Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 17 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    13:57
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar babamın sol ayak bilek ve parmaklarında sakatlık var. rapor için hastaneye başvuru yapmadan önce görüşünüzü almak istedim.
    babamın e sınıfı ehliyeti var sakatlığıda ehliyetini almadan önce.sakatlık durumu gençliğinde kendine hiç sıkıntı vermemiş ama şu an manuel araçları kullanamıyor debriyaja basamıyor.onun için hastaneden rapor alabilir mi? ötv indiriminden yararlanır mı? h sınıfı ehliyet gerekli mi? gerekli ise h sınıfı ehliyet için ayrı bi rapor mu alınacak ? şayet ötv indirimi olursa aracı ben kullanabilirmiyim? teşekkür ederim.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Ayrı rapor almasına gerek yok. Raporu birden fazla nüsha halinde alır. Aslı kendisinde kalır, diğerlerine aslı gibidir kaşesi yaptırır ve dilediği yerde kullanabilir.
    H sınıfı alması mecburi. Raporunda 'otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır' yazacak. Bu raporla ehliyetini sadece direksiyon sınavına girerek değiştirecek.
    Aracı siz de kullanabilirsiniz ve babanız da tüm otomatik vitesli araçları kullanabilir.

Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hazır dilekçe örneği vermişler başlığında ötv+mtv indirimi almak için rapor almak istiyorum gibi bir ibare var alacağı rapor h sınıfı ehliyet içinde geçerli diosunuz yani???

bi sorum daha var aracı benim kullanabileceğime dair kanuni bir dayanak var mı? çünkü forumda okuduğum kadarıyla %90 altında özürü olanların aracını kendisinden başkası kullanamaz kanısına vardım

Üye
    A-T-S Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Tevfik
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamunaleyküm kardeş. Benim de sol ayak ve sol parmaklarda sorun var. Ben de iki rapora başvurdum, birinde h sınıfı ehliyet ve otomatik vites araç için. Diğerinde özel donanımlı araç ve ötv işaretliydi. İkisini aynı anda alabileceğimi sandım. Ancak heyet, h sınıfı ehliyet raporunu almadan diğerini değerlendiremeyiz dedi. H sınıfı ehliyet için heyete girdim. Rapor da, eğitim ve araştırma hastanesine sevki uygundur yazıyordu. Yani onay vermediler, ama olumsuz da demediler. Biz sana karar veremedik git bir üst hastane baksın dediler. Ben de, hocam muayene etmediniz ki, eski rapora göre karar verdiniz deyince heyette tartışma yaşadım. Bir hafta sonra bir eğitim ve araştırma hastanesine gittim. 9 tane doktora göründüm ve detaylı bir muayeneden geçtim. Ertesi gün heyete girdim, heyette de kısa bir muayene ettiler. Bir hafta sonra da raporumu eve yolladılar. Bulgular bölümünde bütün vücut değerlerim yazılmış. Sağ el gücü, dirsek gücü, diz gücü, bilek gücü vs. vs.
    Teşhis bölümde sol üst ve alt ekstremite de sorun olduğu yazılmış. Engel oranı R yazılmış. Sonuç bölümünde de, h sınıfı ehliyet alabilir, özel donanımlı (elden kumandalı) araç kullanması uygundur yazıyor. Öğrendiğime göre, bu rapor, hem araç, hem ehliyet, hem de ötv için yeterli. Yani bu aşamada aracı otomatik almak tamamen bizim keyfiyetimize kalıyor. Aracı otomatik alıp bir gaz ve fren aparatı takılacak. manuel alırsak, gaz,debriyaj, fren aparatı takılacak. Tabi aracın normal gaz ve freni de aktif kullanılacak.

Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar babam rapor için gitti rapor çıktısı elimize ulaşmadı ama %7 lik bi engel oranı vermişler.ortapedik bi engel bu. bu durumda ötv+mtv den faydalanabilecek mi??

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Faydalanacak... %1 olsa bile faydalanır.

Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİK in 8. maddesinin c bendi aşağıdaki gibidir.

c) Alt extremite diz altı amputasyonlarında protezle fonksiyon kazananlara B, F, G sınıfı, protezle fonksiyon uyumu iyi olmadığı, ortopedi ve/veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından özel tertibatlı araç kullanabilecek durumda olmadığı bildirilenlere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir. Bunun dışındaki alt extremite noksanlık veya amputasyonlarında, ortopedi uzmanı ve/veya Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı raporu uyarınca H sınıfı sürücü belgesi verilir.

bu maddeye göre h sınıfı ehliyet zorunlu olmuyor. yoksa ben mi yanlış yorumluyorum?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTV.siz alacaksanız H ehliyetı şart...
    Yok ÖTV. ödeyecekseniz H sınıfı depil ehliyet şart değil..
    Araç kullanacaksanız o zaman ehliyet şart..

Şimdi karar sizin..

Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar biz rapora başvururken dilekçede 'ötv ve mtv muafiyetinden faydalanmak için rapor almak istiyorum' yazıyordu.rapor elimize ulaşmadı içeriğine ne yazdılar bilmiyorum sadece %7 lik oran vermişler(sol bacak ortopedi).bu raporun içeriğinde sadece ötv ve mtv den muaftır yazıyorsa bu rapor haricinde h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites kullanabilir ibareli rapor almam gerekli mi?gerekliyse ilk rapor oranı olan %7 yi ikinci raporda da vereceklerini var sayarsak h sınıfı ehliyet için yeterli olur mu bu oran?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Rapor oranı önemli değil rapor sol ayağınızdan engelinizin olduğunun belirtilip 'otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır' ibaresi olması gerekiyor. Muhtemelen raporda zaten bu şekilde yazıyordur.

Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar raporu aldım.raporda; teşhis : ortopedik patoloji sol ayakta deformite ; özür durumu : %7; özürlü kimliği : evet; özür gurubu : ortopedik ; ötv+mtv için kullanılmalıdır yazıyor.
    heralde ötv+mtv den muaf olarak araç alabilirim değilmi ?bu durumda h ehliyeti almak için hangi yolu izlemeliyim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Raporda "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi olmalıydı. Bu haliyle H sınıfı sürücü belgesi almak mümkün değil. Nasıl bir araç kullanabileceğine dair değerlendirme olmaması da araç alımında soruna yol açar.
    Raporu veren hastaneye gidip bu ibareyi ekletmeye çalışın.

Üye
    plasebo60 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bizim burda önce ötv+ mtv muafiyeti için rapor alıyorsun sonra ben h sınıfı ehliyet almak istiyorum diyip tekrar heyete giriyorsun dilekçene ilk aldığın raporun sonucunuda ekleyip heyete muayene oluyorsun zaten özür durumunu diğer raporda gördükleri için fazlaca muayene etmeden h sınıfı ehliyet alabilir raporunu ayrıca veriyorlarmış bu şeklide alan arkadaşım var.şimdi sorum aldığım ötv ve mtv muafiyeti raporumu maliyeye gösterdim bizim raporun klinik bulgular bölümünde kas isklet sistemi bölümüne sol ayakta deformite yazmışlar deformite olduğu için siz ötv+mtv den muaf olamazsınız dediler.fakat aynı raporda teşhise ortopedik patoloji; sakatlığın ağır olmadığı ama sürekli olduğu yazılmış ve özürlü kimliği bölümüne ise evet i işaretlemişler. bu durumda maliyenin dediği gibi ben muaf olmuyormuyum yoksa maliyeciler bu işi tam anlamıyla bilmiyorlarmı

Üye
    zzarac8076 Avatarı

Gerçek Adı
    CENAN DELİDAG
    Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    14:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeşim önceden olsa raporu alırdı ama şimdi mümkün değil.Benimde sorunum var ama rapor yenilemede %40 dan %30 oldu başka hastaneye gittim %17 ye düştü ihtirazda bulundum %12 ye düştü.Benimle birlikte aynı iş yerinde çalışan arkadaşlar var.birinin tek gözünden diğeride benim gibi ayağından engelli %40 raporu aldılar.Biri tanıdık aracılığıyla biri Rüşvet vererek.Benim ne tanıdık var nede param.İşte Türkiyede Adalet var deniliyor.Adalet bunun neresinde.Yani anlıyacağın işin zor rapor açısından.allah kolaylık versin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Raporda "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi olmalı. Ayrıca tanı kısmında da "sol alt ekstremite" ifadesi bulunmalı (Vergi dairelerinde bu ifadeye dair bir fetişizm gelişmiş durumda! İlle de görmek istiyorlar!)

Sayfa 1 / 2 12 SonSon