorum.

Üye
    Emre54321 Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp Bey k.bakmayın usulsüzlük kavramı ile uygun düşmemesi ve etik dışı olmasından bahsediyorsunuz sandım çünkü gerek bu başlık altında ki diğer yorumların alınabiliyor denmesi raporun süresiz ibaresi ve sizin Ötv muafiyetiyle araç alınmasının(usulsuzluk varsa alamamam lazım) usulsüzlük olacağını düşünüyorum ifadeniz böyle düşündürdü.
    Bende kendimden şöyle bir örnek veriyim kimlik kartı için nakil öncesi aldığım raporla başvuruda bulundum kimlik kartı Ankaradan gelmesine rağmen nakil öncesi rapora göre düzenlenmiş.Herhangi bir usulsuzluk olsa benden yeni rapor isterlerdi yada nakil sonraso oran yazılırdı.
    Çok çelişkili durumlar.
    Rapor süresiz kimi rapor geçerli diyo kimi geçmez diyo herkes farklı şeylerle karşılaşıyor kimi alınır diyo kimi alınmaz diyo
    Karmaşık bir durum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Emre Bey,
    Alınabilir şeklinde görüşler var elbette ve bu konuda yönetmelikle belirlenmiş kesin hüküm yok ya da ben bilmiyorum hiç görmedim.
    Bu konudaki görüşlerin hepsi mevcut yasa ve yönetmeliklerin şahsi yorumlanması sonucu oluşan kanı.
    Ben de %90 orana sebep olan rahatsızlık diyaliz hastası olmak olduğundan ve nakillilere ancak %70 oranında rapor verilebildiğinden yola çıkarak nakilin %90 oranındaki rahatsızlığı ortadan kaldırdığını dolayısıyla da raporun hükümsüz duruma düştüğünü düşünüyorum.
    Oranın düşmesi sizin bahsettiğiniz engelli kimlik kartı olayını pek etkilemez konu farklı, çünkü oran %40 da olsa engelli kimlik kartı zaten verilmektedir.
    Bizim ülkemizde devletin yıllarca yersiz olarak ödeme yaptığı, sonra ise o yıllara ait yersiz ödemeyi faiziyle geri aldığı çok fazla görünen bir durum. Yüzünüza bakılarak nakilli olduğunuz belli olmayacağına göre isterseniz gidin alın.

Üye
    Danua. Avatarı

Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    2013 eylül ayında alınmış sürekli ibareli tertibatlı araç kullanabilir raporuyla hala araba alınır mı ?
    Sürekli ibaresi olmasına yeni rapor isterler mi ?

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon