Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fidan77 Avatarı

Son Giriş
    09.11-2016
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    yalova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar bende sol kol maduruyum vergi dairesine baş vurdum.otv siz alamıyorum. Yurt dışından da getirip 10 yıl satamamak düşüncesi engelliyor. .

Üye
    mavice35 Avatarı

Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    20:12
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@fidan77
    Şöyle düşün yurt dışından ne getireceksin. Ve buradaki ederini hesaplayacaksın. Misal şöyle açıklayım ben 2012 de jetta Comfort aldım. Navigasyondan sensörlere hepsi var üzerinde. Detaya girmiyorum. Bu araç bana o gün koşulunda 37.500e maal oldu. Bugün 2.elde bu araca 60.000 isteniyor. Niye satacaksın böyle bi aracı.
    Kaldı ki 3. Yıl sonunda engelliye ücretsiz 5. Yıl sonunda % 50 ötv düşerek 10. Yıl sonunda istediğine satar devredersin.
    Bence böyle düşün. Bu aracı 37.500e Türkiye'de alamazsınız. Ötv muafiyet olsada KDV hala ödüyor engelliler.
    Selamlar. .

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mavice35 özel mesaj attım hocam.

Üye
    fidan77 Avatarı

Son Giriş
    09.11-2016
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    yalova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Maviye 35 söylediklerinde haklılık payın var.bir kere ankaradan nakil belgesi almıştım. Fakat 6 ay süre içinde araç getiremedim.bakalım bu sefer tekrar deniyecem.

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de sizler gibi aynı durumdan mağdurum. Herkes elinden geldiğini yapmış ve yapmaya devam ediyor. Bence umutsuz olmayalım. Evet bu konu çok uzun zamandır gündemde ve çözümlenmemiş bir konudur. Ancak bu yıl ben bu konuda bir sonuç alınacağını düşünüyorum. Bir arkadaşımızın paylaştığı aşağıdaki yazıyı burada da paylaşmak isterim. Aşağıdaki yazılı önergeyi TBMM'nin sitesinden takip ediyorum. Henüz "İşlemde" aşamasında duruyor. Umarım cevaplanır ve en azından olumlu veya olumsuz bir yanıt almış oluruz. Siz de aşağıdaki önergeyi takip edebilirsiniz. Ben bu önergeden çok umutluyum. Umut Oran yazılı önergesinde, mağduriyetimizi çok iyi gündeme getirecek şekilde isabetli sorular sormuş. İnşallah bu yazı, hepimizin yıllardır peşinde koştuğu bu durumun çözümü olur.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
    Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 09.12.2014
    Umut Oran İstanbul Milletvekili

Bana ulaşan engelli bir yurttaşımız sol kolu olmadığını yüzde 60 bedensel engelli olmasına rağmen yurt içinden ÖTV muafiyeti ile motorlu araç alamadığını, ancak yurtdışından bu şekilde ÖTV’siz araç ithal edilebildiğini belirtmektedir.
    Bu kapsamda;
    1. Gümrük Teşkilatı ile Gelirler Genel Müdürlüğü’nün bu konuda birbiriyle çelişen uygulamaları var mıdır? Vatandaşımızın bu şikâyeti nereden kaynaklanmaktadır?
    2. Sol kolu olmayan, yüzde 60 engelli bir vatandaşımız da neden “bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiş” araç sahibi olamamaktadır?
    3. Gelirler Genel Müdürlüğü’nün, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7/2. Maddesinin uygulanmasına dair genelgesinde yer alan, “Ancak, hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın kullanılabilecek olan araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, özel koltuk takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek araçlar için söz konusu istisnanın uygulanması mümkün değildir” ibaresi sorun yaratmıyor mu? Bu konuda bakanlığınıza ulaşan şikâyetler yok mu, bu durumu çözmek için hangi adımları atacaksınız?
    4. Son 10 yıl içerisinde bu şekilde ÖTV istisnası ile araç satın alan engelli yurttaşlarımızın sayısı kaçtır? Bu şekilde istisna edilen ÖTV miktarlarının yıllara göre toplam meblağı kaç TL’dir?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zekito
    sol elden özürlü olan bizlere çok yüksek özürlü oranı verilmiyor buna bir kısıt konur ise mağduriyet çözümü olmaz

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sadece Sol Kol Engelli arkadaşlar yurtdışından araç getirebiliyor mu? Bunun yasal dayanağı göremedim..

Zekito kardeş bunun yasal dayanağı nedir? Amacım merak; benim böyle sorunum yok sadece diğer arkadaşlara yardımcı olacaksam bileyim diye merak ettim..

Aradığımı buldum: Yasal dayanak burada.

http://www.alomaliye.com/2008/levent...zurlulerin.htm

Üye
    mavice35 Avatarı

Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    20:12
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aynen bu prosedürü takip edip araç ithal edebilirsiniz..

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @zekito; Kardeşim Umut Oran'ın önergesi cevaplanmış. Cevabı okuduysan eğer yine aynı şeyleri sayıklamışlar. Özel tertibat özel tertibat ) gülüyorum artık. Göz göre göre bu partiyi destekleyenlerin de Rabbim günahlarını affetsin.

Nisan 2015 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123