Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ozcankaya.net Avatarı

Gerçek Adı
    özcan kaya
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %60 ortopedik engelliyim
    1 sene boyunca mecburi ihtiyaçtan trafikte araç kullanmak zorunda kaldım hamd olsun bu süreç kazasız belasız geçti . Fakat artık ehliyet almalıyım diye düşündüm ve 2 hafta önce 15/01/2015 haseki hastanesine gidip H SINIFI EHLİYET RAPORU ALMAK İSTİYORUM diye hazır dilekçeyi doldurdum
    randevu günü vezneye paşa paşa 200TL yatırdım kurul vakti geldiğinde 6 doktor görüp onay verdi sıra nörolojiye geldiğinde iş uzadı EMG vs derken 70TL daha aldılar.. bu uğraşlar ve harcamaların ardından 1,5 hafta sonunda raporda H SINIFI EHLİYET ALAMAZ ibaresini görünce çılgına döndüm
    üstelik EMG sonuçlarımda engel durumuma göre oldukca normaldi, yani H sınıfı ehliyet almama katiyen engel değildi.

Çarşamba günü taksim ilk yardım hastanesinde son kez şansımı denemek istiyorum dedim burasıda 297TL ücret talep etti. Dilekçeye özel tertibatlı veya otomatik vitesli olarak yazdırmam sonucu olumlu kılar mı?

Lütfen yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi esirgemeyiniz..

Not: engel iki bacağımdada var..

Kullandığım araç

Opel Combo 1.3

manuel vitesli
    Konu ozcankaya.net tarafından değiştirilmiştir (30.01-2015 Saat 15:09 ).

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de benzer bir sorun yaşadım kardeş.
    Daha sonra hakem hastaneye gittim ve raporumu aldım.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Raporunuzu al ve İl Sağlık Müdürlüğüne gidip itiraz et; Gerekirse hastaneyi de şikayet et. 297 lir harç aldılar diye.

İtiraz ettiğinizde sizi Hakem hastaneye (başka hastaneye) yollayacaklar... Şikayet ettiğinizde size savunma verecekler yada para iadesi yapacak.

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Heryer de beni görmekten sıkıldın biliyorum kardeş
    Ben daha önce de farklı konularda yazdım. benden de para aldılar. durumu bimer e yazdım para iadesi istedim.
    Bimer konuyu sağlık bakanlığına iletmiş, sağlık bakanlığı kamu hastaneleri müdürlüğüne, kamu hastaneleri müdürlüğü il valiliğine, valilik sağlık müdürlüğüne, sağlık müdürlüğü devlet hastanesine.
    Gelen cevap yazısı, özetle şu, bu hastadan ücret alındığı tesbit edilmiştir ancak, engelli aracı, h sınıfı ehliyet özel ihtiyaca girdiği için (Lüks) kurumumuzca alınan ücret geri iade edilemez.

Üye
    ozcankaya.net Avatarı

Gerçek Adı
    özcan kaya
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

haseki için tüm yasal haklarımı kullanacağım fakat itiraz edip tekrar başvuracak kadar vaktim yok maalesef. Şuan taksim ilk yardıma müracaat ettim salı gününe randevum var . Dilekçeye sadece H sınıfı yerine özel tertibatlı veya otomatik vitesli araç kullanabilir olarak yazdırmam sonucu olumlu kılar mı? sorusunun cevabını arıyorum...

A-T-S;

Aynı şekilde bende bimere müracat ettim ayın 21inden beridir herhangi olumlu veya olumsuz bi cevap alamadım

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hem H sınıfı ehliyet için H sınıfı uygundur raporu almanız gerek
    Hemde araç için özel tertibatlı ve otomatik vites uygundur. veya sadece özelt ertibatlı araç uygundur yazısı görülen rapor ile ÖTVS.siz araç alabilirsiniz.

Ehliyet H sınıfı olmayınca ÖTV.siz araç alamazsınız

Rapor alınacaksa 2 defa almanız yada aynı raporu alıpda noterden tasdikleyip bir süreti vermeniz veya aynı hastaneden aslı gibidir 2 ayrı rapor almanız lazım..

Ki 6 aydan önce size vermez.

Çünkü 6 ay geçmeden sık sık rapor alamazsınız... ya itiraz edip sildir yada hakem hastane..

Üye
    ozcankaya.net Avatarı

Gerçek Adı
    özcan kaya
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Erol bey biz sizinle hiç anlaşamayacağız sanırım Ehliyetim yok babamın arabası var şuan onu kullanıyorum. Ehliyet almak istiyorum normal bir bireyin kullandığı aracı kullanabiliyorum, fakat hastanedeki doktorlar araba kullanamazsın diyip vermiyorlar. bende tekrardan farklı bir hastaneye müracaat edip dilekçeye özel teritabatlı veya otomatik vitesli olarak yazarsam uygun olur mu ? bu şekilde alabilir miyim diyorum

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

anladım istersen başkasının araç kullan bu kimseyi bağlamaz. yakalandığında sorumluluk size ait.. buraya kadar biliyorumm.. sizi de anladım...

Peki beni anladınız mı? Yeniden rapor almak için ne gerekiyorsa onu yukarıda yazdım...
    Maksat anlamamak değil sorduğun soruya cevap vermek..

Üye
    ozcankaya.net Avatarı

Gerçek Adı
    özcan kaya
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mr.No;

anladım, teşekkür ediyorum ilginiz için.. peki bunu dilekçede nasıl dile getirebilirim ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

"gaz-fren elle kullanıma uygun özel donanımlı araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor istemelisiniz. Ellerinizde bir kısıtlılık yoksa size bu raporu vermek zorundalar! Ama genellikle bizde doktorlar ceberrutluk ve kıskançlıkla iş yapmayı ilke edindikleri için vatandaşın önünü tıkamaktan büyük keyif alıyorlar...

Üye
    ozcankaya.net Avatarı

Gerçek Adı
    özcan kaya
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent abi çok teşekkür ediyorum aradığım cevap buydu sana minnettarım. Peki bu dediklerini dilekçeye aynen yansıtsam ve h sınıfı özel donanımlı araç kulanabilir ehliyeti alsam gene eskisi gibi babamın normal aracını kullanmaya devam etsem yani herhangi bir donanım olmadan kullansam trafiğe yakalansam sorun çıkar mı veya ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?

Üye
    ramazankarabulut Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan karabulut
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    00:39
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hazır konu açılmışken uzun zamandır kafama takılan bir soru var. bilgi sahibi arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.
    benim raporda hipertansiyon+ avr (aort diseksiyonu sonucu benthall operasyonu) + astım +sağ düşük ayak teşhisleri sonucu %61 sürekli ve daimi engelli , ortopedik , süreğen ve sınıflanamayan ibarelerinin yanı sıra engelli kimlik kartı çıkarmak için verilmiştir diye ibare mevcut. ben düşük ayaktan dolayı araç kullanımında pedallara tam hakimiyet sağlamakta biraz zorlanıyor olsam da b sınıfı ehliyetimle araç kullanıyorum. şimdi ben h sınıfı ehliyet almak için tekrar kurula girip bütün bu sağlık raporunu tekrar mı çıkarmam gerek yoksa sadece araç kullanımı ve h sınıfı ehliyet almak için sadece ortopedik özrüm ile ilgili mi başvurmam gerekli.
    yeni rapor eski raporu geçersiz kılar mı?
    h sınıfı ehliyet ile ötv indirimli araç alınabiliyor mu ?

teşekkürler

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ramazankarabulut kardeş; Her H sınıfı ehliyet; ÖTV.den muaf değil. Bedensel engelli olanlara (sadece engelliği sol Kol olanlar hariç) ÖTV.siz araçdan faydalanıyor; Kriterlerde çok kıt. Yani her bedensel engelliyi kapsamıyor...
    Sizinki de kapsayabilir; Sağ düşük ayak sorununuzdan dolayı ÖTV.siz araç alma imkanınız var;
    Ama raporunuza Bülent Kardeşimizin dediği gibi özel aparat "gaz-fren elle kullanıma uygun özel donanımlı araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor istemelisiniz. Yada buna benzer özel aparat olmalı...
    B sınıfı ehliyet ile normal araç kullanmanız sizin için sakıncalı olduğunu belirteyim. ama üzerime vazife değil, sorumluluk tamamen size ait. KArışamayız keyfinize tabii ki...

Özcankaya kardeş cezasıbüyük dedim. Yakalandığında ne olacak yazmayayım: Cezası büyük dedim aşağı yukarı 3 bin lira civarında. gerisi siz düşünün... Ceza miktarını gördüğümden değil; bu sitede bir kardeşimizin başına gelen olaydan dolayı; rakamı o kardeş yazdığından edindim. Ancak bana bu ceza küçük geldi tahmininden daha büyük olması gerek; mahkemesi var onu da belirtmemişler.

Belirtmeyi unuttum: yeni rapor sadece ehliyet ve ÖTV.siz araç için alınacaksa; diğer raporu etkilemeyebilir.
    Ancak bir rapor ile ikinci rapor arasında 6 ay geçmemiş ise yeniden heyete göndermezler. Belki diyorum İlk raporunuza şıklar(ehliyet ve ÖTV.siz muafiyet) yaparız der ise eklettirebilirsiz

Üye
    ozcankaya.net Avatarı

Gerçek Adı
    özcan kaya
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Nasıl ehliyet istediğimizi biz mi belirteceğiz
    H sınıfı istiyorsam işte bana uygun olan hangisiyse Doktorların yazması gerekmiyor mu?
    Ne kadar saçma
    Ne diye 2-3 hastaneye gidip de para ödensin yani
    Allahım resmen bizi uğraştırmaktan zevk alıyorlar

Sayfa 1 / 2 12 SonSon