Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tanersen Avatarı

Gerçek Adı
    Taner ŞEN
    Son Giriş
    05.06-2015
    Saat
    09:28
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar. Ben %45 Ortopedik Sağ bacağımdan 3 cm kısa özürlü biriyim ve sağlık raporunda özel tertibatlı otomatik vites araç kullanabilir raporum var. ÖTV siz araba alabiliyorum. buraya kadar herşey normal.
    17 Nisan 2015 de değiştirilen kanunda derki.

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.
    SORMAK İSTEDİĞİM KONU

Ben oğlumla aynı yerde ikamet ediyorum. Sağ bacağım 3 cm kadar kısa. gaz pedalının üzerine konulan ittirici bir kol ile araç kullanabiliyorum. Yani sonradan takılan bir aparat . bu şekilde aldığım bir aracı oğlum kullanabilirmi. Bu kanun beni kapsıyormu. Aracın herhangi bir donanımına değişiklik yapılmadan sonradan aparat taktırarak kullanıcam. Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

evet oğlunuz kullanabilir. Nisan 2015 tarihli yeni düzenleme ile geldi bu hak.

Üye
    ugurabi Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    asdasdsad
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Malesef kullanamaz büyük cezası var H sınıfı araç katagorisene giriyor ve sadece sahibi kullanabiliyor bu araçları.Arkadaşımın babası gazi sağ elinde parmakları yok vitesde ufak bi aparat var sadece ama oğlu kullanamıyoru ne yazıkki

Üye
    tanersen Avatarı

Gerçek Adı
    Taner ŞEN
    Son Giriş
    05.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nisan 2015 deki kanunla birlikte kullaniliyor sanirim dimi dogru anladim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Evet doğru anladınız.
    Tek şart aparat yapılırken aracın teknik donanımında değişikliğe gidilmemesi,aparatın ilave olarak takılmış olması.

Üye
    tanersen Avatarı

Gerçek Adı
    Taner ŞEN
    Son Giriş
    05.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Aparat sonradan taktiriliyo evet. Firen gaz yer felan herhangi bir oynamada yapilmiyo. Peki hocam bu teknik donanımdan kastettigi degisiklik nedir. Orayi cozemedim.

Edit: bu kanun trafik tescil subelerine gelmemis sanirim. Telefonla yaptigim görüşmede memurun bana oglum kullanamaz gibisinden şeyler soylemesiyle karşılaştım. Kanunu soylesemde bize boyle birsey gelmedi felan diye kivirdi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Nisan 2015 tarihli yeni düzenlemenin ilgili paragrafını kendiniz vermişsiniz yukarıda zaten, düzenleme o şekilde. Düzenlemenin üzerinden bir buçuk ay geçti uygulamaya geçmeleri gerekir artık. Siz o memurun söylediklerine aldırmayın, araç aldığınızda ruhsata ''araç sahibinden başkası kullanamaz'' şeklinde şerh koymaya kalkarlarsa o zaman müdahale eder, amirleriyle görüşürsünüz.
    Teknik donanımda değişiklik olmayacak diyor, bir aparat ilavesi yapılırken aracın orijinal şekli korunarak aparat sadece ilave olarak takılacak, söküldüğünde araçtan bir şey eksilmemiş tüm özellikleriyle kullanılabilir olacak.