Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kingpeace Avatarı

Gerçek Adı
    cengizhan
    Son Giriş
    09.05-2014
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar yaklaşık üç ay önce h sınıfı ehliyet aldım.
    ehliyetimin üzerinde "özel tertibatlı araç kullanır" yazıyor ve özür oranım yüzde 45 ve her iki ayağımdada özür mevcut. her iki ayak bileğimdede motor hareket yok. tıpta düşük ayak dedikleri olay. yani pedal kontrolu sıfır.

sorularım:
    1- bu ehliyetle sıfır bi araç alsam alacağım araç otmatik vites olabilir mi (tertibat taktırmak şartıyla)

2- herhangi bi ikinci el (ötv si ödenmiş) otomatik vites aracı kendi üstüme özürlü plakalı olarak tescil ettirebilir miyim

yardımcı olursanız sevinirim

cengizhan

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

1.Otomaik vites araç alabilirsin ama tertibat olması lazım ehliyet le araç alamazsın yeniden rapor alman lazım ve raporda yazması lazım otomatik vites özel trertibatlı araç kullana bilir
    2. 2.el araçta alabilirsin ama ben sıfır al derim ve 2 elde tertibat olayı zor iş bayiden alırsan bayi sana hazır bi şekilde araçını teslim eder

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Salt otomatik vitesli aracı kullanamadığınız için özel donanım şartı koymadılar mı ehliyetinize? Otomatik vitesli aracı kullanabiliyorsanız, yani elle kumanda aparatına ihtiyacınız yoksa, yeniden rapor alıp, sürücü dosyanızdaki özel donanım şartını kaldırmanız mümkün.

Varolan ehliyetinizle üzerinde özel donanımı olmayan hiç bir aracı kullanamazsınız. Aynı şekilde, üzerinde özel donanım olmayan aracı da sakat statüsünde tescil ettiremezsiniz.

1- Evet, özel donanım varsa, otomatilk ya da manuel olmasının önemi yok.
    2- Hayır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kingpeace Avatarı

Gerçek Adı
    cengizhan
    Son Giriş
    09.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa demek istediğim şu ehliyetimde hali hazırda özel tertibatlı araç kullanabilir diyor ve ben üzerinde aparat bulunmayan bi araç zaten kullanacak durumda değilim netekim cevabınızda da "Evet, özel donanım varsa, otomatilk ya da manuel olmasının önemi yok." demişsiniz bu sorum halloldu

ikinci soruma verdiğiniz hayır cevabını biraz açar mısnız

yani şimdi atıyorum piyasada bulunan herhangi ikinci el otomatik bi aracı özel tertibat taktırdıktan sonra üzerime tescil ettiremez miyim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

2. soruya "hayır" derken, salt otomatik vitesli aracın tescili olmaz demek istedim. Alıp araca özel donanım taktıracaksanız, o şekilde tescil olur tabii.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kingpeace Avatarı

Gerçek Adı
    cengizhan
    Son Giriş
    09.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

açıklamalarınızdan ötürü çok teşekkür ederim

Üye
    kingpeace Avatarı

Gerçek Adı
    cengizhan
    Son Giriş
    09.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ikinci el bi arac alıp özürlü aracına çevirttim yani ötv si ödenmiş bi araç aldım aparat taktırıp tescillettim

ruhsatımda sahibinden başkası kullanamaz YAZMIYOR hiç bişey yazmıyor sadece sakat aracı yazıyo r
    bu durumda
    1- eşim kullanabilirmi
    2 başka bi engelli arkadaş kullanabilrmi
    3 eşimin kullanabilmesi için noterden vekaletname veriliyormuş bu konu ile ilgili bilgi

hayırlı günler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Aracı sizden başka kimse KULLANAMAZ......

Üye
    alperen Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad YAVUZ
    Son Giriş
    22.09-2016
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben hastalandım ve araç kullanmam hem benim ve yanımdakiler için hemde trafikteki insanlar için sakıncalı, peki ne yapacağız....