TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Biyolog88 Avatarı

Son Giriş
    14.07-2018
    Saat
    07:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Annem engelli ve ötv muafiyetli araç aldık. Babam vefat edeli çok oldu . Ben de tek çocuğum ve vasisi benim. Annem ve benim üzerime bir ev tapusu var birde araç . 5 yıl dolmadan annem vefat ederse ötv ödemem gerekiyor mu ? Ötv ödemeden 5 yıl içerisinde satabilir miyim ?

Üye
    ziya01 Avatarı

Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar engelli adına araç aldık 1 ay önce araç sahibi vefat etti. Araç sahibinin üzerine araçtan hariç ev var. Engelli adına bulunan ev ile araç değerini karşılaştırırken aracın fatura degerinimi yoksa kasko değerini baz almamız gerekiyor.

Vergi dairesi kasko değerini baz alacağız diyor ve internetten aracın piyasadaki kasko değerini bulup yazıyor.* Aracın Kasko değeri evin değerinden yüksek olduğu için tek kişi üzerine devir yapamıyorum ama fatura değeri baz alınsa idi devir yapilabilecekti. Sizce aracın hangi değeri* baz alınmalı kasko değerimi fatura değerimi. Cevaplarsaniz sevinirim.

Üye
    atila33 Avatarı

Gerçek Adı
    atila duman
    Son Giriş
    14.09-2018
    Saat
    09:20
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

@ziya01

Evin rayiç bedelini yüksek gösterince oluyor

Üye
    Biyolog88 Avatarı

Son Giriş
    14.07-2018
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

Annem %90 engelli , ötv muhafiyetli arabamız var . Annem ve benim üzerime %50 -50 hisseli ev tapusu var . Annemin vasisi benim. Ben de tek çocuğum . Annem vefat ederse aracın ötv sini ödeyecek miyim ?

Üye
    exselante Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Soydan
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    05:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herşeyi çözdüm. Bu devir işleminde vefat eden kişinin diğer mallarının hepsi gayrimenkul. Şimdi araç bedeli mi fazla yoksa gayrimenkul değerinin mi fazla olduğunu nasıl anlayacağız?
    Aracın kasko bedeli mi önemli yoksa fatura bedeli mi?
    Gayrimenkullerin rayiç bedeliyle aracın hangi bedelini karşılaştırcaz?
    Konu exselante tarafından değiştirilmiştir (15.11-2017 Saat 10:30 ).

Üye
    Eumut Avatarı

Son Giriş
    20.06-2019
    Saat
    11:56
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba değerli dostlar bir sorum olacak adına engelli araç olan vefat ederse bütün varisler noterden vekaletname verirse biri hariç yinede tüm varisler üzerine ruhsat çıkartılabilir mi? Trafik sigortası yapılabilir mi ?yapılamıyorsa bu durumda ne kadar süre ile araba trafiğe çıkabilir? Trafik sigortası vefat akabinde iptal olurmu yoksa 1 yıl normal zamana kadar geçerlimi?

Oturanboğa yardımcı olurmusunuz zor durumdayız

Üye
    kaplanazmi Avatarı

Son Giriş
    08.02-2018
    Saat
    03:16
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar Merhaba,

Dedemin üzerine engelli aracım mevcuttu. Dedem vefat etti. Şimdi sormak istediklerim,

5 Çocuk ve Eşi sağ,

http://www.oyder-tr.org/Content/docu...an73hukuk2.pdf

burada adım adım anlatmış fakat geçerli midir? Bilgi rica ederim.

2 ev var adına, tahminimce rayiç değeri araç bedelinden fazla çıkacakdır.

Aracı varislerden annem adına geçirmek istiyorum.

Süreçle ilgili bilgi verebilir misiniz?

saygılarımla

Üye
    Eternty33 Avatarı

Son Giriş
    11.09-2018
    Saat
    06:29
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Selamünaleyküm
    11 aylık kızım üzerinden ötvsiz araç almıştım. Kızım 28 Aralık 2017 de Hakk'ın rahmetine kavuştu. Bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Aracı ötv ödemeden nasıl kullanmaya devam edebiliriz.

Üye
    Biyolog88 Avatarı

Son Giriş
    14.07-2018
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

Allah rahmet eylesin , size de bol sabır versin

Annem %90 engelli , ötv muhafiyetli arabamız var . Annem ve benim üzerime %50 -50 hisseli ev tapusu var . Ben tek çocuğum ve vasisi benim. Annem vefat ederse aracın ötv sini ödeyecek miyim ?

Üye
    Eternty33 Avatarı

Son Giriş
    11.09-2018
    Saat
    06:29
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Arkadaşlar 11 aylık kızım 28 Aralık 2017 de vefat etti. Haliyle üzerinde kayıtlı her hangi bir malı da yoktu.

Vefatın üzerinden 1 ay sonra vergi dairesine gittim. Kendilerinin verdiği bir beyanname Formu, noterden veraset ilamı(140 TL),aracın kasko değerini gösterir bir belge ( Sigortacınızdan çıkartabiliyorsunuz) bir de nüfus dairesinden mirasçılık belgesi istediler. Bunları hazırlayıp vergi dairesine götürdüm. 1 gün sonra aradılar. Miras vergisi ödemem gerekiyormuş. Bu vergi miras kalan şeyin değeri neyse onun yüzde biri kadarmış. Benim araç nissan x trail. Kasko değeri 195 bin göründüğü için 1950 lira vergi çıktı. Bir de damga vergisi alıyorlar 40 TL kadar. Bunları ödeyince vergi dairesi borcu yoktur belgesi düzenleyip veriyor.

Bu belge ile önce sigortacıma gittim. Önce araca yeni sigorta yaptırdık. Eskisini iptal edip kullanılmayan gün kadar iade edildi. Sigortacım Şöförler odasından kaç mirasçı varsa o kadar belge almamızı söyledi. ( Anne baba 2 kişiyiz 20 TL) onu doldurup sigortacıya gittim. Sigortacımın hazırladığı dosyayla Oradan ilçe trafik Müdürlüğüne gittim. Yeni ruhsat çıkarıp verdiler. Yeni ruhsatta hem eşimin hem benim adım yazıyor. Tek kişi adı yazarsa ötv ödemek zorunda kalırmışız. Çok kalabalık olmadığı için 15 dk da verdiler. (Yeni ruhsat için 120 TL) son olarak da kaskoyu tekrar yaptırdım. Eski kaskomun kullanılmadığı gün kadarı yine iade edildi.

Haziran sonuna kadar mtvden muaf olduğumu temmuzda başlayarak mtv ödeyeceğimi söylediler.

İnşallah faydalı olabilmişimdir.

Ölüm acısı zor ama evlat daha zor. Allah'ım kimseye vermesin çeken bilir

Üye
    brn2191 Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    24.06-2019
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    43

hocam selamlar saygılar

ben ankara da ikamet ederken Engelli aracımın ÖTV işlemlerini ankara vergi dairesinde yaptırdım. aracım 34 istanbul plakalı yani istanbul vergi dairesine kayıtlı ve MTV konusunda sorun yaşıyorum.

şu anda istanbul da ikamet etmekteyim tekrar ankara ya dönüyorum ikametimi ankara ya aldıracağım bundan sonra aracımın vergi işlemleri ankara da mı yoksa istanbul dan mı yürütülecek yanı muhatabım hangi ilin vergi dairesi olacak bu konuda bilgi verebilir misiniz

iyi çalışmalar dilerim.

Üye
    beyoglubeyy Avatarı

Son Giriş
    03.08-2019
    Saat
    10:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    18

öncelikle başınız sağolsun. @Eternty33

1/ veraset ilamı varken, niçin, nüfustan bir daha mirasçılık belgesi istediler.

2- veraset intikal vergisinde 200bin tl ye kadar istisna, yani vergi muafiyeti uygulandığını biliyorum. sizin aracın değeri bu rakamın altında olmasına rağmen, niçin vergi çıkardılar?. teşekkürler

not: @ OturanBoğa , bülent bey, size de bir sorum olacak. başlıkta çok güzel açıklamışsınız. vefat edenin başkaca malı kalması durumunda yapılacakları, peki başkaca malı kalmadıysa?. illa mirasçı sayısı kadar kişiye, sözgelimi, iki kişi üstüne ruhsat çıkarılırsa mı, ötv muafiyeti devam ediyor. yoksa, feragat hali geçerli mi.

ben tüm süreçteki yazıları okudum, ancak, sürekli güncellendi ve değişti. son halini biliyormusunuz.

Üye
    Muzooq Avatarı

Son Giriş
    31.05-2018
    Saat
    22:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar aynı durum bizde de mevcut 1 araba 1 ev kaldı gelir idaresi başkanlığında birden fazla nal varlığı var ise araba üzerindeki haklar diğer mirascılar feragat eder ise bir kişinin üzerine ÖTV ödemeden geçer yazıyor ama burdaki vergi dairesi evin bedeli araçtan daha az ise olmaz ya ÖTV ödüceksiniz yada mirasçıların üzerine ortak ruhsat çıkarıp 5 yıl sonra satıcaksınız diyor

ilk başta tam bilgi vermediler hem bundan dolayı hemde bu işlemi yapmış olan kişilerin paylaşımından bu şekilde bir bilgi yazmamışlar evin bedeli arabadan az napıcaz biz şimdi

Üye
    zalimk Avatarı

Son Giriş
    15.10-2018
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    SAKARYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

benimde babam üzerine olan ötvsiz araçın işlemlerini bugün vergi dairesinden hallettim..son olarak emniyet işlemleri kaldı..
    bu işlemleri sırasıyla 3 adımda tamamlamak gerekiyor.

1. veraset ilamı: malum ölen kişi adına ilk önce veraset ilamı çıkartılır..noterden 140 tl ye çıkardım babam üzerine sadece araba vardı o nedenle 1 adet lazım oluyor ...eğer ölen kişi üzerinde gayrimenkul varsa en az 2 tane gerekiyor..2 tanesi de 156tl idi sanırım..

sulh mahkemesine giderseniz iş biraz daha uzuyor..veraset ile ilgili diğer mirascıların itirazları olursa olay olabildiğinde uzuyor.. neyse veraeti aldık ve cebimize koyduk..

2.vergi dairesi işleri: en can alıcı nokta burası vergi dairesinde işler uzun suruyor..ben aynı gün halletim ama bazen 2-3 gün sürebiliyormuş..benim veraset ilamında kardeşlerim ve annem oldugunda fazla uzamadı ama mirascı sayısı fazla ise işlemler uzuyor..

vergi dairesinde önce veraset bölümünde ölen kişi için veraset yazısı yazılıyor (yada adı ne ise artık) bu sırada mirascıların hepsi olmak zorunda (yada mirascıların vekalet verdiği kişi) kalan mal mülk için dilekçe dolduruluyor. (dilekçede tüm mirascılar imza atıyor).kalan mallar tek tek yazılıyor..bizde sadece araç vardı ve değeri yaklaşık yazdık..normalde çoçuklara kalan mallara 200 küsür bin tl ye kadar muhafiyet var yani devlet miras vergisi almıyor. (her çoçuk için 200 yada 210 bin tl sanırım).o nedenle kasko değerini bir anlamı kalmıyor 200 bin altı bir değer yazmanız yeterli ..

bazı vergi daireleri bunu bilmediğinden kaskodan araç değer yazısı da isteyebilir..

yukarıda yazdığım hersey veraset yazısı için gereken belgeler..yani dilekçe noterden aldığımız veraset, ruhsat fotokopisi ve diğer belgeler (diğer belgeler acılımıda su sekilde ölen kişinin bağlı oldugu vergi dairesinde bu işlemler yapılmak zorunda çünkü devlet o daireye ölüm kağıtlarını vs yolluyor ) dosyayı tamamladıktan sonra yaklaşık 15-20 dakikada emniyet için ötv muafiyet yazısı (en önemli belge bu eğer mirascılar tek kişi üzerine bırakırsa ötv ödersiniz 2-3 mirascıya kalırsa kendi payı kadar vergi isteniyor dedi görevli ama emin değilim) ve intikal yazıları yazılıyor..

emniyette dijital altyapı olmadıgından bana kapalı zarf olarak verdiler..bazı vergi dairelerinde veraset bölümü ile mtv bölümünde işlemler ayrı ayrı yapılıyor..bazı vergi dairlernde bu işlemleri aynı kişi yapıyor..bizim vergi dairei küçüktü ve işlemleri tek kişi halletti. vergi daireinde mtv işlerinde ise muafiyet kaldrılıyor yani mtv ödemeye başlıyorsunuz..hangi mtv döneminde iseniz mtv yi alıyorlar sizden sonra öderim vs yok..ben araçı subatta aldım babam nisanda vefat etti.ben temmuzda mtv öderim diyordum ama ocak-haziran dönemini de aldı devlet muafiyet kalkmış diye..neyse benim araç 2018 ve 1600cc olunca 750 tl artı geçikme cezasıda aldı..geçikme ölüm zamanı ile vergi işlemleri arasında zamandan çıkan bedel..yani ben 3 yıl sonra yaptırsam ölüm sonrası tüm mtv faizi ile bana gelecekti kaçış yok..birde 40 tl intikal damga vergisi ödeceksiniz..
    vergi dairesi işi bittikten sonra emniyet işlemleri var..

3. ruhsat işleri: daha bu işlere başlamadım ama işlemleri istanbulda devam edicem..babam sakaryada ikamet ediyordu çocuklar yani biz istanbulda (ikamet) olunca emniyet işlemlerini istanbuldan yapmamız gerekiyormuş... yazıda zaten benim vergi daireme yazıldı..
    plaka sakarya 54 ve ben 34 yapıcam..büyük olasıkla ek-1 belgeleri ile soforler odasına gidip belge alıcam emniyte plaka değikliği yeni sigorata eski sigorta iptali vs 2 gün sürecek.. o işlemleride buraya yazarım..

bu işlemlerde en önemli nokta vergi dairesindeki veraset bölümü ruhsat tabu veraset ilamı gibi belgelerden 2-3 adet fotokopi çekin..
    işlemlere kimse yokken sabahtan gidin çok mirascı varsa işlemler çok uzuyor eğer araba harici mal varsa ve çocuklar dışında mirascı varsa iyice işlemler uzuyor ve karısıyor..

Üye
    zalimk Avatarı

Son Giriş
    15.10-2018
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    SAKARYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet arkadaşlar yuakrıdaki mesajıma devam ediyorum..

3. emniyet işleri: en zorlandığım konu bu oldu çünkü hata yaptık ya ben yada ek-1 deki yazılana göre emin değilim..

önce emniyete gittim kimse olmamasına ragmen ertesi gün için randevu al dedi..randevuyu intikal işlemleri diye aldım..

ertesi gün ötv ve ilişik kesme yazısın (vergi idaresinden almıştık-zarf içinde) , miracılık belgesi fotokopisi-noterden almıştık, kimlik fotokopisi ek-1 belgesi 2 adet (önemli bir konu var aşağıda yazdım) ve trafik sigortası (sigorta normalde ruhsat çıktıktan sonra yapılır ancak intikallerde trafik sigortası önceden alınıyor ve normal fiyattan daha pahalı oluyor ayrıca her firmada yapmıyor nedenini bilmiyorum)

Bu belgelerle emniyete basvurdum 120 tl verip ruhsatı aldım..
    normalde işlemler bitmiş gözüküyor ama yukarıda yazdıgım gibi bazı şeyler tam oturmadı..şöyleki trafik sigortasını kendi adıma yaptırdım nedenide vergi dairesinde mtv benim adına çıktı ve ödedim yani mtv ve trafik benim adıma ancak ek-1 belgesi üzerinde 1. sırada annem yazıyordu ve ruhsat annem adına çıktı..yani ruhsat annem üzerinde trafik sigortası benim..bu sıkıntı çıkartabilir deniliyor..nasıl çözeceğimi bilmiyorum..

ayrıca emniyetten aldıgım ek-1 belgesine göre vergi dairesi sizi değil anneniz adına vergi ödemeniz gerekiyor dedi..ee trafik ve mtv boşamı ödedik şimdi dedim gidip düzeltin dediler..esasında ek-1 belgesinde annemim 1. sırada yazılması memuru yanıltmış olabilir ben memura soyledim ama ilgilenmedi..ruhsatta benim adım yazsa hiç bu işlerle ugrasmayacaktım..annem adına kaskoda inanılmaz yuksek cıkıyor..yarın araç alım satım yapan tanıdık bir abiyle konuyu konusacağım..akşam ayak üstü konustuk genelde araç miracıların en yaslısı üzerine yazılır dedi bu sebebple annen yazılmış olibilir dedi (ayrıca miras payına göre de yazılabilirmiş)

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon