TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Down Kızlı Baba Avatarı

Son Giriş
    19.02-2021
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    NEVŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ek karar nedir arkadaşlar, OKGV nitelikli raporu olan 5 yaşındaki kızım için de ek karar mı gerekecek?

Üye
    il-.-li Avatarı

Son Giriş
    07.02-2021
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Yakın zamanda ek karar için başvuran oldu mu? Başvuru sonrası ek kararın çıkması ne kadar sürüyor? Bilirkişi atanmaksızın ek karar çıkartabilen oldu mu acaba?

Bayiler proforma fatura vermek için kapora istiyor. Proforma fatura olmadan mahkeme ek karar dilekçesini kabul etmiyor. Mahkeme bilirkişi vs atanmasını istese son 1,5 yıldır yaşanan artışlar düşünülünce 1 hafta önce aldığımız fiyata araba alamaz durumdayız. Hal böyleyken 1-2 ay hiçbir bayi beklemez. Fiyat da yerinde durmaz zaten. 2 ay sonra limite uygun tekrar proforma fatura sunup tekrar başa mı döneceğiz bu durumda. Sonsuza kadar araba alamayız böyle olursa.

Üye
    Raptor90 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:52
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@il-.-li
    Aynı konuda bende sıkıntı yaşamaktayım hocam. Son zamanlarda ek karar alan varmıdır? Proforma zorunlu mu?

Üye
    il-.-li Avatarı

Son Giriş
    07.02-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Proforma zorunlu maalesef hocam. İlk olarak ÖTV düşülmüş haldeki proforma faturayı götürdüm, onu kabul etmediler. Sanki hiç muafiyet yokmuş gibi ÖTV'li tutar üzerinden fatura getirmem istendi.

Bayiden istenen proformayı götürdüm verdim, araç alımı ile ilgili mevcut şartları da şifaen belirttim. Daha önce iki defa daha kısıtlı adına başka dilekçelerim olmuştu. İcra yetkisi, tahliye davası açma vs. 4. günde ek karar çıktı.

Proforma faturanın ötv dahil olmasına ve raporda ötv istisnasından yararlanması gerekir vb bir ibare var mı ona dikkat ettiler bende.

Üye
    Raptor90 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@il-.-li

Sanırım başarıyla ek karar almışsınız tebrikler. 😀

Bizim raporda da ÖTV ibaresi yer almakta. Ancak vasi kararı 3 aylık. 3 aylık olması ek karar için olumsuzluk yaratır mı?
    Önümüzdeki hafta ek karar başvurusu yapacağız. Bilirkişi sorgulaması vb. süreç nasıl işledi hocam?

Birde mümkünse ek karar talep dilekçesini paylaşmanız mümkün müdür?

Teşekkürler.

Üye
    il-.-li Avatarı

Son Giriş
    07.02-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Raptor90

Benim de vasi kararım çok eski değil, 9. ayda alındı. Bilirkişi sorgusu yapılmadı. Belki rapor içeriğinden belki daha önce vasi kararının alınması sürecinde yapılan güvenlik/arşiv vb araştırmalar neticesinde buna gerek görülmemiş olabilir, belki de artık yerleşik bir uygulamadır, o hususu bilemiyorum. Ancak kaleme bilirkişi araştırması olacak mı diye sorunca gerek olmadığını söylemişti.

XXXXXXXXX MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ'NE
    Mahalle/Şehir

VASİ : xxxxxxxxxxxx TCKN: xxxxxxxxxxxx

KISITLI : xxxxxxxxxxxx TCKN: xxxxxxxxxxxxx

ADRES : xxxxxxxxxxxxxx

KONU : Kısıtlıyı borçlandırmadan kısıtlı adına ÖTV muafiyeti ile araç alımı isteminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

Mahkemenizce kısıtlı xxxxxxxxxxxxx TC kimlik numaralı xxxxxxxxxxxx’a; 2020/xxx dosya/esas no ve xx.xx.2020 tarihli 2020/xxx sayılı karar numarası ile vasi olarak atandım.

Ekte yer alan engellilik sağlık kurulu raporu ile %xx oranda, süresiz, tam bağımlı olarak tespit edildiği üzere; yaşlılığı, mevcut rahatsızlıkları ve yardım olmaksızın hareket edememesi göz önüne alınarak mevcut ve doğacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, kısıtlıyı hiçbir şekilde borçlandırmaksızın, tüm satış bedeli ve diğer masrafları tarafımca karşılanmak kaydıyla, kısıtlı xxxxxxxx adına, ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç alımı için izin verilebilmesi hususunu,

Saygılarımla arz ve talep ederim.

HUKUKİ SEBEPLER:

1) 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu 7. Maddesi ve 18.04.2015 tarihli 29330 sayılı Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği

İSPAT NEDENLERİ: XXXXXXX Devlet Hastanesi Engellilik Sağlık Kurulu Raporu, Proforma Fatura

NETİCE ve TALEP:

Kısıtlının hayatını kolaylaştırmak, mevcut ve doğacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kısıtlıyı borçlandırmaksızın ÖTV muafiyetinden yararlanarak kısıtlı adına araç alımı için izin verilebilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

EK : Kısıtlıya ilişkin Sağlık Kurulu Raporu E-Devlet Barkodlu, Proforma Fatura
    xx/xx/2021

Vasi Adı Soyadı
    TCKN: xxxxxxxxxxxx
    TEL: xxxxxxxxxxxx

Üye
    Raptor90 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@il-.-li
    Yok, 3 aylık derken karar yeni çıktı.
    3 aylık vasi atama kararı vermiş. Doktor sağlık raporuna 3 aylık vasi tayini uygundur dediği için.

Üye
    il-.-li Avatarı

Son Giriş
    07.02-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

O konu ile ilgili bilgim yok maalesef. İlk defa duydum süreli vasi atandığını.

Yani kısıtlanma sebebinin geçici bir durum olduğu düşünülüyorsa, kendi kararlarını alabilecek durumdaysa bence mahkeme ile uğraşmayın. 3 ayın sonunda kısıtlanma kalkacaksa doğrudan mahkeme kararı olmaksızın araç alabilirsiniz gibi geliyor. En iyisi bir avukatla görüşmeniz.

Üye
    arzualci Avatarı

Son Giriş
    18.02-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ek kararı kesinlikle istiyor bayiler ben benimkini yükleyin size. Kabul edildi benim dilekçem.

Resim yükleyemedim ama dilekçede yazanların aynısını yazıyorum. Dilekçeyi mahkemede katip olan bi akrabam söyledi ben yazdım.

Vasisi olarak atandığım kardeşim M.A.’nın sağlık sorunları nedeniyle ihtiyaçlarını gidermek için araç satın almak istiyorum.
    İş bu nedenle kısıtlı olan kardeşim M.A. Adına araç alınması için mahkemenizden izin yetkisi arz ve talep ediyorum. Aracı tamamen kendi imkanlarımla alacağımı belirtirim.

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234