Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mmdhpan Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    10:20
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben dün itibari ile "H Ehliyeti Alabilir" ve "Otomatik Araç Kullanabilir" açıklaması bulunan bir rapor aldım.
    Fakat vergi dairesini aradığımda bana o raporda engel oranıda olması lazım dediler.
    Ama ben %58 engelliyim ve o raporu 1 sene önce aldım.
    Şimdi 2 raporla "H" ehliyeti alsam olmaz mı? Akıl verirseniz sevinirim

Üye
    burhany Avatarı

Gerçek Adı
    burhan
    Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    09:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aynı durum bende de var ama henüz vergi dairesiyle görüşmedim.
    Umarım bir sorun çıkmaz.

Üye
    mmdhpan Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben Sağlık kuruna onuda söyledim. "Bunda bir oran yazmıyor" diye.
    Bana cevapları "Senin birtane zaten engel raporun var onda oran yazıyor, iki raporunuda götürürsen sorun olmaz" dediler.

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    @mmdhpan hangi vergi dairesiyle gorustun acaba dün ben aynı şeyi sordum alabilirsiniz demişlerdi de o yüzden sordum 444 0 189 dan
    DANIŞMA birimine bağladım son çıkan mevzuatı soyledım ınceledıler evet alabiliyorsunuz demişlerdi.

Üye
    mmdhpan Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

adana vergi dairesini aradım. ordan bu cevabı aldım.
    Şimdi senin verdiğin numarayı aricam @Sgündüz

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Selam,
    @mmdhpan aldığın cevabı paylasırsan sevınırız bızlerınde bilgisi olsun teşekkürler.

Üye
    mmdhpan Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz şimdi konuştum senin verdiğin numara ile, onlar tamamen kabul etmiyor.
    Özel tertibat olmadan ötv indirimi olması söz konusu değil diyorlar.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

8 Nisan 2015 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 29330
    TEBLİĞ
    Maliye Bakanlığından:
    ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE
    UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ

II- İSTİSNALAR VE VERGİ İNDİRİMİ
    C- DİĞER İSTİSNALAR1. Malul veya Engellilerin Taşıt Alımlarında İstisna
    1.1. Tanımlar
    Engellilik derecesi (oranı): Engelli sağlık kurulu raporu verilmesine yönelik ilgili yönetmelik/mevzuat ile belirlenen esaslara göre tespit edilen, engellilik durumu itibarıyla tüm vücut fonksiyon kaybı oranını veya bu orana karşılık gelen derecelendirmeyi,

1.5. Ortak Hususlar
    Malul veya engelliler tarafından ibrazı zorunlu engelli sağlık kurulu raporunun örneği ile şekli ve içeriğine ilişkin açıklamalar, söz konusu raporun verilmesine dair ilgili mevzuatla belirlenmiş olup, rapor tarihi dikkate alınmak suretiyle bu tarihte geçerli mevzuatla yapılan belirlemeler çerçevesinde raporun uygun olup olmadığı vergi dairesince tespit edilir. Bu kapsamda, engelli sağlık kurulu raporu verebilecek yetkili sağlık kurumlarının kontrolü de Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılır.

maliyenin yönetmeliğine göre rapor oranıyla ilgili esaslar yukarıda yazılmıştır . bu esaslara göre top sağlık bakanlığına atılmıştır . saglık bakanlığının yönetmeliği ise

30 Mart 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28603
    YÖNETMELİK

Raporların düzenlenmesi ve özür oranının belirlenmesi
    MADDE 8 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporları, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Formuna uygun olarak düzenlenir.
    (2) Kişinin özür oranı, özürlü sağlık kurulunca bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 Özür Oranları Cetvelinde bulunan özür oranlarına göre yüzde (%) olarak belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde rakam ve yazı ile belirtilir. Bu cetvelde adı geçmeyen hastalık ve özürler ile bunlara ait özür oranları, fonksiyon kayıplarına göre özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek belirlenir.
    Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması
    MADDE 9 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporu formu eksiksiz olarak doldurulur. Özürlü sağlık kurulu raporu, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Formunda gösterilen rapor şekline göre; poliklinik muayene tarihi, poliklinik kayıt numarası yazılmak suretiyle, bulgular ve teşhis ayrıntılı olarak yazılıp imza edilir. Yapılan muayene, tetkik ve laboratuvar bulgularına dair bilgiler özürlü sağlık kurulu raporu formuna eklenir. Özürlü sağlık kurulu, özürlü kişiyi bizzat görerek karar verir ve kişinin özür oranını bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen esaslara göre belirler.

sonuç olarak oran olmayan raporlar geçerli değil

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@mmdhpan

Şaka gibi daha dün bana o raporla olur demişlerdi nasıl bi ikilem bende anlayamadım vergi dairesinde de çelişkili bilgiler varsa biz nerden alcaz bilgili allah yardımcın olsun kardeşim son olarak senin rahatsızlık neydi ?

Üye
    mmdhpan Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@DADAŞ06 benim gecen sene haziranda aldıgım raporda %58 oranında engel mevcut zaten.
    Sadece H ehliyeti ve Otomatik vites icin olanda yok oran. İkiside Dışkapıdan alındı yani aynı hastaneden ki benim raporum süresiz bir rapor.
    @Sgündüz ben MS hastasıyım ve geçen sene ekim ayında yaşadığım atak sonucu sol ayağımda güç kaybı oldu.
    düzelir diye bekledim fakat düzelme olmadı. mayıs ayında doktora sorduğumda ise daha fazla düzelmiceğini söyledi

Üye
    Sgündüz Avatarı

Gerçek Adı
    SERCAN GÜNDÜZ
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Kardesim cok gecmis olsun gercekten yasalarin net olmamasi bizi her anlamda magdur ediyo bende yeni rapor alcam sagl el 4 parmak ampute sif kabul etmezler diye vergi dairesini aradim ve nasil alirsam kabul olur diye sordum ve sana soyedigin gibi otmatik vites kullanir h sinifi alirsan otv deb yararlanirsin dedi sindi de sana boyle soylemisler oran olacak mi demistim hayir gerekmiyor demisti.

Üye
    mmdhpan Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Sgündüz ben inanmadım web sitelerine baktım ve şu ibare mevcut.
    "Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir."

Üye
    sstm Avatarı

Gerçek Adı
    ayse
    Son Giriş
    21.06-2015
    Saat
    23:31
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar,
    ben kas hastasıyım. yuruyebiliyorum ama oturduğum yerden kalkamıyorum. ellerim ve kollarım ise bel ve bacak kaslarıma göre daha iyi. h sınıfı ehliyet sahibi olmak ve ötv den muaf olmak için heyet raporu almaya çalıştım, yüzde 76 oran verdiler ve sonuç sürücü olamaz çıktı. sol extremite omuz distal hareketleri limitli çıktı. bu durumda ne yapabilirim, arabaya ihtiyacım var işe gidiyorum. sürücü olamayacaksam, ehliyet almaksızın sadece ötv indiriminden faydalanabilmem için yüzde 90 mı olmalıydı benim raporum? ben aparatlı araba alamaz ehliyet alamz mıyım?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@sstm
    %90 altında raporla araç alımı için H sınıfı sürücü belgesi şarttır.
    Ehliyet alabilecek durumda değilseniz evet raporunuzun %90 ve üzeri olması gerekmektedir.

Üye
    moses Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    04.08-2017
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mmdhpan Hastaneden aldığım raporun(H sınıfı ehliyet alır ve otomatik vites kullanır) fotokopisi ile beraber dilekçe ile Adana vergi dairesine başvurdum.Sonuç bekliyorum.Sonuç uygun olursa araç bayileri ile görüşmeye başlayacağım.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon