Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar herkese merhaba,

Ben engelli olmama rağmen bu zamana kadar engelli raporu almadım ancak şu birkaç yıldır bizlere verilen haklara bizler dışında herkesin faydalandığını gördüğüm için ben de rapor almaya karar verdim.

Öncelikle ben raporumu araç alımı için almayı düşünüyorum. Rahatsızlık olarak sma tip 3 ve doğuştan kalça çıkığım var ( ameliyat sonrası kalçalar düzeltildi) ayrıca skolyozum vardı ama bu yaz ameliyat oldum düzeldi sayılır.
    Diğer konularda okuduğum kadarıyla ortopedik engeli olan birisi ÖTV siz araç alabiliyormuş. Acaba kalça çıkığı ve skolyoz rahatsızlığım nedeniyle %40 rapor verilir mi.
    Normalde düz vites araç kullanabiliyorum ama kas rahatsızlığım nedeniyle debriyajın sert olmasından dolayı basmam sıkıntı oluyor. Bende rapor alıp otomatik vites bir araç almayı düşünüyorum.
    Acaba alacağım araca tertibat gerekir mi yoksa normal otomatik vites aracı ÖTV siz bir şekilde alabilir miyim.

Ayrıca h sınıfı ehliyet alımı ne kadar sürer raporu aldıktan sonra kısa bir süre içinde ehliyeti alabilir miyim.

Hepinize teşekkür ederim.

Ayrıca yazmayı unutmuşum bu aracı ben ve babam ortak kullanmayı düşünüyoruz böyle birşey mümkün müdür yani raporda sadece otomatik vites araç kullanabilir yazsa ÖTV siz alıp ben ve babam kullanabilir miyiz?

Üye
    furkan916 Avatarı

Gerçek Adı
    Furkan
    Son Giriş
    12.05-2015
    Saat
    08:29
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı olan herkes ötvsiz araç alabilir diyor bir bayi doğru mu ?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Her H sınıfı ehliyet istinasız ÖTV.siz araç almaya yönelik değil. Yani ehliyeti H sınıfı olan herkes ÖTV.siz araç alamıyor. H sınıfı ehliyet sahibi olup da çok kıt seçeneklerde olanlar alabiliyor. Dolayısıyla furkan916 kardeş cevabım hayır olacak. Bayideki eleman bu işi bilmiyor.

Fatihcan17 kardeş
    sakatlığınızın özelliği bilmiyorum doktor değilim gerçi: ama herkes alamayabilir. Siz evvela doktor kontrolünden geçiniz; aldığınız raporu buraya yazınız; biz size yardımcı oluruz. Bu haliniz ile evet yada hayır diyemeyiz.

Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sn mr no hocam asıl merak ettiğim konu raporda otomatik araç kullanabilir yazsa ÖTV siz alıp ben ve babam ortak kullanabilir miyiz( şuan da en önemli görünen bu çünkü öğleden sonra doktora gideceğim ona göre rapor isteyeceğim)

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bilinen prosedür bu: ÖTV.siz araç otomatik vitesli olur raporu ile alınırsa istinasız herkes kullanır. Ancak sizin durumunuz buna müsait mi bilemeyiz..

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Merhaba geçmiş olsun..

Vergi avantajından yararlanabilmek için şu dört durumdan birine sahip olmak gerek:
    1- Sol alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak. (% 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor)

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html

Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar gittim hastaneye ortopedi bölümüne gitmiştim oradaki doktor heyete gitmem gerektiğini söyledi oraya gittim yarın başlayacağız işleme ancak doktor bütün bölümleri gezeceğimi söyledi şimdi o bölümlerin hepsini gezip her biri ayrı ayrı mı yüzde verecek yoksa ortalama bir yüzde mi veriyorlar. Araç almak için anladığım kadarıyla %40 üstü ortopedik rapor olması gerekiyormuş bu oran sadece ortopedi bölümünün verdiği oran mı yoksa ortalama oranın mı %40 ı geçmesi gerekiyor(valla iyice kafam karıştı bir de istediğimiz raporu vermezlerse o zaman kötü olur)

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

araç almak için %1 işgücü kaybı raporu gerekiyor. en alt sınır bu...

Dediğim gibi her H sınıfı ehliyet alan birileri ÖTV.siz araç alamıyor... Normalde herkes gibi araç alabiliyor..

En güzel cevabu Gül hanım vermiş isterseniz bir daha okuyun...

Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün heyet işini hallettim bütün doktorları gezdim fizik tedaviden başlamıştım oradaki doktor kararı nöroloji ve ortopediye bıraktı oralara da gittim nöroloji %40 ortopedi %31 yazdı kağıdın üstüne diğer doktorlar sağlam verdi. Sonra heyet toplandı oraya girdim birkaç hareket yapmamı istediler ve çıkmamı söylediler bana bu nihai oranı söylemediler ayın 23 ünde raporu gelip alabilirsin dediler inşallah h sınıfı ehliyet almamı uygun görürler.Tecrübeli arkadaşlar varsa nihai oranın tahmini ne kadar olacağını biliyorlar mıdır.

Üye
    hikmet07 Avatarı

Gerçek Adı
    Hikmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:55
    Yaşadığı Yer
    Antalya/viyana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

@fatihcan17 ;

Sayin Fatih Can raporunuzu aldiginiz zaman bizimlede paylasirmisiniz tesekürler

Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar kusura bakmayın halihazırda üniversite okuduğum için rapor almam ve burada paylaşmam uzun sürdü. 3.basamağa sevk etmişti devlet hastanesi. Bende okuldan kalan bir gün gittim tekrar heyete girdim. Sevk ettkikleri hastane üniversite hastanesiydi.Rapor için doktorları dolaşırken devlet hastanesindeki gibi hiç muayene etmeyecekler sandım ancak o kadar çok muayene ettiler ki şaşırdım bu duruma
    Üniversite hastanesindeki doktorlara sorduğumda Sma Tip 3 ( ya da 4 hiçbiri emin olamıyor tip 'e (ne tipsiz hastalıkmış )) hastası olduğum için hiç muayene etme gereği duymadan buraya sevk etmişlerdir dedi ( boşa zaman kaybettirdiler ). Neyse başladım doktorları dolaşmaya beklediğim gibi devam etti. Fizik tedavi Nöroloji ve Ortopedi çok inceledi. ( ilk kez hasta gördüler sanırım )
    Rapor kağıdına uzun uzun birşeyler yazdılar. Bir gün içinde tüm doktorları dolaştım ve kağıdı heyet odasına teslim ettim. Bir hafta sonrasına heyete girmem için gün verdiler. 1 hafta sonra gittim heyete. Sağolsunlar onlarda baya incelediler.
    Normal araç kullanabildiğimi ancak debriyaja rahat basamadığım için otomatik vitesli araba kullanmak istediğimi söyledim. Baktılar çeşitli hareketler yaptırdılar, gücümü kontrol ettiler ve h sınıfı ehliyet alıp otomatik vites araç kullanabileceğime karar verdiler. Takıldıkları nokta raporun süreli mi süresiz mi olacağıydı.
    Hepsi birden Nöroloji doktoruna dönüp hastalık ilerleyici mi diye sordu . Doktor ilerleyici olduğunu ancak yavaş ilerlediğini söyledi. O ara bende çocukluğumdan beri herhangi bir güç azalmasıyla karşılaşmadığımı ve küçükken nasılsam hala o şekilde olduğumu söyledim. Heyet toplantısı bitti. 15 gün sonra raporu alabileceğimi söylediler.Ailemle beraber raporu alabileceğimi ancak süreli olacağını düşünüyorduk. 15 gün sonra gittik raporu aldık rapor beklediğimizden iyi geldi %62 oran ve süresizdi. ( en azından her sene aynı psikolojiyi yaşamayacaktım ).
    Ayrıca otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyordu. Rapor işimi bu şekilde sonuçlandırdık. Sıra sürücü kursu bulup ehliyet almakta onu da yaz tatilinde hallederiz Herkese iyi günler dilerim.

Ayrıca raporda h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanabilir yazıyor bu şekilde ötv indirimli araç alabilir miyiz?

Üye
    fatihcan17 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Can Altay
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar daha önceden bir konum vardı ancak eski olduğu için sanırım kimse cevap yazmamış. Sorum ÖTV indirimi hakkında. Rapor aldım oranım %62,Raporun kullanım amacı diye biryer var raporun arkasında orada H sınıfı ehliyet alabilir, ÖTV indirimi, Özürlü kimlik kartı, Sosyal yardım ve 2022 işaretli. Buranın hemen altında diğer yazıyor ve orada da h sınıfı ehliyet alabilir, otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor. Acaba bu şekilde ÖTV indirimli araç alabilir miyim? Ayrıca kişinin engel grubu yazan yerde de Ortopedik işaretli.
    Yardımcı olursanız sevinirim hepinize çok teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

@fatihcan17

Kalça çıkıklığından dolayı manuel otomobil kullanamayacak olmalısın ki araç alımında vergi avantajından yararlanabilesin. Eğer sol alt ekstremitede hareket kısıtlılığı olduğu raporda açık olarak yazıyorsa, elindeki rapor iş görecektir.

Üye
    NAR-İ Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    xxxx
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Bülent beyin söylediğine katılıyorum. Benimde çift taraflı kalça çıkığım vardı. Ayanı rapor verildi. Ancak Maliye Bakanlığı Gelir idaresi Raporumu yetersiz buldu. Normal otomatik vitesli araç alıp kullanabilirsin dedi(ÖTV İstisnasından yararlandırmadı.)
    İtiraz ettim her iki kalçam protez dedim. Hastaneye sevk etti. Heyet raporuma şu ibareyi ekledi. Her iki kalça protez olsada sol ayak pedal basmada daha yetersiz diye ekledi. Bu ibareden sonra ötv ödemeden araç alabildim. Siz elinizdeki raporla giderseniz sorun çıkabilir.

Üye
    ha.faydinli Avatarı

Gerçek Adı
    fatıma
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu dr ler işlerine geldiği gibi rapor veriyolar bence kanun düzeltilmeli dr led sıkıştırılmalı olana vermezyer yada az verirler olmayana verirler...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon