Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yapılan değişiklikle ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama özel donanımlı, engellinin kullanımı için alınan aracı artık eşi ve 3.dereceye kadar olan akrabaları da kullanabilecek diye anladım. Bilgisi olan var mı?

MADDE 7 Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:
    a) Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    b) Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    c) Engellilik derecesi % 90'ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, "Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
    d) Engelliler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir engelliye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.
    e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    f) Engellilere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir."
    "Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere ve gazilere örneği Ek: 47'de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir."

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/510410/
    Konu Kederli tarafından değiştirilmiştir (17.04-2015 Saat 09:09 ).

Üye
    tg04 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2017
    Saat
    14:19
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda çok kez değişiklikler oldu. Mesela verdiğiniz maddenin üzerine 2 kere değişiklik daha geldi. Siz engelinizi yazarsanız daha
    net bir cevap verebiliriz.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    33

Hele şükür en sonunda. % 90 üzeri engelli aracı olan kişilere tanınmış hak artık Özel Tertibatlı Araçlarada getirilmiş. Artık eşimiz çocuğumuz kardeşlerimizde tertibatlı araçlarımızı kullanabilecek. Yalnız bunun tek bir şartı var (Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.) Buda büyük ihtimalle teknik muayene istasyonlarından alınacak bir belge olacaktır. Yönetmelik daha çok yeni demekki şimdiye kadar yaptığımız başvuru ve şikayetler değerlendirilmiş. Herkese hayırlı olsun.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

tg04;

Benim sağ kolumdan engelim var ve aracımda vites koluna takılan tertibatla ve direksiyon topuzu var.

@UZAKLAR

Ben de Bimer'e başvuruda bulunmuştum ama hiç cevap alamamıştım. İnşaallah özel tertibatlı aracımızın eşimiz tarafından kullanılabilmesi konusu bir an önce netliğe kavuşur.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    33

Netliğe kavuşmuş artık Kederli. Şimdi yapılması gereken aracımızdaki tertibatların normal kullanıma engel olmadığının teknik muayenesinin yapılarak ruhsata işletilmesi olacak.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    33

Bu yönetmelikle H sınıfı sürücü belgeleride tarih olmuş yerine B veya BE (+romörk)sınıfı ehliyetler verilecek.

Adminlerimizin bu konuyu derleyip toplayıp Sabit başlık yapması gerekli bence.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Bu günlerde aldığım en güzel haber.Geç oldu ama oldu. verilen her mücadele sonuca ulaşıyor. Bu konuda şahsen ben çeşitli makamlara onlarca yazı yazdım. Yılmadan mücadeleye devam.

Bu arada bu genelgenin çıktısını alıp araçınıza koyun.Trafik polisleri pek mevzuat takip etmezler.

Üye
    celikcemm Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    03.08-2015
    Saat
    21:59
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

T.C. Resmi Gazete

Artık alacağımız araçları eşimiz, 3 derece ye kadar yakınlarımız da kullanabilecek şeklinde maddeler var yanlış anlamadıysam.

Ben ehliyet olayını pek anlamadım H sınıfı Ehliyetimiz A ve B şeklinde değiştirilecekmiş ancak rapor la ilgili olan şey nedir??
    aynen şöyle bir ifade var;

'' “H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.''

Yasaklı Üye
    KaraDayı57 Avatarı

Son Giriş
    05.05-2015
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nesini anlamadın ki. Daha önce yönetmelikte yokmuş sanırım. Artık A ve B sınıfı ehliyeti olanlar H sınıfı ehliyet ile değiştirebilecekler yönetmelik buna imkan veriyor demek ki önceden yokmuş.

Üye
    jozaef Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet
    Son Giriş
    17.04-2015
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@celikcemm

benim anladığım H sınıfı ehliyeti olanlar, araçların cinsine göre A veya B olarak değiştirilecek anlıyorum. Yani yeniden rapor yolu gözüküyor gibi ..

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

@jozaef

İnşaallah yeniden rapor alırken sorunlarla karşılaşmayız. Şimdiden içime korku düştü...

Üye
    BİLGİHAN Avatarı

Gerçek Adı
    Bilgihan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    Samsun Alaçam
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Burdaki yasanın açıklaması eşi ve 3 dereceye kadar olan akrabalar mi kullanabilir noterden bir işlem yapmadan ama şoför için noterden isim bildirilecek ben bunu anladım Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapıladan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

yanlış anlamışsın bilgihan

orda diyorki : tertibatlı da olsa araç engellinin dışında eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. yanlız bu gruptan kim olursa olsun arabayı kullanabilmesi için yetkili kurumdan belge alması gerek . kıssaca ruhsata kullanabileceklerin ismi yazılır gibi .

Üye
    BİLGİHAN Avatarı

Gerçek Adı
    Bilgihan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    Samsun Alaçam
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Benim anladigim sadece şoför için noterden belege diyor iyi oku bence hepsi için değil sadece özel şoför tutasan

Üye
    bulent381 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    10:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şimdi benim % 50 raporum var aracımı kardeşim kullanabilirmiki bu kanunla

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon