Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    serdenas Avatarı

Son Giriş
    09.03-2015
    Saat
    21:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhabalar.

Sizlere danışmak istediğim bir kaç parça konu var. Öncelikle durum şu ;

Babam kalp yetmezliği nedeniyle %94 engelli durumda ve ömür boyu ( yani her yıl hastaneden yenilemeye gerek yokmuş ) maluliyet raporu mevcut. Şu anda eski bir arazi aracı var , yayla evine falan gidiyorlar bizim.

Kendisi yeni bir araç almak istiyor. Yüzeyel araştırdım ama emin olmak için sizlere danışmak istiyorum;

- 1600 cc üzeri araç alınması mümkün müdür ? Bahsettiğim araçlar minubüs kamyon yük taşıma aracı vs. değil. Doğrudan jip tarzı araçları sormakta. Nedir ne değildir arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz ?

- Bir de bu yurt dışından araç getirme konusu nedir ? Neden yurt dışından araç getirilir ki ? Yani normalde yurt dışından aldığımız araçlar , zaten ötv eklendiğinde normal Türkiye rayiçine ulaşmamakta mı ? Nedir olayı anlayamadım, konuyu araştırırken rastladım ve merak ediyorum ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

1600 cc'ye kadar binek araçlarda % 45 oranında, 3000 cc'ye kadar ticari araçlarda % 10 oranında ÖTV'den muaf olarak alabilirsiniz.
    Yurtdışından araç getirmek avantajlı değil artık eskisi gibi. Yurtiçinden almanız çok daha iyi.
    Çünkü yurtdışından alınınca % 90 üzeri olsa dahi araca binip inmek için bir aparatı şart koşuyorlar, bunun yanında 10 yıldan önce vergisiz olarak engelsiz birine satamıyorsunuz. Oysa yurtiçinden alınan araçlarda bu süre 5 yıl. Bunun gibi bazı detaylardan dolayı yurtiçinden almanızı tavsiye ediyoruz.

Üye
    serdenas Avatarı

Son Giriş
    09.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim. Taşıt vergisi ile ilgili bir bilginiz var mıdır ? Veya başka tür konularda iyileştirmeler ?

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli araçları mtv den muaftır

Üye
    serdenas Avatarı

Son Giriş
    09.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Araçları sanıyorum , 5 yıldan sonra satabilecek imişiz. 5. yılda satarken nasıl bir prosedür söz konusu peki ? Yani, uygun bir fiyata alıp , sonra yüksek bir fiyata satmak söz konusu değildir diye düşünüyorum. Prosedür nedir ? Yalnızca benzer bir maluliyeti olan kişilere mi satış yapılabiliyor ?

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bende kendi üzerime jeep aldım kalp yetmezliğim var benimde babana da geçmiş olsun. Sana Nissan araçları öneririm hem jeep modelleri uyguna geliyor bunu düşün derim. satış konusuna gelince de aracı atıyorum 50.000 bin liraya aldın ve 5 sene bounca kullandın. 5 sene sonra engelli olan ya da olmayan o senin taktirine kalmış istediğine satabilirsin. 5 sene önce 50.000 bin'e aldığın bu arabanın 5 sene sonra piyasası 35.000-40.000 binse sende o fiyata satabilirsin. 5 sene içersinde herhangi bir sorun oldu ki umarım olmaz satmak istersen de arabanın ötv ve kdv sini ödeyip yine engeli olmayan birine satabilirsin. Zaten araç tertibatsız olucak ve genelde engelliden engelliye sitelerine baktığın zaman tertibatlı araçlar görürsün. bu durumda sana dizel bi araç öneririm sattığın zaman çok zarar etme derim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

@serdenas

5 yılın sonunda aracını o günün piyasa fiyatı neyse o fiyata satabileceksin. Özel hiç bir prosedür yok.

Üye
    Muttalip Mutlucan Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sevgili ttggccee ; kalp yetmezliğinden yüzde kaç raporunuz var.Aracı kendinizmi kullanıyorsunuz.Teşekkür ederim.