Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    15:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba...
    Herkese iyi forumlar

Öncelkle konu başlığını tam belirtemedim ieriğe göre yönetimden uygun başlığın konulmasını rica ederim.

2011 de aldığım H sını ehliyetim de "Özel Tertbatlı Araç Kullanablir" İbaresi mevcuttur.
    Ehliyetimi Alırken Trafiktedi Yetkililer bana nasıl araç kullnacağımı sormuşlardı ben de o zaman için düz vites kullanmak istediğimi belirtmiştim sonuç olarak "özel Tertabatlı Araç Kullanır" ibaresine sahip H Sınıfı Ehliyetimi Aldım.

Fakat rahatsızlığımdan ötürü o zamanlar beni çok fazla zorlamayan sol ayağım şimdi düz vites arabada debriyajı kullanırken beni baya zorlar hale geldi. fakat buna ek olarak sağ ayağımda da önceden gelen bir problem var bu nedenle şimdiki aracım tertibatlı. fakat ayağımdaki problem gaz ve frene basmama engel olmadığı için tertibatı hiç kullanmıyorum( yada çok nadiren kullanıyorum)

şimdi öğrenmek istediğim şu ki...

yeni bir araç düşünüyorum şimdiki aracımın ÖTV istisnasının dolmasına 1 yıl var.
    Bunun ardından otomatik vites bir araç almak istiyorum

1.) Ehliyetimdeki "Özel Tertibatlı Araç Kullanabilir" ibaresini Nasıl "Otomatik Vites Araç Kullanır" olarak değiştirebilirim ?

2.) Sağ Ayağımda da bir kusur olduğu için bu durumda otomatik vites araba alsam dahi yine tertibat kullanmam gerekir mi ?

Ek Olarak...
    Olay biraz tuaf gelecek kafanız karışabilir H sınıfı Ehliyetim var ve Sağlık Raporumun oranı %90 dır
    aracımı kendim kullanıyorum fakat bazen rahatsızlandığım da kullanamıyorum bu durum da aracımı kimler kullanabilir (Bana Hizmet Etmesi İçin Örnek : Hastane İşleri)

Şimdiden Tüm Yanıtlarınız İçin Teşekkürler

Saygılarımla Engelsiz Günler Dilerim

Erdem

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1-tertibat gerektirmeyen otomatik vitesli araç kullanmanızı engelinize göre kurul raporu belirleyecek. Mümkün ise kuruldan talep edeceksiniz
    2-sag ayaginizdaki durumda sagliniz elveriyorsa kurul tertibatsız verebilir
    3-aracınızı başkasının kullanması tertibatlı olup olmamasina baglidir. Tertibat varsa sadece siz yoksa yurt içinden alinan araçları herkes kullanabilir.

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli devabınız için teşekkür ederim.
    genel olarak sağ ayağım araba kullanmama engel değil vaktiyle otomatik vistes istemediğm için aparatlı araç kullanabilir ibaresini yazdırmıştım
    tabi durum zaman içinde değişti.

kurul raporu için yeniden nasıl bir yol izlemem gerekiyor yada tam olarak nereden başlamalıyım
    yardımcı olursanız sevinirim

iyi güünler

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Saglık kuruluna müracaat edin. Otomatik vitesli araçları başka tertibat gerekmeden kullanip kullanamayacaginizin degerlendirilmesini isteyin

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:17
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

sevgili erdem sen henüz nasıl bir araç kullanacağına karar vermemişsinki ,bi otomatik olsun diyorsun ondan sonra ileride sağ ayağımda sorun ilerlerse aparatta olsun gibi diyorsun bide hiç kullanamam başkası kullansın gibi seçenekler var.
    1- muhakkak sağlık kuruluna gideceksin bikere çünkü raporun değişecek
    2- problemim sadece solda bana otomatik yeter dersen ,bu durumunu doktorda onaylarsa raporuna şunu yazacak: otomatik vitesli araç, özel tertibatlı araç kullanır.
    bu şu demek oluyor, engeline göre sadece otomatik vites te kullanabilir ,yada aparatlı araçta tabi gerekliyse kullanabilir.
    hem sen hemde başkalarıda kullansın diyorsan bence sadece otomatik vites araç alırsın kimi istersen o kullanır sende kullanırsın.
    3-hem otomatik hemde aparat taktırırsan aracına bildiğim kadarıyla aparat olduğu için senden başkası kullanamaz .
    sen ilk önce kafanda neyapmak istediğine karar ver sonrada sana en uygun olanı tabi doktorunda onaylamasıyla hayata geçirirsin.

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Mehmetyilmaz

Detaylı bilgi için teşekkür ederim.

Ortada karar veremeyecek bir sorun yok aslında belkide ben bir detayı atladığım için bu algı oluşmuş olabilir
    ben aslında hemofili hastasıyım "Kalıtsal pıhtılaşma maddesi eksikliği" bu nedenle zamanla kanama geçiren eklemler (ayak bileği , diz , kalça ,dirsek vb) deformasyona uğruyor bu nedenle hareket zorluğu yada kullanılmaz duruma geliyor. 5 yıl evvel ehliyeti aldığımda sol dizimde fazla bir sorun lmadığı için "özel Aparatlı Araç Kullanır" olarak yazdırmıştım. tabi yıllar içinde sol dizim bir dizi problemin ardından sorun çıkarınca bugün olayın seyri otomatik vitese döndü. yani " bi otomatik olsun diyorsun ondan sonra ileride sağ ayağımda sorun ilerlerse aparatta olsun gibi diyorsun bide hiç kullanamam başkası kullansın gibi seçenekler var." buradaki kafa karışıklığı hastalıımı göz önüne koyarak bir daha aynı sorunla karşılaşmamam için nasıl bir yol izlemem gerektiğine dairdir.

örnek : otomatik vites kullanır ibareli ehliyeti aldım 5 yıl sonra sağ ayak sorun çıkardı... bu sefer yeniden otomayik vites ve özel aparatlı araba kullanır ibareli ehliyet almak zorunda kalırım....

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

erdem ozaman hastaneden otomatik vitesli araç, özel tertibatlı araç kullanır. raporu alırsın durumuna göre otomatik durumuna görede aparat taktırabilirsin. ama ileride hiç kullanamıyacak gibi olursan onu bilemem işte .şunu unutma ama aparat taktırdığın anada sadece sen kullanırsın diye biliyorum.

Üye
    berkbilgesu Avatarı

Gerçek Adı
    Berk bilgesu
    Son Giriş
    19.12-2015
    Saat
    14:14
    Yaşadığı Yer
    düzce
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar Ben bugun kurula gırdım sol bacak diz üstü amputeyım ... kendımı yırttığım halde otomatik vides araç kullanır yazın dediğim halde kulak bile asmadılar.. başka bır sorun nedenı ıle kurulum haftaya kaldı... otomatık vıtes araç kullana bılmeme ıcın elınızde bır genelge varmı?

Üye
    barisvan Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    20:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim arac ruhsatimda tertibatli arac yaziyur aracimdada tertibat mevcu t zaten ama H sinifi olan ehliyetimde sadece otomatik vites kulanabilir yaziyur tertibat yazmiyur

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

@berkbilgesu

berk elindeki raporda tam olrak ne yazıyor onu bi söylersen yardımcı olabiliriz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şuradaki şartlardan birisine uyacak sağlık kurlu raporu almalı ve emniyet'e götürmelisiniz: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Artık araçta donanım olması o aracı B sınıfı sürücü belgesi olanların kullanamayacğaı anlamına gelmiyor. Eğer araca donanım takarken aracın varolan standart donanımına bir zarar gelmiyorsa, sadece bir ekleme yapılıyorsa, bu durumda aracı B sınıfı sürücü belgesi olanlar da kullanabiliyor: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...gi-burada.html