Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    toprak 24 Avatarı

Gerçek Adı
    turan
    Son Giriş
    07.01-2016
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar,benim % 40 sağ ayak polio sekelim var,engelli inidiriminden faydalanıyorum..
    normal b sınıfı ehliyetim var,aracımı yeni sattım çevremedeki tanıdıklarım h sınıfı ehliyeti al diyorlar,bana avantaj sağlarmı acaba..
    indirimli araç alırsam eşimde bu aracı kullanabilirmi..
    bana otomatik vites araç kullanabilir yazısı vermeleri gerekli.. ben normal araç kullanabiliyorum.

sizlerden acil cevap bekliyorum..b ehliyet mi h ehliyetmi..

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

Turan Bey, zaten çok kısa zamanda tüm ehliyetler yenilenecek ve sizde mecburen H sınıfı almak zorunda kalacaksınız. Engelinizin tam durumunu bilemiyorum ama tahminen zamanında B sınıfı ehliyet almak için biraz uğraşmışsınızdır diye düşünüyorum. Size normal şartlarda fren ve gaz sağ elden kumandalı normal vitesli ataç veya fren ve gaz sol ayağa uyarlı otomatik vitesli araç raporu verilecektir. Bu nedenlede aracınız özel tertibatlı araç statüsünde olacağından o arabaya sadece siz ve sizin gibi engel grubuna dahil kişiler kullanacaktır. Eğer eşinizinde araba kullanması kaçınılmaz ise ehliyetinizin B sınıfında kalması iyi olacaktır. Ama yok ben ÖTV indirimli araç alacağım ve MTV de ödemek istemiyorum diyorsanız H sınıfı ehliyetinizi şimdiden alınız.

Üye
    toprak 24 Avatarı

Gerçek Adı
    turan
    Son Giriş
    07.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

b ehliyeti alırken hiç zorlanmadım 1995 yılında aldım..ehliyetim 20 yıllık..otomatik vites kullanabilir yazılsa eşimde kullanabilir diye düşünüyorum.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

sağ ayaktan engeli olana sırf otomatik vites yazmıyorlar, sorun burada zaten.

Üye
    toprak 24 Avatarı

Gerçek Adı
    turan
    Son Giriş
    07.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar sizce b sınıfından h sınıfına geçmek aklı karımıdır..karasız kaldım,normal aracımı yeni sattım...bu yüzden şimdi h ehliyetini alıp sıfır araçmı yoksa yibe b ehliyetimle mi araç alayım şaşırdım kaldım.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İşin zor kardeş: fikir vermek de çok zor. Bu arada Haziranda eski ehliyetler değişecek diye -emin değilim ama yine de- bir duyum var. Hesaplarını ona göre ayarla. Acele etmeden iyi ve detaylı düşün..

Üye
    toprak 24 Avatarı

Gerçek Adı
    turan
    Son Giriş
    07.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eski ehliyetler değişecekte,aynı nüfus cüzdanı gibi yenileri verilecek eskileri geri alınacak bu durumla bir ilgisi yok ki..maksat milletten para toplamak.

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Toprak 24, B ya da H ehliyet olup olmayacagına uzman doktor karar verir. H a dönmesi için tekrar kursa gitmeniz gerkiyor. Kurul H almanizi uygun görür ve otomatik vites dışında bir tertibat gerekir derse sadece siz kullanabilirsiniz. Otomatik vites ile kullanabilir derse eşinizde kullanabilir. Doktor H degil B alabilir derse engeliniz % 90 ve üzeri olursa ötv den faydalanabilirsiniz. O zaman siz eşiniz ve başkaları da kullanabilir. Bunu yaptırmanızı öneririm. Trafik polisinin sizi her zaman doktora sevketme yetkisi vardır

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilmişlik taslamıyayım ama sorun sağ ayakta olduğu için ve otomatik vitesli araçlarda debriyaj bulunmadığı için ve gaz ile fren tertibatına sağ ayakla hükmedemiyeceğinizden dolayı sanırım sizin alacağınız araç otomatik dahi olsa el tertibatı aparat gerekir diye düşünüyorum.!Durum bu şekilde olursada o zaman mecbur H sınıfı ehliyete dönmek zorundasınız.
    Bunu netleştirmek içinde ehliyet değiştirmeden evvel önce raporla bunun nasıl olacağını bilmeniz lazım. Bir üst mesajda @nrttn arkadaşımız çok net izah etmiş. Ama yok benim alacağım aracı ben ve eşimde kullanalım derseniz o zaman ötv indirimli aracı maalesef alamassınız o zamanda ehliyeti değiştirmenin hiç bir anlamı yok zaten. Sakatlık sol ayağınızda olsaydı o zaman hiç sorun yoktu direk raporla aparata gerek olmayan bir otomatik araç alabilir eşinizde sizde kullanbilirdiniz.