Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tg04 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2017
    Saat
    14:19
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam Arkadaşlar,
    Size dün başıma geçeni anlatayım kısaca da sizlerin de başına gelmesin. Ben aralık ayında rapor aldım. Tüm itirazlarıma rağmen fizik tedavi doktoru (neden ortopedi doktoruna değil bunu da anlamadım ama) raporumun teşhis bölümüne aynen aşağıdaki ibareyi yazdı.

" Sol alt polio sekeli H sınıfı ehliyet ve otomatik vitesli özel tertibatlı araç kullanması uygundur "

Çok itiraz ettim özel tertibatibaresini yazmayın. Benim gibilerde özel donanıma ihtiyaç yok otomatik vitesyeterlidir diye ama yazmış işte. Peki bunda ne var diyebilirsiniz. Neyse ben burapor ile kursa yazıldım sınavı geçtim. Trafik harcımı yatırdım ve dün trafikmüdürlüğüne gittim. Memur raporda yazdığı için bizde ehliyetine otomatikvitesli özel tertibatlı araç kullanabilir yazacağız buna mecburuz dedi. Bundansonra her polis çevirmesinde sana özel tertibatı soracaklar ve olmadığı içinişlem yapacaklar dedi. Ayrıca ötv.siz araç alırken de tertibat soracaklar dedi.

Sen bu raporu aynı doktora götüraltına özel tertibata gerek yoktur tarafımdan kaldırılmıştır otomatik vitesyeterlidir yazıp imzalasın getir bizde işlem yapalım dediler.

Bu arada benim 2000 de alınmışüstünde sadece otomatik araç kullanabilir ibareli B sınıfı ehliyetim de var.

İşte böyle arkadaşlarım. Sizlerin bukonuda öneri ve yorumlarınız nelerdir acaba ?

Tşk.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    15:41
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

1 ) mevcut aldıgınız raporla ilgili olarak maliye hiç bir sıkıntı yaratmaz ve de tertibat sormaz ( bu bilgi kesin )

2 ) tertibat olayını ( k y k ) karayolları trafik kanununa göre trafik polisi sorar ( bu sizin durumunuza özel bir bilgi )

3 ) sol ayak engelliler için manuel vitesli araçlarda tertibat söz konusu olup sizin raporunuzda otomatik vites şartı olduğundan dolayı manuel vitesli aracı k y k ya göre alamazsınız

4 ) otomatik vitesli araçlarda sadece sol ayak engelliler için tertibat olmayıp k y k ya göre tertibat yaptırmadığınız için bu aracı kullanamazsınız

5 ) 3. ve 4. maddeler gereğinçe k y k ya göre sizin kullanabileceğiniz bir araç mevcut değil . kıssaca bu raporla siz araç kullanamazsınız

saygılar

Üye
    tg04 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Peki polisin dediği gibi özel tertibat ibaresini kaldırmaktan başka çarem yok o halde. Doğru anlamışım değil mi ?

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

evet ya düzeltireceksin H sınıfı otamatik videsli araç kullanabilir diye yada yeni rapor alacaksın.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@tg04;

ya tertibat kelimesi kalkacak yada otomatik vites ibaresi kalkacak

Üye
    ulas Avatarı

Gerçek Adı
    ulaş
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul/tuzla
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Konu iyice karisti lutfen forum adminleri cevap versin
    sol ayak engelliler raporunda sadece h sinifi ehliyet alir otomatik arac kullanir mi yazmasi gerek

Üye
    hacer demirbilek Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    02:11
    Yaşadığı Yer
    ÇANKIRI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    4

Bizede yardımcı olursanız sevinirim eşime ehliyet alamıyoruz raporda sağ hemipleji üst(dominant)ekstremite ağır bosukluğu,hafif düzeyde ayakta durabilme yürüme ve hareket bozukluğu yazıyor.sizce bu nedemek neden rapor vermiyorlar mr diğer tetkitlerde bir problem yok diyorlar ama rapor verilmiyor.üstelik eşim otomatik vitesli araba kullanabiliyor.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sol ayaktan engelli olanlar iki şekilde ÖTV ve MTV den muaf araç alabilir.
    1)Sağlık raporunda özel tertibatlı araç kullanması uygundur ibaresinin yazılması durumunda manuel hastalığınıza göre özel tertibat takılan araç alınır.H sınıfı ehliyetin buna uygun olması gerekmektedir.
    2)Sağlık raporunda otamatik vitesli araç kullanması uygundur ibaresinin yazılması durumunda tertibata gerek olmadan otamatik vitesli araç alınır.H sınıfı ehliyetin buna uygun olması gerekmektedir.
    Sağlık raporundaki ibarelerin buna uygun yazılması gerekmektedir.

Üye
    ozkurt Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa özkurt
    Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    16:19
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde sol diz altı ampute raporumu %43le aldım fakat raporu verirken b+a2 ehliyetimi verdim raporumun hiçbir yerinde h ehliyet yada otomatik kullanılabilir ibaresi yok

Üye
    ulas Avatarı

Gerçek Adı
    ulaş
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/tuzla
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Raporda h sinifi alir otomatik vites arac kullanir.ozel tertibatli arac kullanir yaziyor ben tertibat yaptirmam gerekirmi peki

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ulas Mesajı Gör
    Raporda h sinifi alir otomatik vites arac kullanir.ozel tertibatli arac kullanir yaziyor ben tertibat yaptirmam gerekirmi peki
    arkadaşım senin durumun farklı konuyu açan arkadaşın durumu farklı . yukarıda yazdığım 5 madde konuyu açan arkadaşın özelliğine göre kesin olarak verilmiş bir bilgidir . kendinizle birebir aynı olmayan konularda verilen cevapları üstünüze alarak kafanızın karışmasına yol açmayın . gelelim sizin konunuza yukarda yazdığınız ibarelar sonucunda sizin 2 çeşit araba alma hakkınız var 1 ) tertibatsız otomatik vites araç alabilirsiniz . 2 ) tertibatlı manuel vites araç alabilirsiniz .

lütfen sorunu sizinle birebir aynı olmayan durumlarda kendinize pay çıkararak kafanızın karışmasına yol açmayın

saygılar sunarım

Üye
    ulas Avatarı

Gerçek Adı
    ulaş
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/tuzla
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Trafik subeyle gorustum. Raporda 2 adet ibare olmuyormus.ya tertibatli yada otomatik vites olacakmis sisteme bu sekilde giris yapiyorlarmis bende raporu revize edicem

Üye
    nusret9 Avatarı

Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de seninle benzeri bir durumdayım.2000 yılında H sınıfı bir ehliyet almıştım. Üzerinde özel tertibatlı kullanır yazıyor. O zamanlar zaten bu oto. v. kavramı yoktu mevzuatta. Bu şekilde yıllarca otomatik vitesli alakasız bir tert. ile araba kullandım. Hiç bir polis senin araba şöyle ehliyet böyle demedi, arabayı incelemedi. Polis arabaya değil ehliyetle ruhsat uyumuna bakıyor. Son aldığım rapor oto. v araç kullanır diyor. Ehliyet aynı. hala ö.t.kullanır ibareli. Ama ruhsatta hep sakat aracını bildiren bir açıklama var. Asıl iş maliyede bitiyor. Eskiden sol bacak polio sorunlu idi. Artık maliye onaylıyor polis de sorun çıkarmadı bana. Değiştirebilirsen değiştir,değiştirmez ise arabanı al, bir güzel bin

Üye
    tg04 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Benim ehliyetimde otomatik kullanır yazdığı için polis hep kontrol ediyor arabayı.

Üye
    tg04 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar doktora gittim düzeltmesi için ama dinlemedi bile resmen kovdu. Heyet başkanına gittim o da kovdu. Hepsi git polisle hallet bizde böyle diyorlar. Kanun net ama hakkımı alamıyorum. Yeniden rapora başvursam aynı şeyi yazacaklar taktılar bana. Ben bu durumda neler yapmalıyım.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon