TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    26.12-2017
    Saat
    17:34
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @AKIN35

aradan zaman geçmiş ama yazayım yinede..Araç varislerin üzerinde 5 yılı dolduracak şekilde kalırsa ÖTV ödemezsiniz..Yani sizin, kardeşinizin ve babanızın adına yeni ruhsat çıkacak..aracın alındığı ilk tarihten itibaren 5 yılın dolmasını bekleyeceksiniz..sonrasında noterden babanız size vekalet vererek aracı üstünüz alır veya satabilirsiniz...

Üye
    Tuff Avatarı

Gerçek Adı
    İsmet
    Son Giriş
    07.07-2017
    Saat
    16:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi akşamlar,

Babamın %94 sürekli engelli raporu var. Kendisinin üzerine ÖTV indirimli bir araç almak üzereyeiz. Kücük bir scooter'dan başka da bir mal varlığı yok. Yazışmalardan anladığım, malesef vefaatı halinde, alacağımız arabaya denk baska bir mal varlığı olmadıgı için, varislerin mirasdan feragat etmesi halinde ÖTV ödeniyor.

Peki benden başka yasal varisi olmaması ve arabadan başka mal varlığı olmaması durumunda nasıl bir yol izleniyor? Bu durumda ÖTV ödememiz gerekecekmı?

Başka bir konu, aracı eşimle birlikte bana miras olarak bırakırsa ve araç ikimizin üstüne geçerse ÖTV ödermiyiz?

Ve o gün itibarı ile olası bir vergi borcumuz çıkarsa arabayı üzerimize almaya mani olurmu?

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    26.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

@Tuff

varis olarak sizden başkası yok ise sorun yok zaten..aracı üstünüze alıp 5 yılın dolmasını bekleyeceksiniz..şayet anneniz hayatta ise o da aracın üzerinde hak sahibidir..ikiniz beraber ruhsata adınızı yazdıracaksınız..anneniz feraget ederse ötv ödersiniz..aracı miras olarak eşin ve size gene bırakamaz..bırakırsa ötv doğar..ruhsat sadece varislerin üzerine çıkabilir..

Üye
    Cnr09 Avatarı

Son Giriş
    12.08-2017
    Saat
    10:59
    Yaşadığı Yer
    Aydin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar slm... yaklaşık 5 yıl önce %97 ozurle babamın üzerine ötv indiriminden yararlanarak araç aldık. 5 yılın dolmasına 2 ay kala babamı kaybettik... babamin uzerine bu aractan baska bir mal gorunmuyor bu sebepten veraset işlemlerini henüz yapmadık... 5 yılı doldurduktan sonra yani 22 hazirandan sonra veraset islemlerini yaparak araci uzerime almayi planlıyoruz. Bu durumda ötv borcu çıkar mı. ..

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Akil Avatarı

Son Giriş
    07.07-2019
    Saat
    17:37
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    16

Üzerine araç alınan engelli, 5 yıl dolmadan vefat durumunda, üzerine başka bir mal varlığı da yoksa, diğer varisleri reddi miras yaparak aracı tüm varislerin üzerine alıyoruz ve Ötv ödemiyoruz. 5 yıl bittikten sonra da istediğimiz şekilde satışı yapıyoruz. ARKADAŞLAR BENİM FORUM DAN ANLADIĞIM KADARIYLA BU ŞEKİLDE. BU BİLGİ DOĞRUMUDUR??? KESİN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR CEVAPLAYABİLİR Mİ???

Üye
    pirali88 Avatarı

Son Giriş
    06.07-2017
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    tunceli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar arkadaslar benim basimda büyük bir sorun var sizlerle paylasayim istedim bir bilgisi olan beni aydinlatir bu dertten kurtarirsa cok sevineceğim.Ben 2013 ün aralik ayinda annemin teyzesinin adina engelli araci aldim toyota corolla marka.Annemin teyzesi 2014 yili ekim ayinda vefat etti.Vasiyetname düzenlemisti aracin bana kalmasina dair.2 yillik ugraslardan sonra mahkeme aracin benim üzerime tesciline karar verdi ancak sorunlar silsilesi burda basladi vergi dairesi bana yasal mirasci olmadigimi ve ötv ödemem gerektiğini söylemekte 5 yilini doldurmasini beklesem bile mahkeme karari 2016 da ciktigi icin birsey ifade etmeyecegini soylediler.Teyzemin 5 kardesinden feragatname istiyorlar ancak 1 kardeside vefat ettigi icin cocuklari yurtdisinda ölü mü sag mi onu bile bilmiyorum.Özelge istedim bakanliktan bakanlik vasiyetli durumlarda muaf olacagimi söylüyordu telefonla 6 7 kez görüştüğümde ancak simdi sanirim isler tersine döndü yaklasik 5 aydir özelge sonucu beklerken dosyanin sorusturulmasi ve benim sorgulanmam gerektigini soylemisler ben ne yapacagimi sasirdim hatta bugun engelli araci almanin suc oldugunu söyleyen bir görevli ile karsilastim buna benzer bi durumla karsilasip bir sonuc alan birileri var mi merakla cewaplarinizi bekliyorum.Saygilarimla

Üye
    Cnr09 Avatarı

Son Giriş
    12.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım çok geçmiş olsun... Teyzenizin durumu varisleri yönünden bu kadar karışıkken bu maceraya atilmanin bir anlamı yokmuş. .. keske baştan araştırıp bu ise girseniz iyi olurmuş. .. kalan otv yi ödeyip aracı kazasız belasız kendi üzerinize alabilirseniz ardına bakmayın derim iyi günler. ...

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    beyoglubeyy Avatarı

Son Giriş
    03.08-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    18

peki. benim aklıma da şöyle bir düşünce geldi. ötv tamam. ancak veraset vergisi kalktı diye biliyyorum. mesela diyelim biz iki kardeşiz. araba 50 bin tl olsun. diğer kardeşim de desin ki. babamdan bana 50 bin tl lik altın kaldı. kalmasa bile. e veraset e de vergi olmadığına göre. bu durumda ne olur?

Üye
    aras85 Avatarı

Gerçek Adı
    tevfik
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    09:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar, babannemin %90 şizofren ve kulak toplamından raporu var ve vasi tayini ile araç almak istiyoruz Babaannemin üzerinde hiç bir mal yok araç alırsak tek üzerinde araç görünecek. Şimdi forumdada araştırdım ama aklıma takılan soruları cevaplarsanız ona göre aracı alacam.

1- Vasi tayini ile aracı aldık 5 yıl içinde babaannem vefat ederse üzerinde başka mal olmamasından dolayı aracı üzerime ötv ödeyerekmi alırım yada 5 yıl tamamlanasıya kadar diger mirascıların isimlerini ruhsata yazdırıp 5 yıl dolduktan sonra üzerime alabilirmiyim yani burada asıl önemli olan 5 yılı tamamlamak mı? 5 yılı tamamladıgım an ötv ödenmeden ister üzerinde başka mal olmasın üzerime alabiliyormuyum?

2- babaannem 5 yılın sonrası vefat ederse hiç bir şekilde ötv ödemeden aracı üzerime alabilirmiyim(Babannemin üzerinde kayıtlı hiç mal yok ve zihinsel engelli raporu ile araç alınacak). cevaplarsanız cok sevinirim çünkü bu konu hakkında cok farklı sey var aklım inanılmaz karıştı aracı tekrar üzerime almak için ötv ödenecekse hiç bu işe girmicem.

Üye
    aras85 Avatarı

Gerçek Adı
    tevfik
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1-Daha sonra veraset vergi dairesine gidip , daha önce form şeklinde doldurduğunuz belgeyi veriyorsunuz.(Bu belge veraset ilamı belgesimi dir ?)

2-trafiğe gitmeden 2 adet ek 1 kağıdı dolduracagız. bunlar nedir

Üye
    aras85 Avatarı

Gerçek Adı
    tevfik
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@mamimami

Peki 5 yıldan sonra vefat ederse diger kendi üzerimize nasıl alırız 5 tane mirascısı varsa ve üzerine hiç mal yoksa. Diger mirascıların feragatnamesi ile olurmu 5 yıldan fazla üzerinde kalırsa araç

Üye
    eylulesintisi Avatarı

Gerçek Adı
    firdes koç
    Son Giriş
    12.01-2019
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşlar ötv den muaf araba alınması ile ilgili prosedürleri öğrenmek için istanbul sağlık bakanlığında ilgili birime giderek bizzat öğrenmek istedim. Ne cevap aldım bilin bakalım? BİR HUKUK MÜŞAVİRİ'ne danışın dedi.hukuk müşaviri de varsayımlarla konuştu son olarak notere danışın dediler noterlerin çoğu bilmiyor.

Üye
    ziya01 Avatarı

Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak cevaplarsaniz çok sevinirim. Bu tür konular bizlere dahada acı versede mecburen yazmak zorunda kalıyoruz allah tüm göçmüşlerimize rahmet eylesin.

Kayinvalidem adına 2 ay önce araç aldık ama kayinvalidemi 2 hafta önce kaybettik. Sizlere sorum kayinvalidem adina başka bir miras olarak arsa var yalnız arsa bedeli büyük ihtimalle araç bedelinden daha düşük. Araç için eşim ile birlikte 5 mirasçısı var ama diğer mirasçıları haklarından feragat etmeye hazırlar.

Feragatname verilebilmesi için araç fiyatı ile kalan diğer mirasın fiyatının eşdeğer olması gerekiyormuş ama biz bu yolu kullanamıyoruz acaba aracı 5 yıl boyunca tüm mirasçıların üstüne ruhsata işletsek 5 yıl sonra eşimin üstüne devrini alsak yine ötv ödemek zorunda kalırmıyız. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    26.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

5 yıldan sonra vefat ederse , araç mirasçıların üzerine kalır onlarda istediği kişiye istediği bedelle satabilirler..

Üye
    ziya01 Avatarı

Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak cevaplarsaniz çok sevinirim. Bu tür konular bizlere dahada acı versede mecburen yazmak zorunda kalıyoruz allah tüm göçmüşlerimize rahmet eylesin.

Kayinvalidem adına 2 ay önce araç aldık ama kayinvalidemi 2 hafta önce kaybettik. Sizlere sorum kayinvalidem adina başka bir miras olarak arsa var yalnız arsa bedeli büyük ihtimalle araç bedelinden daha düşük. Araç için eşim ile birlikte 5 mirasçısı var ama diğer mirasçıları haklarından feragat etmeye hazırlar. Feragatname verilebilmesi için araç fiyatı ile kalan diğer mirasın fiyatının eşdeğer olması gerekiyormuş ama biz bu yolu kullanamıyoruz acaba aracı 5 yıl boyunca tüm mirasçıların üstüne ruhsata işletsek 5 yıl sonra eşimin üstüne devrini alsak yine ötv ödemek zorunda kalırmıyız. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar soruma cevap alamayınca tekrardan kopyala yapıştır yapmak zorunda kaldım. Kusura bakmayın.

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon