Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Derrrya Avatarı

Son Giriş
    02.02-2016
    Saat
    19:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @slzkn

Merhaba. Durumlarımız ne kadar benziyor gözüksede temel farklılıklar var.
    1.si bizim engellimiz 18 yaş altı. Ve alım satımda vasi kararı yeterli. Hakim kararları 18 yaşından sonra gerekiyor.
    2. Si vasi araç kullanabilecek durumda ve çocuğun eğitimi için araca ihtiyaç var. O yüzden 18 yaş altı olduğu için elimizde bir mahkeme kararı yok.

Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dilekçe örneği ne yazıkki elimizde yok zaten dikekçenin bir önemi de yok başvuru yapmadan önce hakimle gidip konuşulmalı başvuru yapacak arkadaşlara bu konuda uyarım olsun boşuna paranızdan olmayın bizde hakimlerin izin vermediğini öğrenince bize de vermezler izin diye düşünüp gittik ama hakim halden anlayan biri çıktı izin veririm dedi iş tamamen hakimde bitiyor ne yazıkki

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu konuda ne kadar çok deneyim paylaşılırsa o kadar yararlı olur

Üye
    Kimoki Avatarı

Son Giriş
    28.12-2016
    Saat
    11:55
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 2 Zaten Değerlendirdiniz!
    Vasi kararını daha önce almıştık, ancak araba alır ibaresi olmadığı için ek karar çıkarmamız gerekti, mahkemeye başvuruda bulunduk 1 aralık tarihinde karar verildi. 'Davacının davasının hukuki bir yarar olmaması nedeniyle REDDİNE' dair karar verildi. ancak sözlü olarak da araç almak için benden izin almanıza gerek yok. aracı satmak için benden izin alacaksınız, şimdi gidin bayiden aracınızı alın dedi. bizde önce toyota gittik, kararı gösterdik. nasıl bir cevap vereceklerini bilemediler ve pazartesi günü notere soracaklar. Yetinmedik skodaya gittik, satış personeli trafik müşavirine sordu, ibarenin aynısını okudu, cevap Red cevabı da olsa araç alınabildiğini söyledi, çünkü 'araba alamaz ibaresi yokmuş', diğer her türlü ibare yorum farkı nedeniyle alabilir anlamına geliyormuş, (satıcının ve benim aldığımız bu) noter ek kararı %99 tescil, vekalet vs işlemler için kabul edecek.

Üye
    çetinhoca Avatarı

Son Giriş
    01.06-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Annem %95 engelli olup ÖTV indiriminden faydalanmak istedik. Mahkemeye vasilik başvurusunda bulunduk, ve vasilik sonucunu olumlu aldık. Araç alımı için ek izin talebinde bulunduk. Ek karar sonucunu aşağıda sizlerle paylaşacağım. Bu durumda olan arkadaşların forumda daha önce araç alabildiklerini belirtmişlerdir. Biz şu anda araç alınabileceğini düşünüyoruz fakat bayiler de kararı anlama da anlaşamıyoruz. Bu durumu yaşayan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Biz ve avukatımız kararı olumlu yorumladık. Araba için ek izin almanıza gerek yok dediğini düşünüyoruz.

Üye
    serhatpolat123 Avatarı

Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    00:08
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    @gfbsdt

Bende de aynı durum var. Vasi ve velayet kararı birlikte yazılmış.

Biz bu karar ile 2012 yılında araç alımını gayet kolay bir şekilde yaptık. 2017 yılında satmak için hangi notere gittiysek bize ek karar safsatasıni istediler. Hâlbuki konu sahibinin resimle gösterdiği hüküm olan ' velayeti altında bulunan kişilerin yaptığı işlemlerde ayrıca mahkeme kararına ihtiyaç bulunmamaktadır.' yazısı kabak yazıyor. Bu maddeyi en az 5 adet notere gösterdik hepsi ek karar istiyoruz diye tutturdular. Bizde bunun üzerine sulh hukuk mahkemesine başvurduk 2 ay sonra kalemi aradık ve kalem bize hakimin bu velayet kararına ek karar verilemeyeceğini ifade etti. Bizde olayı anlattık. O zaman görevsizlik haddi dolayısıyla bir üst mahkeme olan asliye hukuka evrakları gönderdi.

Gel zaman git zaman ben noter noter bu maddeyi anlatmaya başladım. Nihayet bir noter katibi beni anladı ve velayet hükümleri geçerli dedi. Vesayet geçerli değil diyip aracın satışını yaptık.

Şimdi tekrar araç alacaz ancak bu seferde trafik tescil bizden yine ek karar istedi. Şimdi gidip onlara da anlatacaz ama gel gör ki anlamaz iseler ne yapabileceğimiz hakkında en ufak fikrim yok. Memur anlamaz muhtemelen gidip trafik tescil şube müdürü ile gorusecegim.

Bu ülkede noterler bu kadar cahil iken trafikteki memur cahil olması sasirtmamali. Sonuçları yazacam....

Üye
    cemay36 Avatarı

Gerçek Adı
    cem ayışığı
    Son Giriş
    21.08-2017
    Saat
    21:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

OturanBoğa kısıtlı kardeşim var,engel oranı 53, zihinsel,2013 temmuz ayında iranlı bir adama sözleşme ile daireyi 117.000 tl ye sattık, 87.0000 tl peşinat aldık,30.000 tl kaldı, babam kendisi ev satışı icin vekalet verdi iranlı adama,mahkeme 3 ay sürer dedi kalem, 3 yıl sürdü kısıtlının ev satış izni, bilirkişi eve geldi değer bicti evin değeri 250.000 tl ve üstü. kısıtlının hissesi 3/8, babamın ki 5/8, kısıtlıya düşen pay 93.750 tl mahkemenin verdiği fiyat, fakat iranlı 30.000 tl borcum var,ben aradaki farkı vermem diyor, hisse elimizde kaldı, mahkeme evi niye satıyorsun dedi, güvenilir bir yerden ev almak için demiştim, ben de kardeşimin kayyımıyım bu arada.Bu hisseyi de izaleyi şuu ile satmam gerekiyormuş, o da 1-1,5 yıl sürer, bu parayı araba almak icin kullanabilirmiyim, normal arac satışı,ötvsiz, engel oranı düşük cünkü,bu hisseyi kolay yoldan satma yolu var mı avukat tanıdığınız var mı tesekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

ne yaptınız @serhatpolat123 ?

@cemay36 hakim onaylı olmadığı sürece mümkün değil. Kolay bir yolu yok maalesef

Üye
    Alaattin47 Avatarı

Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    10:44
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm nsl benim kızımın %90 raporu var bunu için araba alma kararı verdim bunu için aile mahkemesine başvur yaptım ve bu tarihte 14,09,2017 mahkemem oldu mahkemeye gittim hakim bana dedi ki kredi çekip araç alacaksiniz ewet dedim sonra bana dedi aracın varmı bende var dedim ama aracım ticari dedim yane kamyonet tir dedim sonra bana red cvp verdi benim ney yapmam lazım bu konuda tşk ederim bir yardımıcı olursanız????

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

@Alaattin47

İtiraz edebilirsiniz tabii ama son kertede hakimin değerlendirmesidir.

Üye
    ihsanpasa Avatarı

Gerçek Adı
    ihsan
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese merhaba;

Forumdaki neredeyse bu konu veya benzer konudaki bütün başlıkları okudum.

Yakın zamanda bu işlemleri başarıyla gerçekleştirmiş arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Babam %97 engelli raporu mevcut. Mahkemeden de vasi kararı aldım. Vasisi benim.

araç alımı için mahkemeye nasıl bir dilekçe vermek gerekiyor. Başka bir başlıkta "ödemenin tamamının vasisi tarafından karşılanacağı" kısıtlının zararına birşey olunmayacağından bahsedilmiş. Yakın zamanda bu işlemi başarıyla gerçekleştirebilen bir arkadaş nasıl bir yol izledi yardımcı olabilir mi acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Üye
    ihsanpasa Avatarı

Gerçek Adı
    ihsan
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    forumlardan bu dilekçeye ulaşmıştım. Bende bu dilekçeden örnek alarak bir kaç ufak değişiklik yaprak dün dilekçemi mahkemeye sundum.
    Öncelikle yaptığım değişiklikler her hangi bir evrağı ek olarak sunmadım.
    Araç alama satma yetkisi istedim.
    Kısıtlıyı borçlandırmadan tüm masrafların tarafımdan karşılanacağını söyledim
    Bir de yine forumlardan ulaştığım bir cümle daha ekledim yetkilendirilmemle alakalı.

Ancak sanırım olumsuz sonuçlanacak.

Araç için proforma fatura eklemedim. Bunu bayide ki satışçı arkadaşta söylemişti. Yani hakim araç alımına onay verirse siz karar değiştiremiyorsunuz gibi birşey oluyor. O aracı almak zorundasınız gibi birşey. Bu çok içime sinmedi.
    O yüzden eklemedim.

Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.
    Prosedürü de bilmediğimi söyledim. Eksik evrak olabilir dedim kalemdeki arkadaşlara. Bizde bilmiyorum hakim bey karar verecek dedi. Önümüzdeki hafta sonuçlanacakmış.

Üye
    baronso Avatarı

Gerçek Adı
    adnan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    14

@ihsanpasa ne yaptınız sonuçlandımı ?

Üye
    ihsanpasa Avatarı

Gerçek Adı
    ihsan
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Eposta önemsize düştüğü için geç yanıtlıyorum. Kusura bakmayın lütfen. Mahkemeden 1 hafta sonra sonucu almaya gittim. bana şartname verdiler. şartnamede herşey yazıyor.

KDV siz hali 70ktl yi geçmeyen yerli üretim ki marka modeller belirtilmiş, üst donanımlara izin vermiyorlar araç alınabileceği söyleniyor.

Tabi eğer hakim uygun görürse.

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon