Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar herkese. Benim sağ ayak dizaltı protez mevcut. 2010da ehliyet kursumda otomatik vites araçla öğrenim gördüm sınava girdim ve ehliyet almaya hak kazandım. O dönemler araba alacak durumum yoktu ve engellilere araba kiralama olanaklarını karışyırırken sol ayaktan engelli olanların otomatik vitesli araç kullanabilir yazısı ekletip tüm oto vites araçları kullanabileceğini gördüm. Emniyette ilgili memura bir ayağımdan sakat olduğumu oto vitesli araçla eğitim görüp ehliyet almaya hak kazandığımı söyledim. Bana dosyamdan raporumu verdi ve doktoruma gidip oto vitesli araç kullanabilir yazısı ekletmemi söyledi. Tabi sağ sol ayak davası için doktor sorun yaratabilir düşüncesi ile polisten siz bi kağıda not düşer misiniz doktor bey değiştirmeyebilir sizden geldiğim anlaşılsın dedim. Yazdı ve doktora gittim. Doktor senin sağ ayağın engelli ama olmaz dedi. Bende oto vitesli araçta eğitim gördüğümü, polise bunu söylediğimi ve ordan yazıyla geldiğimi söyleyip kağıdı verdim. Rapora ekledi ve o şekilde çıkardım ehliyeti. Şimdiye kadar kiralım ve yakınlarımın arabalarını kullandım, kontrol noktalarına geçtim vs sorun çıkmadı. Çok şükür bir kaza da gelmedi başıma ve rahat şekilde kullanıyorum. Şimdi kendi arabamı almayı düşünüyorum yakında ama heyetten araba için yeniden rapor almam gerekiyor.
    1-Acaba sağ ayağı engelli olan birine arabada techizat isterler mi?

2- Ne şekil bir yapı olur? Çünkü ben arabayı deforme etmek istemiyorum.

3-Ehliyetim bu şekilde ve hep kullandım deyip otp vites raporu alabilir miyim?

4- Ötv indirimi için fiziksel engelin ne olduğu raporda belirtiliyor mu? Eğer sağ ayak engelli oto vites araç kullanabilir raporu alırsam bu rapor gideceği ilgili kurumda sıkıntı yaratır mı?

5- Veya özel tertipli araba raporu alır arabayı da o şekilde ruhsatlı alırsam ehliyetim sıkıntı yaratır mı acaba?

Biraz uzun yazdım ama ilgili konuda bilgisi olanlar yorumlarla aydınlayırsa sevinirim.

Başka bir konu açmadan da şunu da sormak istiyorum. Aşağıdaki resimde yer alan bir arabada hangi ücretleri öderim? Kalem kalem belirtildiği için volkswagenden alıntı yaptım.
    vENA1z - Sağ ayak engelli otomatik vites araç alabilir mi?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Sağ ayak engeline salt otomatik vitesli bir araç en iyimser durumla biraz zor görünüyor.
    Otomatik viteste bulunan gaz ve firen pedalları sağdadır ve sağ ayak ile kullanmak esastır.
    Bence olmasa da çok üzerinde durmayın, bu araca sizin için uygulanacak tertibat hiç göze batmayacak ufak bir ilave sadece.
    Sol tarafa iki pedal yapılır ve bu pedallardan orjinaline ufak bir çubuk uzatılır, böylece ilave pedala bastığınızda orjinal pedal hareket eder. Dışardan görünmez bile.

Verdiğiniz fiyat listesinde ise net fiyata kdv yi ve trafik tescil ve ruhsat işlemleri için öngörülen ücreti ödeyeceksiniz. Aracın trafik sigortası da trafik tescil giderleri içinde değilse o da eklenecektir.

Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım çok teşekkürler ufukalp. Ama diyelim ki raporu otovites alabilir olarak aldım. Bu sonrasında bir sorun yaratır mı araç alırken

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@synax Özel tertibat kelimesi geçmediği taktirde "ÖTV MUAFİYETİ" Maliye nezdinde kabul görmez

Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY

Sol ayaktan dolayı otomatik vites, özel tertibat kategorisine giriyor zaten. Benim merak ettiğim sağ ayak engelliyse alma imkanı olur mu

Üye
    adakm Avatarı

Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    01:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@synax

Raporda özel tertibat yazması ve araçtada gaz ve fren tertibatı için değişiklik isterler diye düşünüyorum.

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Benim sağ ayak engelim polio sekel 2 kez 5 yılı doldurmak kaydı ile araç aldım.Tertibatlı araç kullanması uygundur yazan bir raporunuzun ve H Sınıfı ehliyetinizin olması gerekli

Tertibatı dr güç durumunuza göre size en uygun olacak şekli ile belirtir.

Benim mesela aracım otomatik sola gaz pedalı ilave edildi.

Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki benim ehliyetim özel tertibat değil de otomatik vitesli araç kullanabilir yazılı. Araç sola pedal eklenince özel tertibatlı diye geçmiyor mu ruhsatta? Bu fark sıkıntı yaratmaz mı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

@synax
    Raporda özel donanım ifadesi geçmeli. Ve özel donanım olarak da gaz pedalı sol ayağa taşınmış bir donanım iş görür.

Donanımsız, salt otomatik vitesli aracı vergi avantajı ile almaya dair tartışma: Sağ ayağınızdaki kısıtlılık manuel vitesli aracı sürmenize mani olacak düzeydeyse ve/fakat otomatik vitesli aracı hiç bir özel donanıma ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsanız, ve tabii bunu rapor ile net olarak belgeleyebiliyorsanız, otomatik vitesli aracı ötv-mtv istisnası ile satın alabilirsiniz.
    Gerçi buna dair tebliğde farklı bir yorum yapılmış;

Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.
    ama bence bu yorum esnetilebilir. Öyle ya, sadece sol ayakla otomatik vitesli araç neden kullanılamasın ki?
    NİSAN 2015 GÜNCEL: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Tebliğdeki yorum açık bence, esnetileceğini sanmam.
    Otomatik vitesli araçta gaz ve firen pedalı sağdadır, dolayısıyla sağ ayak ile kullanımı esastır.
    Ampute olan sağ ise pedalların sola alındığı bir düzenek şarttır.
    Zaten salt otomatik vitesi tertibat kabul eden hükümde belirtilen kısıt alt extremite değil sol alt extremitedir.

Üye
    Ender_Erdem Avatarı

Gerçek Adı
    Ender Erdem
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim 2009 senesin de aldığım engelli sağlık kurulu raporum var fakat bu raporumda h sınıfı veya tertibatlı araç ve tertibat konusunda bir değerlendirme yok. 2015 senesinde tertibatımı ve h sınıfı ehliyet alabilecegime dair ibareli sağlık kurulu raporum var. ama maliye tertibatın ve diger ibarelerin engelli sağlık kurulu raporumda olmasını istiyor. Bu arada ben h sınıfı ehliyetimi bile aldım. Bu sorunla karşılaşan var mı? Bu durumda yeni raporda alamıyorum çünkü sürekli raporum var. İl sağlık müdürlüğü itiraz etmen lazım diyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Tertibat ve ehliyet konusunda değerlendirme olmayan rapor ötv muafiyetli araç alımında geçerli değildir.
    H sınıfı ehliyet ve tertibat ibareleri de evet engelli sağlık kurulu raporuna işlenmiş olmalıdır.

Üye
    Ender_Erdem Avatarı

Gerçek Adı
    Ender Erdem
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ufu kalp bey peki bu durumda yapılacak işlemler nelerdir. Maliye yeni rapor istiyor hastaneler veremeyiz diyorlar. İl sağlık müdürlüğü ancak rapora itiraz edip verebiliriz diyorlar. İtiraz etmem durumundada ilk başta Aydında bir hastane sonra hakem hastane olarak İzmire sevk edeceklerini söyliyorlar. Bu konu bu kadar işkenceli mi olmalı. Yeni rapor durumumdada hak maduriyetine uğrarmıyım diye düşünüyorum. çünkü 2013 de değerlendirme kritalleri değişti. Benim şu ibareli sağlık kurulu raporum var.

TANI: SAĞ EL 2. PARMAK HİPOPLAJİ, SOL EL 2.3.4.5 PARMAKLAR HİPOPLAJİ, SAĞ AYAK HİPOPLAJİ
    KARAR: BU HALİ İLE H SINIFI EHLİYET ALMASI UYGUNDUR. ÖZEL TERTİBATLI (SOL AYAK İLE GAZ-FREN BASABİLECEĞİ TERTİBAT, OTOMATİK VİTESLİ OTOMOBİL KULLLANABİLİR. OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.)

Bu tanı durumuna göre benim engel oranım da bir düşüş olur mu ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ne yapılabilir bilemiyorum, dediğiniz gibi itiraz da bir yığın uğraşıyı beraberinde getiriyor.
    Acaba o 2015 tarihli raporu aldığınız hastaneye gitseniz, Başhekim ya da yetkili biriyle görüşüp, o raporun tanı,oran,ibare olarak tamamının engelli sağlık kurulu raporuna aktarılmasının, aynı raporun engelli sağlık kurulu raporu formunda verilmesinin mümkün olup olmadığını sorsanız, yumuşak bir dille rica etseniz faydası olur mu diye düşünüyorum.

Üye
    Ender_Erdem Avatarı

Gerçek Adı
    Ender Erdem
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Onu denedim. Bugün şöyle bişey öğrendim. Şimdi il saglik müdürlüğü beni üniversite hastanesine sevk edicek. Bu hastanede aynı tanı ile aynı oran, sürekli ibaresi aynı , yüzdesi aynı rapor verirse hakem hastaneye sevk edemiyormuş. yönetmelikte karar aynı değil ise hakem hastaneye sevk edilir yazıyor. Açıklama ve değerlendirmeler bu durumda karar bölümünde değil. Şimdi yukarıda yazdığım engel durumu % kaç olur. 2009 da aldığım rapor %50.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon