Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 77 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    evet arkadaşlar örnek olarak burda bilgi olması açısından paylaşmaktayım bazı arkadaşlar red vermiş diyebilir altını çizdiğim yer sebebiyle red verildi yani araç alımında serbestiz

pRL5pJ - Kısıtlı adına mahkemeden araç alım izni verilmemesine karşı dayanak

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Paylaşım için teşekkürler @yunus.emre

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benden başka kısıtlı adına araç alım izni alabilen var mı merak etmekteyim ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

"kısıtlının aleyhine olmayan bu işlem ile ilgili olarak vasinin izne ihtiyacının bulunmadığı" ifadesi önemli. Yani velayet altındaki kişinin aleyhine bir durum söz konusu olmadığından bir mahkeme iznine de gerek yok diyor...

İhtiyaç duyan kişilerin gözünden kaçmasın...

Üye
    gfbsdt Avatarı

Son Giriş
    22.06-2015
    Saat
    10:45
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%90 zihinsel engelli kardeşim adına araç aldım ek kararla ilgili sorun yaşamıştım onu paylaşıyorum....

kardeşimin velayet ve vasi kararı birlikte verilmişti ve kararın hüküm kısmında "velayet ve vasi kararı verilimiş olup diğer istekler için yeniden ek karar istenmesine yer olmadığına karar verilmiştir"
    ibaresi olduğundan ek karara gerek kalmaz arkadaşlar haberiniz olsun...

trafik sorun çıkarmıştı ama ben noterde çalıştığım için üstüne düştüm ve haklı olduğumu ortaya çıkardım böyle sorunla karşılaşan arkadaşların haberi olsun böyle bir ibare varsa ek karara gerek yok...

Üye
    cksahin Avatarı

Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    17:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@gfbsdt arkadaşım, bizdede trafikten aldigimiz on bilgiye gore ,benzer bir sorun yasanacak gibi gorunuyor.
    Benimde 90 uzeri engelli kardesim var ve annem ve babamin vasilik talebine hakim VELAYET karari vererek sonuclandirmis.
    Burada konuyu ilgilendiren karar maddedi soyle:
    *Velilerin velayeti altindaki kimseleri temsil,sevk ve yonetiminin denetim disi olmasi sebebiyle TMKnun 327 ve 356 maddeleri ayrik olmak uzere velinin kisitli ile ilgili yapacagi islerde hakim iznine gerek bulunmadigina ve izinli sayilmasina.

Burada TMK 327 ve 356 gordugum kadariyla kisitlinin mal varligini azaltici eylemler,yani satis durumunda izin almak gerekiyor,alim icin herhangi biseye gerek yok gibi yorumladim.Siz ne dersiniz, sizin durumla benzesiyor mu?

Bide sorun nerde cikiyor, nakil vasitalari vergi dairesinde mi yoksa trafik tescil asamasinda mi?
    Siz nasil cozdunuz bilgi verirseniz sevinirim.

Üye
    gfbsdt Avatarı

Son Giriş
    22.06-2015
    Saat
    10:45
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@cksahin kardeşim seninde velayet hakkı verildiğinden ve açıkca 'velinin kisitli ile ilgili yapacagi islerde hakim iznine gerek bulunmadigina ve izinli sayilmasina.' ibaresi belirtildiğinden herhangi bi ek karara gerek yok ama malesef hukuk bilmeyen trafik memurları sorun çıkarmıştı bende..üzerine düşmen gerekiyo bu maddeyi anlayana kadar açıkça anlat onlara eğer sorun çıkarırlarsa....ben noter çalışanıyım ve işim hukuk üzerine dediğim gibi senin velayet hakkı sabibi olduğundan açıkça belirtilmiş maddeside olduğundan bi sorunla karşılaşmaman gerek

Üye
    ıbrahim Avatarı

Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    11:41
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar sıkıntısız araç alma izni almam içi nasıl bir dilekçe yazmam gerek bilen varsa yardımcı olurmu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

@ıbrahim

İçinde şöyle bir mantık olmalı:

Vasisi olduğum oğlumun-kızımın herhangi bir geliri ve mal varlığı bulunmamaktadır. Kendisinin de ihtiyaçlarını karşılamak için tüm bedeli tarafımca karşılanmak şartı ile onun adına tescilli olacak bir araç satın almak istiyorum. Oğlumun-kızımın aleyhine bir sonuç doğurması mümkün olamayacak bu alım işlemi için bir mani bulunmadığına dair tarafıma onay verilmesini arz ve talep ederim

Üye
    erkandeniz1976 Avatarı

Gerçek Adı
    Tuna
    Son Giriş
    18.06-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dayanağın orjinalini nerden bulabilirim.

Üye
    magnifico Avatarı

Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    12:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese selamlar

% 94 ağır engelli kız kardeşim var. 30 yaşında. Annemle beraber yaşıyorlar. Zihinsel ve fiziksel olarak engelli. Annem bakım maaşı alıyor kardeşim için. Ötv indirimi ile bir araç almaya karar verdik. Kendi kullandığım araba eski ve çoğunluğunu annem ile kardeşimi bir yerlere götürmek için kullanmışımdır 4 yıldır ve kullanmaya devam edeceğim. Şimdi ötv indirimli bir araç alalım diye mahkemeye başvuru yaptık. Bu arada kardeşimin yasal vasisi benim.
    Mahkemeden araç alımı ile ilgili şöyle bir karar çıktı: ''Kısıtla lehine yapılan hak kazanımlarında mahkemimizin herhangi bir iznine gerek yoktur.''

Şimdi sorularım şunlar,

1-Biz bu aracı bu ek kararla alabilir miyiz? Bununla vekalet falan hazırlar mı noter? Ruhsat işlemleri için yeterli midir?

2-Bu aracı Allah nasip eder de satın alırsak (bu arada aracın tüm bedelini kendim karşılayacam) bu aracı 5 yıl sonunda satmak istesek veya değiştirmek istesek mahkemeden yine ek bir karar mı çıkartmamız gerekecek ? Mutlaka öyle olacaktır diye düşünüyorum. Fakat mahkeme böyle bir şeye izin veriyor mu ? Bununla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz.

3-Bu aracı satın almak bakım aylığının kesilmesine sebep olur mu ?

Teşekkürler.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bu kararla alabilirsiniz ancak satamazsınız.
    Satış için tekrar izin çıkartmanız gerekecek, izin verilirse paranın kısıtlı adına banka hesabına yatırılması istenecek, dilediğiniz gibi kullanamayacaksınız vs. Kısaca vasi gerektirecek şekilde rahatsızlığı olan kısıtlı adına araç alım satımı çok stresli bir yol.

Üye
    magnifico Avatarı

Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    12:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

İyi de bizim anlamadığımız şey zaten ben kendi cebimden karşılayacam tüm masrafı daha sonra mecburen satma gibi bir durum olursa 5-6 sene sonunda neden buna izin vermiyorlar onu anlamadım. 25 bin civarı arabamı satıcam kalanını sağdan soldan borçla falan tamamlayacaz. Ee sonunda olurda satmak başka bişi yapmak istersem param kalcak orda. Olmadı sanki bu iş.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@magnifico
    Anlıyorum sizi de mevzuat bu şekilde malesef.
    Aracın tüm parasını siz karşılamış olsanız da ötv muafiyetinden faydalanacağınızdan araç mecburen kısıtlı adına tescil edilecek ve kanunen aracın sahibi siz değil kısıtlı olacak. Vesayet altındaki kısıtlının menkul ve gayrimenkul mal varlığı vesayet makamı olan sulh hukuk hakimliğinin kontrolünde olacağından kısıtlıya ait bir malı satarken izin almak zorunda kalacaksınız.
    Bu durumda mal benim diyemezsiniz malesef.

Üye
    dursunmuhammed Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet DURSUN
    Son Giriş
    21.09-2015
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @yunus.emre Ara Karar İçin Nasıl Bir Dilekçe Yazdın Benimde Başımda Böyle Bir İş Var Dilekçe Örneğini Rica Etsem Paylaşırmısın

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon