Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Ufukalp Polio sekeli doğuştan ortopedik bir anomoli sağ ayağa göre bir gaz pedalı ayarlanması yapılabilir buda tertibat kapsamında değerlendirebilir ama ms hastalığı kaynaklı güç kayıbından dolayı pedala hükmetmeye gücü yok ise özel tertibat kapsamında gaz ve frenin direksiyona alınması lazım , Bildiğim kadarıyla ülkemizde bu kadar geniş kapsamlı tertibat ile uğraşmadan sürücü olamaz deyip geçiyorlar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@3T3N1TY
    Sol tarafa gaz ve firen pedalı yapılıyor, orjinhal pedallarla da arasına ufak metal çubuk bağlanıyor, böylece soldaki pedallara basınca orjinalleri de hareket ediyor, çok da basit bir düzenek.

Üye
    bekone Avatarı

Gerçek Adı
    BEKİR
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    8

yani benim sag ayakta aşırı guc kaybi var MS hastalarinda bu yönde aldiklarini duymuştum.

Üye
    beholder17 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar mrb raporu aldım.
    Daha önce almış olduğum B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirip araç alma girişimlerinde bulunabilirim doğru mudur?

Üye
    Akil Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:24
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    15

Merhabalar, babannem adına düzenlenmiş 2011 tarihli sürekli % 96 rapor var. Raporda ötvsiz araç alınabilir gibi bir yazı yok. Araç alımında Sorun olurmu? Birde rapor tarihi (2011) önemli mi yani vergi dairesinde sıkıntı çıkar mı? Tşk.

Üye
    emircanayar Avatarı

Gerçek Adı
    Emir can ayar
    Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    06:05
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

illaki heyet raporu şart ozaman.

Üye
    mek1973 Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de o hastaneden rapor aldım, Çarşamba günü hariç hafta arası kurul var. Ancak randevu almak sıkıntılı. Hastane internet sitesinden (yanal randevu - sağlık kurulu bölümünden) randevu almanız lazım, saat 24.00 de girin 2 dakikada randevular doluyor. Sıkıntılı bir süreç.
    H sınıfı ehliyetim ile araç aldım ancak eşim kullanamıyor. ÖTV kişiye verilen indirim, rapor yüzde 90 üzerinde olursa kişi kullanamayacağından 3.derece akrabaya kadar biri aracı kullanabilirmiş..
    Bilgilerinize,

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@beholder17 doğrudur.

@Akil %90 ve üzeri için raporda araç alımı hakkında ibare bulunması şart değil, elinizdeki rapor olur.

@mek1973 eski kısıtlamalar onlar. Nisan 2015 tarihli yeni yönetmelikle artık %90 ce üzeri raporla alınan aracı herkes kullanabilir.
    %90 altı salt otomatikse yine herkes, aparatlı ise aparat teknik donanımda bir değişikliğe yol açmamış, ilave olarak takılmışsa 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kullanabilir. Trafik tescile başvurarak ruhsatınızdaki sürücü kısıtlama şerhini değiştirin.

Üye
    mek1973 Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp ben aracımı mart ayında aldım, rahasızlığım sağ ayak olduğundan ilave olarak sola gaz pedalı takıldı. Bu aksam istenildiğinde paspasın altında yatırarak normal kullanılabiliyor. Bana söylenen eşimin kullanamayacağı idi, en kısa sürede trafikten araştıracağım...
    Teşekkürler

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@mek1973
    Biliyorum kardeş kısıtlama söylediğin gibi idi ancak Nisan 2015 de değişti.

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-3.htm

Üye
    aljen Avatarı

Son Giriş
    09.02-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi günler sağlık kurulu heyetinden 8 doktorla görüştüm sadece fizik tedavi doktorundan %15 engel durumu belirten karar aldım ,raporum bu hafta çıkacak.benim sağ ayak bileğimde ,sağ bacağımda sıkıntı var ben bu raporla H sınıfı ehliyet ve ÖTV siz araç alabilirmiyim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum iyi günler..

Üye
    Likan Avatarı

Son Giriş
    28.07-2015
    Saat
    21:43
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim bi sorum olacakti.ablamda sizofreni rahatsizlihi var antalyada devlet hastanesine basvursuk yuzde 80 rapor verdiler sonra yuzde 90a yukseltelim diye itiraz ettik baska hastaneye yolladilar fakat oraya gidip ugrasmadik yuzde 90a cikmaz dediler diye.simdi mersine tasindik raporu alali 7 ay gibi bi sure oldu.burda tanidiklara sorunca eski raporda ablamin epilepsi rahatsizligina hic bakilmadigini sadece sizofreniden 80 verildigini epilepsiden dolayida verilebilecegini eger verilirse yuzde 90a yukselecegini soylediler.simdi mersinde yeniden basvuru yapabilirmiyim yoksa 1 yil dolmasi mi lazim?

Üye
    beholder17 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar merhaba raporumu gecen hafta aldım sağ ayak problemi vardı. raporda 'h sınıfı ehliyet almak kaydıyla gaz fren elle kontrollu özel tertibatlı araç alması uygundur'' yazıyor. bu aşamadan sonra sürücü kursuna h sınıfı ehliyet için başvuruda buluncam indirimli araç alabilirim artık doğru mudur?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@aljen
    Oran değil doktorun vereceği karar önemli, raporu bekleyeceksiniz.
    @beholder17
    Evet H sınıfı ehliyet almanız şartıyla ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.
    Ama sadece sağ ayak kısıtı için elden tertibat yazdırdınız ki?
    Sola pedal aktarma gibi belli bile olmayan ufak bir tertibatla otomatik vitesli araç alabilirdiniz.
    Elle kontrol yerine özel tertibatlı otomatik vitesli araç yazılsaydı bence daha güzel olurdu.

Üye
    beholder17 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    rapora o kadar müdahele edemedim. söyledim yetkiliye ama sallamadılar. peki bana verilecek araçta rapor doğrultusunda mı düzenleme yapılacak yoksa sola pedal mı cıkarırlar ? @Ufukalp

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon