Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ankara1997 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    08:08
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba sayın abilerim allahın izni ile bu yıl ehliyet alıcam ama şöyle bir sorunum var

%96 engelli raporum var ama fiziksel bi rahatsızlığım yok 10 yaşında iken tranvermylit geçirdiğim zamanlar alınmış sürekli geçerli ibaresi ekli.
    benim planım şöyle o rapor ile araba almayı planlıyorum b sınıfı ehliyet alıp ondan sonra araba almayı
    ama çevreme sorduğum zaman b sınıfı alırsan rapor iptal olur dediler bide size sorayım dedim.
    cevap verirseniz sevinirim
    iyi günler

Üye
    redkit Avatarı

Gerçek Adı
    MK
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli-Merkez
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

ötv indirimden faydalanabilmek için ;

1- %40 ve üzeri raporla h sınıfı ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanması uygundur gibi belirtilmiş bir sağlık raporuyla kendi üzerinden alabilir ( böyle alırsa sadece kendi kullanabilir)

yada

2- %90 ve üzeri raporu olanlar ağır engelli sınıfında olduğundan yine o kişi üzerinden alınır fakat ailesinden belirtilen kişiler tarafından kullanılır.

Muhtemelen sizden yeni bir rapor isteyeceklerdir ehliyet işini daha sıkıya almaya başladılar. Kolaygelsin

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Retkit kardeş bilgiler bir noktada yanlış!. %90 ve üzeri raporla araç alanlarda sorun yok ise kendisi de araç kullanabilir. Akrabalarıdda ailesi de kullanabilir...
    Ehliyete gelince: Doktor raporunda ne belirtiyorsa ona göre ehliyet alabilir. B olabilir H olabilir bilemeyiz. İlla H olacak çünkü sakatlığın %90 ve üzerinden engellisin diyemeyiz.,

Bu arada belirteyim: ÖTV.siz araç almak için illa H sınıfı ehliyet olmazsa olmaz diye birşey yok. %90 ve üzerinde raporunuz var ise H yada B sınıfı ehliyete bakmazlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@ankara1997

Teorik olarak araba almakla ehliyet almak arasında hiç bir bağ yok.

Önce ehliyetin yokken %90 üzeri raporunla araç al.

Sonra, eğer sürücü yönetmeliği'ne göre sürücü olmana mani bir durum yoksa ve B sınıfı ehliyet alabiliyorsan, al, ve kendi aracın dahil tüm araçları kullan.

Üye
    ankara1997 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi benim sorunum şu 2005 yılında geçirdiğim felçten sonra alınan raporda ki problemlerim aynen devam ediyor fakat fiziksel olarak sadece sağ ayak yan basma problemi var fakat bu yıl ehliyet almak istiyorum ama sağlık raporu gerekiyor şimdi ben bu sağlık raporunu yenilemem mi gerekiyor yoksa sadece bu kişi h sınıfı ehliyet alması uygun şeklinde rapor almam yeterlimi

Üye
    adakm Avatarı

Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    01:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2005 yılındaki raporun H SINIF ehliyeti içermiyorsa,Tam teşekküllü yani Sağlık bakanlığı devlet hastanelinin birinden,sorunun sağ ayak olduğu için (Solda olsa idi otamatik yeterdi) H SINIFI EHLİYET ALIR.ÖZEL DONANIMLI ARAÇ KULLANIR.raporu alarak hem H SINIFI Ehliyetini hemde 0 araçları ötv yani 0 fiyatından yaklaşık % 30-35 arası düşük fiyata alabilirsin.

Üye
    ankara1997 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@adakm

benim o araç alımında kullanılaca raporum var 2005 yılında alınan fakat ehliyet ile ilgili bir ibare yok şimdi hastaneye gidip ben h sınıfı ehliyet almak istiyorum desem bana sadece h sınıfı ehliyet alabilir diye rapor verirler mi

Üye
    adakm Avatarı

Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım merhaba 2005 yılındaki o raporunu araç alımında kullanamazsın çünkü araç alabileceğin raporda h sınıfı ehliyet alır ve senin durumun için özel tertibatlı araç kullanabilir yazması gerekiyor formdaki araç alımıyla ilgili raporları inceleyip bilgi edinmen iyi olacaktır.

Üye
    ankara1997 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@adakm

ama daha önce o raporla araç aldım ama rapor alındığında 18 yaşından küçük olduğum için peki şimdi özel hastane gitsem h sınıfı ehliyet alıcam bunun için rapor alıcam desem bana verirler herhalde bu durumda eski raporumun geçerliliği devam eder mi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@ankara1997
    yanlış yönlendirmelere itibar etmeyiniz,araç almak için sizin H sınıfı ehliyete ihtiyacınız yok,çünkü rapor oranınız %90 üzerinde.
    Yukarıda @OturanBoğa ve @Mr.No doğru cevabı vermişler,ona göre hareket ediniz.
    B alabiliyorsanız kendinizi H ile kısıtlama çabasına girmeyin.

Üye
    adakm Avatarı

Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk kardeşim,
    Yanlış yönlendirmeden kasıt sanırım benim yazdıklarım diye anlıyorum.Amacım bura da hiç bir arkadaşımı yanlış yönlendirmek değil ve olamaz.Ankara1997 arkadaşımız rapor oranını yazmadığı ve ayakta yalnızca yan basma problemi olduğunu yazdığı için % 90 gibi oran aklıma gelmedi.Zaten bu yüzden de formdaki konuları araştırıp net bilgiler edinmesini yazdım.
    Bu yazdıklarım sakın yanlış anlaşılmasın sizin gibi konulara vakıf ve yol gösterici arkadaşlarımı takdir etmekle beraber ben de 25 yıllık bi engelli olarak net bildiklerimi aktarmaya çalışıyor ve bilmediklerim konusunda ya susuyor yada forma yönlendiriyorum.
    Yazdıklarım umarım hsnüzan çerçevesinde anlaşılacaktır.
    Kalın sağlıcakla.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@adakm kardeşim
    estağfullah,bilerek yanlış bilgi paylaştığınızı asla düşünmedim,hepimiz damdan düşmüşler olarak birbirimizi en iyi yine bizler anlarız ve bilgi ve birikimlerin paylaşılmasının,bilmediğimiz konularda birbirimize yol göstermenin,yardımcı olmanın önemini yine en iyi bizler biliriz.
    Amacım asla sizi yargılamak değildi ama yanlışı da düzeltmek zorundaydım.
    İstemeden de olsa kalbinizin kırılmasına vesile olmuşsam hakkınızı helal edin.

Üye
    ankara1997 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufukalp;

abi düm maliyeye gittim bana %96 raporu nasıl aldın araba kullanacak adama %96 rapor vermezler falan dediler şimdi izlemem gereken yol nedir ehliyet alırsam ötv muafiyetli bir aracımız var maliye ötv sini ister mi acaba

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

senin maliyeye gitmene gerek yokki ?

1) öncelikle beğendiğin arabanın galerisine git raporunu ver onlar maliyeden olur alırlar nasıl olsa . sonra aracını ötv indirimli al rusatta 5 yıl satılamaz ibaresi olur

2) git bir sağlık ocağına yada aile hekimine b sınıfı ehliyet alır raporu al ve git ehliyetini al ve arabanı kullan

Üye
    ankara1997 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @DADAŞ06

çevirme anında yakalanırsan maliyeye bildirilip geriye dönük borç çıkartılıyormuş dediler ama

Sayfa 1 / 2 12 SonSon