Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın Cihan
    Hukuk öğrencisiyim nereye ne dava açmam gerektiğini ve nasıl açmam gerektiğini gayeT iyi biliyorum. Mahkemelerin yasa yapma veya değiştirme yetkisi olmadığını bilinçli her vatandaş bilir burdan böyle bir açıklama yaparak beni cahilmişim gibi göstermeniz doğru değil. Sizinde belirttiğiniz gibi ötv kanunundaki boşlukların çelişmelerin düzeltilmesi talebinde bulunacağım. Dava red edilecek daha sonra Anayasa mahkemesine başvuru yapacağım bunun içinde iç hukuk yollarını tüketmiş olmam gerekiyor. Zaten oluşmamış bir hak kaybı için mahkemeye gidip bunu değiştir diyemem ancak yasanın anayasa aykırılığını anayasa mahkemesine başvurunca belirtebilirim.

Üye
    apprentice Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    23.07-2017
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla bende kalp pili var ama çevremde ortapedik engel dışında araç alan görmedim.

Üye
    lifeguard Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim bir tanıdığım aldı.. Böbrek yetmezliği var kendisinde

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sen ortopedik engelli vatandaşla aynı hakkı istiyorsun. Güzel iste ama şunu da düşün, sen gidip 50000 e araç alırken ortopedik engelli vatandaş 5000 fazla verip aynı aracın otomatik şanzımanlısını almak zorunda, üstüne belki bir de ekstra para verip tertibat yaptırmak zorunda. Eşitlendi mi yani şimdi herşey, adalet mi oldu bu? Üstelik o muhtemelen senden fazla araca ihtiyaç duyarken.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

sayın tugçe

konu başlığını açarken hukuk ögrencisi oldugunuzu belirtseydiniz size yol göstermek için yazdığım yazılara gerek kalmazdı ( ben müneccim değilim ) ayrıca sizi cahilmiş gibi gösterdiğimi zannetmişsiniz bu sizin hissiniz ben karışamam . daha önce araştırarak edindiğim bilgileri bilginize sunmak forum gereği olduğundan sizi cahilmiş gibi gösterdiysem özür dilerim . ayrıca sizi küçümsemek faydama olan bir davranış olmayıp , açacağınız dava sonucu olumlu olursa bu durumdan fayda sağlayan biri olarak sizi desteklemem en doğrusudur . bunca açıklamadan sonra hukuk öğrencisi olmanız sebebiyle daha teknik sorularla konuyu genişletebiliriz .

1 ) ötv istisnasında tertibat ifadesi iptal olursa

a ) madde istisna özelliğini yitirip muafiyet özelliğine dönüşmezmi ?
    b ) bir kanunda muafiyet ve istisna maddelerini belirleme yetkisi kimdedir ?
    c ) tertibat kelimesinin istisna özelliğini sağladığını bilen hakim bu kelimeyi iptal etse bile yerinin doldurulması hakkındaki kararı ne olur ?

2 ) sıkıştığı zaman kamu yararına bozma hakkını kullanan maliye ( bizim kurum böyledir . en son engelli araçlarında kdv alınmaması konusunda bu hakkı kullandı ve danıştaydan istediği kararı çıkarttı ) tertibat kelimesinin iptalini tüm maddeyi iptal etmekle çözerse sonuçları ne olur ?

yanlış anlamayın sizi sınadığım felan yok bunlar sadece ihtimal konu üzerinde yoğunlaştığınız da zaman kaybetmemeniz için verilen bilgiler
    inşallah çalışmalarınız olumlu yansımalarla mükafat bulur

saygılar

Üye
    ertans Avatarı

Son Giriş
    04.12-2016
    Saat
    21:43
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben %45 sol el ortopedik engelliyim ama bizde ÖTV den yararlanamıyoruz maalesef

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bir ortopedik engelli olmama rağmen ÖTV ' den yararlanamıyorum? Ben kime isyan ediyim? Devletim varolsun canı sağolsun, bizlere ayrım yaptığı için. Bu arada sol kol rahatsızlığımdan dolayı %49 engelim var..

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten manuel değil bizde otomatik alacağız. Kimin neye daha fazla ihtiyacı var bilemezsiniz buda sizi ilgilendirmez zaten. Ne yapalım yani ötv indirimli araç almak için illa ortopedik engel mi yapalım kendimize? En azından durum bu kadar adaletsiz olmaz.

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:01
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    62
    Verilen Beğeniler
    0

Bazı arkadaşlarında dediği gibi ortopedik engelli olupta bu haktan yararlanamayan vatandaşlarda var
    Bu adaletsizliğe kalıcı bir çözüm bulunmalı
    Ben tuğçe arkadaşımı destekliyorum bu konuda

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

sayın cihan

a) Dönüşür

b)yasamadadır

c) Mevcut yasamayı iptal etme hakkı yok. Kelimeyi değiştirecekse de bunun kanunda ki ya da yasadaki iradeye anlama eşdeğer olması lazım.

2) Tekrar danıştaydan istediği kararı çıkarttırır ancak bütünüyle iptal edemez en fazla yorumunu değiştirebilir. Bu söylediğiniz yol imkansız gibi bir şey zaten ancak hani kamu yararı kamu mağduriyeti hesabına toplu şekilde mahkemeye başvurulabilinir. Ama zaten benim isteğim de bu tüm iç huıkuk yollarını tükettikten sonra anayasa mahkemesine başvuracağım. Kaldı ki maliye durdukmyere bi kişi dava açtı diye böyle bir yola başvurmaz. Ancak anayasa mahkemesinde Danıştay buna benzer bi karar çıkartmış. Dava önüne geldiğinde belki yine mevcut kararın yorumunu değiştirme yoluna gidebilir. Zor ama imkansız değil. Mağdur olann herkes birşelirse daha etkili olacağına inanıyorum. Tek başıma bu davayı açmaın bana olumlu bir sonuç getireceğini sanmıyorum zaten. Bu yönde çalışmalarım devam ediyor

Üye
    deniz34 Avatarı

Gerçek Adı
    deniz çavdar
    Son Giriş
    21.05-2015
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim rapor veya hastaneyle ilgili sıkıntım yok,vergi dairesi sorun yapıyor...
    ÖTV kanununa göre araç alabiliyorum ama vergi dairesi alamazsın diyor,bu konuda çözüm bulamadım.

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

vergi dairesinin size sunduğu gerekçe nedir peki. neden alamazsınız diyor

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Suistimal edılmedıgı surece bence herkes alabılmelı,ötv ındırımlı arac.gecen park yerındeyım
    Adam aracı engellı park yerıne park etmıs avm de gezmıs tozmuş gelmış.neden parkettınız buraya "dedım .arac engellı yakınınınmıs,yanı aracta engellı yokken arac sırf engellı kartına haiz dıye saçmalayan zıhnıyetler var..ortopedık engellılerı ozellıkle sandalye kullanan kısılerı magdur eden ,bu suıstımale açık zıhnıyetlere bence vermesınler.

Üye
    alfi Avatarı

Son Giriş
    05.10-2015
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şunu unutmayınki ötv indirimli araç ortapedik insanlara tanınmış bir hak. Şimdi şeker hastalığının veya kalp pili veya böbrek nakli olmuş birinin bu haktan yararlanmasının manası ve izaati nedir.

Bu hakkın ortapedik özürlülere tanınıyorki ulaşımlarını rahatlıkla devam edebilsinler diye.

Farkında mısınız ancak BEYİN bedava.

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:01
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    62
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sen şimdi,
    %90 özürlü raporu olan bir yakını üzerinden araç alıp,özürlülere verilen bu hakkı suistimal eden kimse olmadığınımı söylemek istiyorsun?
    Doğru söylüyorsun,beyin bedava...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon