Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ortopedik engelliyim, %49 oranım olmasına rağmen ötv indiriminden yararlanamıyorum. Daha fazla söze gerek yok, yasalar o kadar komik ki bimer'e yapılan onca şikayet cevaplanmıyor. Milletvekilleri bile buna bi anlam veremiyor ama biri bu yasayı çıkarmış. Sol kol rahatsızlığından dolayı raporu olan arkadaşlar mağdur durumda, daha buna çözüm üretmiyor devlet. Söylicek söz bulamıyorum, bize de yazık. %90 üzeri engelli kişinin üstüne araç alan sapasağlam kişiler güzel güzel gezmeye devam etsin..

Şunu da eklemek istiyorum; bu forumun yetkilileri bu konu(Sol Kol Engelli Kişilerin Ötv Mağduriyeti) hakkında "ANA KONU" açıp en başta yer verirlerse ve bu durum karşısında sessiz kalmazlarsa ben ümitliyim. Lütfen rica ediyorum, bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözüyle yaşamayın..

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Bir arkadaş neye göre karar veriyor vergi dairesine demiş, cevap bu dokümanın 32.sayfasında mevcut. http://herkesicinalanya.org/Documents/537129056.pdf

Dünyanın her yerinde düzenleme benzer şekilde oluyor Bkz İNGİLTERE: https://www.gov.uk/dla-disability-li...it/eligibility

İstediğiniz mahkemeye başvurun arkadaşlar ama sayısı 100 bini bile bulmayan engellilerin araç alımındaki KDV'nin kaldırılması konusunda ADANA bölge idare mahkemesinin kararını allem kalledm yargıtayda bozduran MALİYE BAKANLIĞI milyonlarca engelliye ÖTV'siz araç alma imkanını bulmasına asla müsaade etmez.

Üye
    gul38 Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    7

Ben ortopedik engelli olarak görme engellilere tanınan ayrıcalıklardan faydalanamıyorum bunada hiç gocunmuyorum çünkü yapılan ayrıcalıklar her engel gurubunun ihtiyacına göre belirlenmeli bence. Mesela görme engellilerde kendilerine yardımı olan bilgisayar, navigasyon programı gibi şeylerde ayrıcalıklı.

Işte tam vurucu ayrıntıda bu yaşa benim aklıma gelmemişti bu ayrıntı
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ender72 Mesajı Gör
    sen ortopedik engelli vatandaşla aynı hakkı istiyorsun. Güzel iste ama şunu da düşün, sen gidip 50000 e araç alırken ortopedik engelli vatandaş 5000 fazla verip aynı aracın otomatik şanzımanlısını almak zorunda, üstüne belki bir de ekstra para verip tertibat yaptırmak zorunda. Eşitlendi mi yani şimdi herşey, adalet mi oldu bu? üstelik o muhtemelen senden fazla araca ihtiyaç duyarken.

Üye
    tameryi Avatarı

Son Giriş
    19.02-2015
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gül görme engellilere sunulan ayrıcalıkları öğrene bilir miyim yanlış anlama bilmediğimden yazıyorum.

Üye
    NURGÜLLİ Avatarı

Gerçek Adı
    NURGÜL
    Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    10:44
    Yaşadığı Yer
    ÜSKÜDAR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar bende aynı konudan madurum ayrım yok niyolar peki engellileri nasıl sınıflandırılıyor illa bacak kol yada sorunmu olsun ne bu ya onlara sor yanlarımızdalar.
    adalet bu degil bence zaten diger insanlar gibi degiliz birde sınıflandırma.

Üye
    onder42 Avatarı

Gerçek Adı
    önder erşahin
    Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Bütün engelli kardeşlerim için hiç olmazsa 1 defaya mahsuben ÖTV İNDİRİMİ İSTİYORUZ.Şartsız ,amasız ,fakatsız vergi indirimi istiyoruz.Dilenmiyoruz; engelliler arasında yapılan sınıflamaya karşıyız

Üye
    hamur Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    13:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yapmak istedikten sonra bir formül bulunur.

Mesela ortopedik engelliler 5 yılda satabiliyorken diğer engelli alımlarında 7-8 yıl yapılabilir.

en kötü ötv nin yarısını almasa yine birşeydir.

aslında ben bu konuda ak partinin bursa engelli milletvekiline mail attım. o zaman twitter hesabında şahsi emailini paylaşmıştı.

ama tabiki dönüş yapmadı

Aşağıda attığım maili paylaşıyorum.bizim en büyük problemimiz toplu hareket edemiyoruz...

Bennur
    hanım merhaba,

Öncelikle bulunduğunuz makamın sizin, tüm engellilere ve toplumda ki tüm engelli adaylarına hayırlı olmasını dilerim.

Bildiğiniz gibi fiziksel engelliler için devletimizin araç alımlarında ötv indirimi bulunuyor. Bu engelli vatandaşlarımız için oldukça önemli bir kazanım. Ama bu kazanımın sadece fiziksel engelliler ile sınırlandırılması diğer engelliler için bir kayıp. Toplumda ki tüm engelliler bir şekilde engelinin zorluğunu hayatın akışı içinde yaşıyor. Bunun için ötv indirimini tüm engellilere uygulanması yönünde çalışmalar olması lazım. Eğer fiziksel engelliler için yapılacak bir ayrıcalık ise bu noktada ötv tutarında fiziksel engel oranına paralel bir indirim uygulanabilir. İç hastalıklardan yüzde 50 oranı olan bir hastaya yüzde 50 ötv indirimi uygulanabilir.

Kaldı ki ötv indirimi ekonomilerin daraldığı anlarda tüm vatandaşlara uygulanarak satışlar iyileştirilmeye çalışılıyor.

Bence bu noktada yapılacak bir çalışma bu yasama dönemi içinde çok istifadeli sonuçlara vesile olacaktır.

Önerimi engellilere yapılacak artı bir kazanım olarak görmenizi temenni eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Engelliler olarak bırakın br imkan tanınmasını her gün bir hak elden gidecek ve öylece bakacağız. ama sonunda kimse şikayet etmesin...

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123