Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sadece baştan savmışlar...
    O dedikleri yerde hakim şu şu durumlarda izin verecektir şeklinde bir bilgiye rastlayamazsınız.

O aracı kurumdan ek kararı isteyen de zaten emniyet.
    Bayinin işlemlerini ek kararsız yapmadıysa sizden de isteyecektir,ama tabi bir gidip konuşmakta fayda var.

Üye
    serapkamm Avatarı

Son Giriş
    12.04-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bişey sormak istiyorum kanun maddesinde %90 raporlu kişi ve bu kişinin yakınları araç alabilir diye bir madde varmıdır? Açık ve net yazan böyle bir madde arıyorum çünkü hakimin karşısına bizzat böyle bir kanun maddesiyle tekrar çıkmak istiyorum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Evet var.
    Ancak sizin durumunuz ayrıntı.
    Sizden istenen ek karar kısıtlının %90 ve üzeri engelli olduğundan değil,kendi kararlarını veremeyecek şekilde rahatsızlığı olduğundan dolayı isteniyor.

Üye
    ugurabi Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    asdasdsad
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yasada zihinsel engellilerin vasiye ihtiyacı var benim babannemin demansı var ruhsal bozukluk diye geçiyo yasal olarak bi engel yok emniyet genelge gelmiş ve bu genelgeyi sebeb gösterip aracın ruhsatı vermediler ve bende vasi kararı istediler

Bide arkadaşlar vasi davasında tekrar hastaneye yollayıp tekrar heyetemi giriliyor nasıl oluyor ve bugirdiği tekrar heyette önceki verilen raporun aşağıya çekillme ihtimali varmıdır ?

Üye
    serapkamm Avatarı

Son Giriş
    12.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anannemin raporuda%92 teşhiside Spastik paraparezi idrar gaita inkontınansı kognitif kayıp ve ağır sürekli olarak devlet hastanesinden almış olduğumuz bir rapor mevcuttur. Buna istinaden mahkemeden almış olduğumuz vasi belgemiz de vardır. hala ek karar diyip duruyorlar.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ugurabi Bence vasi kararı çıkartırken hiç araba işini karıştırmayın . Yasal olarak kendi yerine getiremediği işlemlerini yürütmek için istiyorum diyin zaten mevcut sürekli raporunuz olduğu için hastane'ye sevk edeceklerini zannetmiyorum ama bu işin mevzuatınıda bilmiyorum. Babaanne'nizin sağlık durumunun kötü olduğunu hastane'de tekrardan rapor alabilmek için kendisini zorlamak istemediğinizi falanda belirtin hakimde insaflı olacaktır bence

Üye
    ugurabi Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    asdasdsad
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY

tekrardan hastaneye gidiliyormuş malasef nolursa olsun orda raporun oranının düşmesinden korkuyorum kıl bi doktor herşeyi yapabilir

Üye
    serapkamm Avatarı

Son Giriş
    12.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@uğurabi
    Dün karayolları müdürlüğüyle görüştüm ek karar almanıza gerek yok bayiye vekalet verebilmeniz için noter istiyo bu kararı dediler. bende bayiyle görüştüm hastane raporuna baktırdılar bu raporda araç alabilir yada tekerlekli sandalye gereklidir diye bi ibare varmış onun işaretli olması gerekliymiş bu olsaydı ek karara gerek kalmazdı. Size tavsiyem hastane raporunu yeniden çıkartıcaksanız bunu yazdırmaya çalışın. Aynı zamanda vasi belgesi çıkartmak için mahkeme açacaksınız bunun yanı sıra ek kararda isteyin ki ek karar için tekrar 10 15 gün beklemeyin.

Üye
    ugurabi Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    asdasdsad
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu gün babam davayı açtı dedim 2 sinide aç diye ek karariçin aynı anda açılmıyomuş öyle demişlerneyse bakıcaz artık ya

Üye
    ugurabi Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    asdasdsad
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eMerhaba arkadaşlar babannemin %90 engelli raporu var bunun yarısından fazlası fiziksel hastalıklar %50 de demans(bunaklık) var aracı satın aldık vergi dairesinden vs. sorun çıkmadı ama trafikten ruhsatı alırken sıkıntı çıktı.Yasal olarak zihinsel engelliler de vasi tayini istenir diyo ama babannemde ruhsal bozuklu diyor vermesi lazımdı ama şubat ayında genelge gelmiş bizdende vasi istediler ne kadar uğraştıysam kavga ettiysemde aracı alamadım mahkemeye başvurdum 25 haziranda davam var şimdi size 2 adet sorum olacak arkadaşlar.

1-)Mahkeme hastaneye yolluyormuş tekrar acaba tekrar hastaneden rapor alırken bizim %90 lık raporun oranını düşürebilirlermi %1 bile düşse %89 oluyo sıkıntı çıkıyo gerçi biz aracı aldık faturası kesildi ama bilemiyorum içimde sıkıntı var..

2-)Babannemde hafif-orta demans var aklında vasi gerekcek pekde birşey yok açıkcası ama trafik illada vasi kararı diyor başka bişey demiyor.Şimdi diyelim mahkeme bu kişinin vasiye ihtiyacı yoktur dese ne olcak ben aracı nasıl alacağım trafik gene illede vasi kararı derse ne yapacağım ??

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Davanız engellinin vasiye ihtiyacı olup olmaması ile ilgiliyse büyük ihtimal o raporda oran yazmaz mahkemeye görüş bildirilir diye düşünüyorum, nihayetinde vasi tayini engel oranıyla alakalı birşey değil.
    Mahkeme kararına rağmen illa da vasi diyemezler.

Üye
    BSKN Avatarı

Son Giriş
    25.01-2016
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şu anda bende aynı işlemlerle uğraşıyorum. 5 Mayısta &96 özürlü raporumuzu aldık 8 Mayısta vasi davası açtık.Hakim tekrar rapor istedi(araştırma için karakolada gönderdi) ve aynı hastaneye gittik.13 Mayısa randevu aldık.Türkiyede 65 yaş üstü herkes için vasi arandığınıda söylemeliyim.2.rapor sadece vasilik almak için olduğundan heyette psikolog hariç diğerleri annemi görmek bile istemeden kaşeleyip imzaladı.Aynı gün içinde psikolog,diğer doktorlar ve heyete girdi.Yeni raporu elden vermediler Mahkemeye hastane göndereceğini söyledi. 20 Mayısta postalamışlar 22 Mayıs Cuma mahkemeye ulaşmış.Hakim değerlendirmiş ve 25 Mayısta vasilik onaylandı.27 Mayısta ek karar için başvurduk.(ki vasilik dilekçemde araç alımı için izin istediğim halde hakim değerlendirmemiş.29 Mayıs Cuma red cevabı aldığımız öğrendik.Hakimin red cevabını dayandırdığı kanun ise H sınıfı sürücü belgesi ve özel tertibatlı araç olmaması...Ne yazıkki hakimler kanunları ya bilmiyor.Ya da dilekçemi incelemeden red kararı verip geçmiş,Hemen aynı gün itiraz dilekçesi yazıp,kanun maddesini de belirterek tekrar başvurduk.şimdi bekliyorum

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@BSKN
    Bu ne biçim hakim ya hu!
    %90 üzeri raporla hem de vasi aracğılığıyla alınacak araç için ehliyet ve tertibat şartı nedir?
    Zaten adam araç kullanacak durumda olsa vasiye gerek olmaz.

Üye
    BSKN Avatarı

Son Giriş
    25.01-2016
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Malesef Türkiye'de engellilere bu kadar engel çıkarılabilir mi? Hayretler içindeyim.Annem geçen sene felç geçirdi.1 senedir bu prosedürler canımıza tak ettirdi.Bence de amaç insanları yıldırmak..Çünkü bu işler için işyerimden sürekli izin alıyorum. Hastaneye defalarca gittik.annemi götürmek için araç bulmakta zorlandık.Annemin haklarını elinden alan hakim annemin durumunu görsün diye mahkemeye götürdük.görmek dahi istemedi.Ne yazık ki herşey onların 2 dudağı arasında..Üstelik karara açık duruşma diye yazmış.Bizi görmedi ve konuşup dinlemedi bile..Avukata red kararını gösterdiğimde inanamadı Böyle saçmalık olamaz dedin.Kanunun tanıdğı hakkı kendi insiyatifiyle senden alıyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tamam hakimin inisiyatifinde ama gerekçesi komik olmuş.
    Ne bileyim,kısıtlıyı borç altına sokamazsınız der,biz ödeyecez dersiniz,kısıtlıya sorumluluk yükleyemezsiniz der,taahhütname imzalayacağız dersiniz, bu alım kısıtlının menfaatine değil der, der de der... Ama hani bunun ehliyeti tertibatı derse komik duruma düşer.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon