Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mavice35 kardeş; sol kol için yurtdışından gümrüksüz araç getirmeye dair bir YASAL dayanak var mı? Varsa gösterebilir misin? Sadece merak ettim..

Özelde haberleşmeyin!... biz merak ettik, cevapları buraya yazın lütfen..

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

yasal dayanak türkiyede var . ötv kanununda ve gümrük kanunda tertibat kelimesi geçer . yurtdışındaki araçlarda tertibatın yurtdışında yapılması şarttır . silecek yada yön sensör çubugunun yer değiştirmesi yurt dışında tertibat olarak teknik belgeye eklenir . türkiyede de eklenir ancak maliye ötv için bunu kabul etmez . gümrükte araç gelince tertibatlı olarak geçer ve gümrük vergileri alınmaz . gümrük vergisinin içinde ötv kdv vs vergiler vardır ama bireysel olarak işlemez gümrük vergisi adı altında toptan iş görür . gümrükte sıkıntı yok türkiyede var. eşitlik ilkesine aykırı dava açılırsa % 90 kazanılır .

saygılar

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

diyelim adama sadece otomatik vites araç yeterli. Ama raporunda" H sınıfı ehliyet olur ve otomatik vites kullanır" gibi ibre olursa; kı bu gümrülten geçer mi? dediğiniz gibi tertibat kelimesi geçmiyor raporda.. Orneğin sol bacak engellilere verilen örnek rapor diyelim...

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurtdışından araç ithal etmeye kalkışmış biri olarak yazıyorum. Nisan ayında işlemlere başlıyorum inşallah.
    Bu konuyu iyice araştırdım, gar gümrük müdürlüğü ile, ve gümrükte heyette bulunacak bir kaç kişi ile görüştüm.
    Benim sol el ve sol ayakta sıkıntı var, h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı elden kumandalı araç kullanır raporu aldım.
    Ben direksiyonu tutmamda sıkıntı olmadığı için otomatik vites araç yeterli olur düşüncesindeydim. Ancak gümrükten aldığım cevap, sadece otomatik vites araba getirtemezsin, araçta özel donanım olmalı dediler.
    Silecek kolunun sinyal kolunun sağdan sola ve ya soldan sağa alınması, direksiyona topuz takılması özel donanım olarak kabul edilmez dediler. Sadece otomatik vites getirme hakkı gazilere verildi dediler.
    Yani, yurtdışından gelecek olan araç otomatik vites olabilir bunda bir sorun yok ama araçta engelinize uygun bir aparat takılı olmalı, bu aparat yurtdışında takılmış olmalı faturasının orjinali ve tercümeli hali gümrüğe ibraz edilmeli dediler.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ahmet Tevfik KArdeş üzerime vazife değil ama neden yurtiçinden almıyorsunuz?
    Yurtdışından gelen araç 10 yıl içinde satılmıyor iken yurt içinden alınan araç 5 yıl satılmıyor. (satılırsa ÖTV veya gümrük vergisi ödeniyor) Gerçi yurtiçi daha avantajlı iken yurt dışına yönelmek neden?

DADAŞ06 KArdeş gözüm sende emin misin bu tür işlemlerden? Ahmet Tevfik kardeşin durumu normal; yurtdışından getirebilir gerçi. Ama Sadece Sol kol? Ben buna süpheliyim...

Radarlarım döndü bir kere...

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mr.No;

bu soruyu sorman normal kardeş, ben de avantajların farkındayım ancak yurtiçinden araç alabilme gücüm yok askari ücretle çalışan biriyim. yurtdışında zengin bir abi bana araç hediye etmek istedi, evraklarını hazırla yeter dedi. araç bana hibe yolu ile gelecek. o yüzden böyle bir işe giriştim. ve dediğim gibi yurdışından araç getirtebilmem için üstte yazdıklarım şartmış. sadece sol kol ve ya sadece sol ayak engeli olması yurtdışından araç getirtmek için yeterli değil. Kesinlikle hareket ettirici aparat olması şart.
    Sadece sol kol ve ya sadece sol ayak engeli olanlar, türkiyeden araç alırken bile ötv konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bunun yüzlerce örneği var.

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@marto1 Murat abi, bimer'e bizde çok şikayette bulunduk ama nafile. İlgilenicez diyolar, onlar bile bu yasanın nasıl böyle düzenlendiğine şaşırıyolar. Şu işe bi çözüm bulalım. Yetkili birisi çıksın desin ki, şundan şundan dolayı sol kol engellileri sağ kolundan engelli insanlardan ayırıyoruz.. Bizde umudumuzu yitirelim, yazıktır günahtır. Bize otomatik vites araç kullanmayı şart koşuyolar ama ÖTV indirimi yok. Otomatik araçlar manuellere göre 5-10 milyar daha pahalı..

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Ahmet Tevfik kardeş... bilgi aydınlatıcı oldu.
    Araç getirirseniz kazasız belasız güle güle kullan. Keyfini çıkar.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Tarih 06/12/2010
    Sayı B.07.1.GİB.4.06.17.01-ÖTV-2010-7-8-735
    Kapsam ecblank - Sol kolumdan engelliyim. ÖTV'siz araç talebim reddedildi!?
    T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞIANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)
    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.06.17.01-ÖTV-2010-7-8-735
    06/12/2010
    Konu
    :
    ÖTV 7/2-b istisnası
    İlgi sayılı dilekçenizde, sol kol ve sol bacağınızdaki vucüt fonksiyon kaybı nedeniyle % 30 oranında özürlü olduğunuz, "H" sınıfı sürücü belgeniz bulunduğu, manuel vitesli araç kullanamadığınız, debriyaj pedalının yukarıya alınması gerektiği, ancak sol kolunuzda da fonsiyon kaybı olduğundan bu şekilde tadil edilen aracı da kullanamayacağınız, dolayısıyla otomatik vitesli araç üzerinde direksiyonu çevirme aparatı ile sinyal kolunun sağa aktarılması gerektiği ifade edilerek, bu şartlarla özel tertibatlı araç alımında ÖTV istisnasından yararlanıp yararlanamayacağınızın bildirilmesi talep edilmektedir.
    4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 2 nci bendinde, Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler ile bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabının ÖTV'den istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.İstisna uygulamasına ilişkin açıklamaların yapıldığı 1 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliğinin "Malûl ve Engelliler Tarafından Bizzat Kullanmak Amacıyla İlk İktisabı Yapılan Araçlarda İstisna Uygulaması" başlıklı (7.2.1.2.) bölümünde, istisnadan yararlanan kişilerinistisna uygulanan ilk iktisaplarına ilişkin olarak mükellefler tarafından verilecek ÖTV beyannamesine;-Alıcının maluliyeti veya sakatlığı ile özel tertibat yaptırılan araçları kullanabileceğine dair Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneği,-Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneği,-Alıcının "H" sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi,ekleneceği ve beyannamede ÖTV hesaplanmayacağı belirtilmiştir.Öte yandan 30/4/2010 tarihli ve ÖTV-2/2010-3 sayılı 12 Sıra No.lu ÖTV Sirkülerinde, Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılmasının gerektiği ve yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olmasının yasal bir zorunluluk olduğu belirtilmiştir. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu şekilde tadilat yapılan araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir. Ancak sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçlarıilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.Buna göre, ... Hastenesi tarafından düzenlenmiş olan ... tarihli ve ... sağlık kurulu raporunuzdan vucüt fonksiyon kaybınızın sol kol ve sol bacağınızdaki engelden kaynaklandığı anlaşıldığından, engelinize göre özel bir tertibat yaptırmadan kullanabilecek olduğunuz debriyaj pedalı bulunmayan otomatik vitesli araç iktisabınızda, ÖTV Kanununun 7. maddesinin 2/b bendi kapsamında istisnadan yararlanmanız mümkündür.Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Vergi Dairesi Başkanı a.Grup Müdürü V.
    (*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

DADAŞ06 Kardeş bu hem ayak hem kol için geçerli. Ancak Benim aradığım yani sorduğum kapsamda değil. Bilinen bir klasik vaka bu.. Demek istediğim sakatlığı sadece sol koldan engelli olanlar bu kapsamda değerlendirilmiyor. Verdiğin bilgileri okuduğum kadarıyla yeni diye birşey yok...
    Soruyu soran kardeşimiz için yeni diye birşey yok alamaz yani...

Yani bu soruyu İbrahim34 kardeşimiz için bakmıştım..

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Böyle saçma mantık olmaz. Ben sağ koldan engelliyim; ötv muafiyetiyle araç alabiliyorum ama sol kolundan engelli alamıyor. Sebep? Ortaya bir mantık konuyor ama bence mantığı yok. Şimdi ben bana yapılan tertibatla araç kullanıyorum. İyi de o tertibat olmasa da ben aracı aynı şekilde kullanacağım. Ne anlamı kaldı o zaman sağ kolun, sol kolun? Sadece o da değil. %90 ve üzeri engelli adına alınan aracı neredeyse adını bilmeyen uzak arabası kullanabiliyorken tertibatlı aracın varsa eşin bile kullanamıyor. Eğer engellilere tanınan bu hakkın arkasındaki mantık "engelli o haktan faydalanarak hayatını kolaylaştırsın" ise o zaman o aracı sadece engelli içinde varsa kullanabilmeli. Yok eğer mantık "devlet engelliye maddi açıdan kolaylık sağlıyor, ötv, mtv ödetmiyor" ise o zaman %90 engelli adına alınan aracı nasıl uzak akraba bile kullanabiliyorsa tertibatlı aracı da en azından eşi kullanabilmeli. Sonra yok sağ ayak, sol kol, baş parmak... Bunlar da anlamsız. Ben bu konuda benimle de ilgili sıkıntım için Bimer'e başvurdum zaten ama daha cevap gelmedi. Geleceğini de sanmıyorum. Gelse de aynı yuvarlak laflar edilir herhalde...

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

sadece bir sorun bakalım ne diyecek gümrük

sagdan direksiyonlu bir ingiliz arabası alacam ve ingilterede direksiyon ve pedalları sola alan tertibat yaptıracagım bu aracı engelli olarak ital etmem mümkünmü ?

( illa cin fikirli mi olmak lazım ? )

Üye
    mavice35 Avatarı

Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    20:12
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim engelimde sol koldan
    Aracımdaki tertibat sinyallerin soldan sağa alınmasıydı. Ve bu iş almanyada yapılarak hazır geldi Türkiye'ye. Ehliyette şöyle bir ibare var
    Özel tertibatlı oto vites araç kullanır.
    Size sinyalden araç alamazsınız diyen adam biraz sallamış.
    Dediğim gibi yardımcı olursam ne mutlu. Ben yurtiçinde tam 5 yıl uğraştım vermediler. Yurtiçinden alamazsınız kısa ve net.
    Vergi dairesinde bana söylenen şuydu. Aracını al KDV ÖTV öde. Git mahkemeye ver ne çıkarsa dedi.
    Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Malesef

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

yasal dayanak isteyen arkadaşlar linki tıklayın

Engelli Kişilere Tanınan Muafiyetler

Soru: Hangi araçlar muafiyet kapsamında getirilemez?
    Cevap:
    - Sadece otomatik vitesli olan araçların,
    - Özel surette yapılmış tertibatı bulunmayan araçların,
    - Engelli kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunmayan araçların,
    - Arazi araçlarının
    muafen ithali mümkün değildir.

Ancak, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren sol bacak engeli olan gazilerde özel tertibat aranmaz

gümrükte silecek sinyal kolu vb tertibat sayılmaz demiyor

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şu ülkede şu devlette biride çıkıp açıklama yapmıyor bu kadar şikayet olan bi konuda! Vurdum duymazları oynuyor yetkililer. Suriyeli vatandaşlar bizden daha değerli oldu neredeyse. Ben pes ettim şikayet etmekten bıktım.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon