Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar h sınıfı otomatik vitesli araç kullanır sürücü belgem var ötv siz araç almak istiyorum aracı hem ben hem diğer aile bireyleri'de kullanabiliyor mu bir sıkıntı olur mu?

Üye
    KOZANLIM Avatarı

Gerçek Adı
    Cumali
    Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    Yüreğir/ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de ve eşimde de H ehliyeti var.Eşim ehliyet alırken Araba mızı eşimde kullanabilirmi diye sormuştuk Polis Memuruna.Kullanamaz ceza kesilir demişti bize. Ama son durum nasıl bilmiyorum...

Üye
    onurakgun Avatarı

Gerçek Adı
    Onur AKGÜN
    Son Giriş
    09.03-2017
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar.
    Ben daha geçen hafta araba aldım ( H Sınıfı Özel Tertibatlı - Sağ Ayak Diz Altı Ampute)
    banada emniyette arabayı benden başkasının kullanamadığını söyledi polis memuru ve ruhsatada 'Araç Sahibinden başkası kullanamaz yazdı'

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    10.07-2017
    Saat
    17:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@mehmet-41

Durumdan duruma göre değişiyor: her engellinin özelliği başka başka olunca verilen cevap genelleme olur.

Sizin engeliniz nedir? Ona göre cevap vereceğiz.

Sağ ayak engelliler için doğal olarak kendisinden başkası kullanamaz ibresi işlenir ve kullanamaz.

Ama SOL ayak engellilerde bu konuda istisna var mesela...

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

sol ayağımdan engelliyim ehliyetimde otomatik vites ibareli ötv siz araç alırsam aile bireyleri veya diğer kişilerde aracımı kulanabilir mi ?

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    19.07-2017
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Benim de Ocak ayında kullanmaya başladığım özel tertibatlı aracımı B sınıfı ehliyeti olan eşimin kullanamayacağını söylediler trafik tescilde. Ama ruhsatta sadece "Özel tertibatlı özürlü aracı, 5 yıl süre ile satılamaz, devredilemez" yazıyor.

Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende merak ediyorum bu konuyu raporumu daha yeni aldım ehliyet aldıktan sonra aldığım aracı kimler kullanabilir. Benim raporumda da otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    10.07-2017
    Saat
    17:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aile bireyleriniz kullanabilir. Arkadaşlarınızda kullanabilir ve sizde başka araçları da kullanabilirsiniz.

fatihcan11 ehliyette "otomatik vitesli araç kullanır" ibresi var ise; verdiğim cevap geçerlidir. Başka türlüsü geçmez.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...gine-dair.html

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    09.04-2017
    Saat
    15:51
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MADDE 7 ‒ Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:a) Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.b) Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

Arkadaşlar bu kanun 17 nisan 2015 resmi gazetede yayınlanmış kanundan alınmıştır buna göre her halde emniyetten tertibatlı aracı birince derece bir yakının kullanabilecegine dair yazı almak gerek galiba bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatırsa seviniriz.....

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    09.04-2017
    Saat
    15:51
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

erdinç arkadaşım senin benimi yok galiba bu sitede ben sadece bilgiyi paylaştım bu başlık altında senin bu kanunu paylaştığını göremiyorum ki görseydim emin ol aynı kanunu 2 defa paylaşmazdım....

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

arkadaşlar h sınıfı otomatik vitesli araç kullanır ibareli ehliyetim var ötv den yararlanarak alacağım otomatik vitesli aracı engelli olmayan arkadaşım veya bir başkası kullanabilir mi ?

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    6

Sadece birinci derece yakınların.

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

Yine Yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. Ancak, özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin, araç sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması, yine % 90 ve üzeri özürlüler tarafından ÖTV'den muaf olarak bizzat ithal edilen araçların araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü haricinde kullanılması mümkün değildir. cevabımı buldum ithal edilen araçlarda sürücü kısıtlaması varmış

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    01.07-2017
    Saat
    02:17
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Sıkıntılı bir konu aparatın biçimine göre değişiyor diyorlar ancak
    Elden gaz fren tertibatlı otomatik vites aracımın ruhsatında kendisinden başkası kulanamz diye şerh konulmuş ancak sağlıklı bir bireyde gaz ve fren pedalları standart olduğu için pekala rahat kulanıyor nedir ölçü anlamış değilim .

Üye
    egd.19 Avatarı

Gerçek Adı
    eyup
    Son Giriş
    26.07-2016
    Saat
    16:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar 17 Nisan 2015 de çıkan yönetmelik daha yürürlüğe girmemiş ben öğrendim. Araçta aparat yoksa ruhsata birşey yazmamaları lazım sadece otomatik vites oldugu için de herkes kullanabilir o aracı. Fakat araçta ilaveten aparat takılı ise Örn: Benim aracımda sinyale ilaveten bi demir takılı, Şuanki yürürlüğe göre ruhsatta araç sahibinden başka kimse kullanamaz yazıyor ama yönetmeliğe göre kullanması lazım 3. dereceye kadar akrabalarımın. Ben bimer e yazdım bu konuyu bayramdan sonra cevap gelecektir paylaşırım sizlerle de. Yeni yönetmelik yürürlüğe girdiği anda aracın teknik donanımında değişiklik yoksa ve/veya aparat ilave takılmışsa kişinin 3.dereceye kadar akrabası kullanabilir. "17 nisan 2015 karayolları yönetmeliği 7.madde c fıkrası"

Sayfa 1 / 2 12 SonSon