Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
Toplam 33 mesajın 31-33 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yürüyen parapleji Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    18:02
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bende Bsınıf ehliyetini H ye çevireceğim fakat internette bi yazı okudum aynen şu :1 ocak 2016 tarihinden itibaren ''H'' sınıfı sürücü belgesi verilmeyecek ancak daha önce verilmiş olan ''H'' sınıfı sürücü belgelerinin değiştirilmesi işlemlerinin 2021 yılının sonuna kadar yapılması gerekecektir...bu durumda şimdi ehliyeti değiştirmek için kurs ücreti veriliyor ocaktan itibaren bunun olması durumunda tekrar değişiklik için illa ki bi ücret daha istenecek.ne yapalım bekleyelim mi ????

Üye
    burhany Avatarı

Gerçek Adı
    burhan
    Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    09:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, ancak bu konuda ısrarın TSE den çok tertibatçılardan kaynaklı olduğu kanısına vardım
    Bir gün özellikle sırf bunun için TSE ye gidip görüşeceğim.

Sistemde oturmamış çok şey var.
    Sağ el engelli birinin
    bazı tertibatçılara göre(1);
    -vitesin sola alınması
    -sileceğin sol tarafa aktarılması
    -direksiyona topuzu
    bazı tertibatçılara göre(2);
    -vitesin yükeltilmesi vs.
    -sileceğin sol tarafa aktarılması
    -direksiyona topuzu
    1 numralı görüşü savunan tertibatçılara sorum şu;
    Neden ayrıca el freni ve kontağı sola almıyoruz?
    Her ikisi de otomatik vitesli araç kullanan için vites değiştirme sıklığı kadar kullanılıyor.
    Her iki görüşü savunan tertibatçılara sorum ise;
    Ayağından engelli olan kişilere elden kumandalı aparat yapıyorlar. Dolayısıyla kişi 1 elini bu aparatı kullanarak meşgul ediyor.
    Peki diğer el tek başına direksiyon çevire bilecek mi? Onun için direksiyona topuz gerekmez mi?
    Hali hazırda (bildiğim kadarıyla) ayaktan engelliler için direksiyona topuz şartı yok.
    Gelelim esas probleme!!!
    Ben ehliyet sınavına otomatik vites araç ile girdim ve geçtim;
    peki benden neden alacağım otomatik vites araç için tertibat isteniyor?
    Olması gereken (Şahsi Fikrim)

Engelli bir kişinin kullanacağı araçtaki tertibata ne TSE deki makina mühendisleri, ne emniyet görevlileri ne de Tıp doktorları karar veremezler.
    Karar verecek kişilerin tıp doktoru görüşü alınarak; direksiyon sınavında görevli sınav gözetmenlerinin vermesi gerekmektedir.
    Yüzlerce farklı engel var, hepsini bir standarda bağlayamazsınız, ancak kişinin yetenekleri gözetilerek hangi aparata ihtiyacı olması gerektiğine direksiyon sınav gözetmenlerinin karar vermesi gerektiğini düşünüyorum....

vesselam

oabey
    Misafir Üye
    oabey Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @yürüyen parapleji

bence hali hazırda b sınıfı ehliyeti olanların beklemesi daha uygun, yeni yasada özürlü ya da tertibatlı için farklı bir ehliyet türü göremedim, yeni yıldan sonra b sınıfı ehliyet ile arac alınabilmesi gerekeceğini düşünüyorum, fakat bilemem burası turkiye, ben bekliyorum boşuna kurs masrafı, gecememe ihimali vb olmasın diye, arac da 2016 olur hem 1-2 ay için alt model olmaz

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123