Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

2012 yılında Yurt İçinden 0 Km otomobil satın aldım. Dolayısıyla ÖTV Ödemedim, 1 yıl (2013) sonra ise aracı satmak durumunda kaldım, Satarken Ödenmeyen ÖTV'yi paşa paşa ödedim, burada sorun yok. 2015 yılında kısmetse araba almak istiyorum, acaba ÖTV den yararlanabilirmiyim? Sonuç olarak 2012 yılında ÖTV siz aldığım aracı satarken, ödemediğim vergiyi kuruşu kuruşuna ödedim.

Cevaplarınızı bekliyorum.

Selamlar,

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:12
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

alamıyorsunuz diye biliyorum, aslında mantık olarak almanızda bir sakınca olmaması lazım ama maalesef vergi dairesine sorulduğunda alamazsınız diyorlar,
    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/ozelgesistemi/
    gelir idaresi başkanlığından bu konuda özelge talep edebilirsiniz
    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/ozel...mi/index5.html
    veya verilmiş özelgeleri tarayabilirsiniz http://www.gib.gov.tr/fileadmin/ozel...mi/index3.html( vaktim olmadığı için özelgeleri tarayamadım ama mutlaka bu konu daha önce sorulmuştur ve cevabı vardır burada)
    devlet de aslolan yazılı cevaplardır, vergi memurunun vereceği sözlü cevabın bir geçerliliği yoktur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Maliye bu konuda 5 yıl beklenmesi yönünde uygulama yapıyor. Sadece dava açarak bu hakkı almak mümkün. Birkaç dava açılıp kazanıldığında Maliye de tutumunu buna uydurup "ötv ödenmişse 5 yıllık şart ortadan kalkar, yeniden vergi istisnalı araç alınabilir" der.

Danıştay kararı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ml#post1347366

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa user offline - 5 yıl dolmadan vergilerini ödeyip aracımı sattım. Yeniden ÖTV'siz araç alabilir miyim Hocam dün gece bir araba formunda bir arkadaş paylaşmış bunu,engelli bir kardeşimizden araç almış ve süreci anlatmış.Bir engelli kardeşimiz 5. yıl dolmadan aracını bu arkadaşa satmış ancak vergi dairesi ötv'yi aracı alacak olan kimse o öder demiş.!

""2- Engelli durumun kalkması: soluğu Vergi Dairesinde aldık. Vergi memurları tarafından verilen bilgiye göre aracın ödenmemiş olan ÖTV si alıcı tarafından ödenmek zorundaymış. !!!""

Ancak birinci mesajda GoXEl user offline - 5 yıl dolmadan vergilerini ödeyip aracımı sattım. Yeniden ÖTV'siz araç alabilir miyim arkadaş aracını 5. yıl dolmadan satarken ötv'yi kendisi ödemiş.!

Şimdi burda iki durum var,engelli kişiler 5. yıl bekleme süresi dolmadan araçlarını satıyor, ancak ilk başta aracı alırken ödenmeyen ötv'yi GoXEl user offline - 5 yıl dolmadan vergilerini ödeyip aracımı sattım. Yeniden ÖTV'siz araç alabilir miyim kendi ödüyor, Yukarda örneğini verdiğim mesajdaki kişiyede vergi dairesinden diyorlarki aracı kim alacaksa ötv o ödeyecek.!
    Bunun hangisi doğru benim kafam amble oldu.?
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ENGELLİLER İÇİNVERGİ REHBERİ37
    ÖTV Kanununun 15/2 maddesi uyarınca, motorlu taşıtlardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk alımında ÖTV istisnasından yararlananların,bu taşıtı istisnadan yararlanmayan bir kişi veya kuruma devretmesi halinde; bu devir dolayısıyla adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan,ilk alımdaki matrah üzerinden, kayıt ve tescil tarihindeki ÖTV oranına göre, bu tarihte hesaplanan ve tahakkuku yapılacak olan ÖTV tahsil edilecektir.İstisnadan yararlananlar tarafından bu istisnadan yararlanılarak edindikleri kayıt ve tescile tabi malları5 yıldan fazla kullanarak elden çıkarmaları durumunda bu hüküm uygulanmaz.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kanuna bakacak olursak benim anladığım 5. yıl süresi dolmadıkça araç satılırsa ötv'sini engelli kişi öder.! Bunu mnerden anlıyorsunuz derseniz ,,

""İstisnadan yararlananlar tarafından bu istisnadan yararlanılarak edindikleri kayıt ve tescile tabi malları5 yıldan fazla kullanarak elden çıkarmaları durumunda bu hüküm uygulanmaz.""
    Sizin bu iki farklı uygulamada yorumunuz ne olur.?

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Ötv yi aracı alan 2. kişi o günkü vergi oranından öder. Satıcı ödemez. Arkadaşın "ben ödedim" dediği parayı o vermiştir alıcı adına makbuz kesilmiştir. Bu dediğim kesindir. Yukarıdaki metin açık. "bu devir dolayısıyla adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan" yani ikinci kişi. Siz metini yanlış anlamışsınız. En az 10 adet engelli aracı alıp sattım çevremde. Durum bu.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

GoXEl user offline - 5 yıl dolmadan vergilerini ödeyip aracımı sattım. Yeniden ÖTV'siz araç alabilir miyim Hocam ötv sini ödeyerek satmış olsanız dahi 5. yıl dolmadan araç alamıyorsunuz maalesef. Maliye bakanlığı,gelirler idaresi başkanlığı ÖTV istisnasının süresi açıklaması madde:6.
    orda yazıyor. Ancak bu kural şöyle değişiyor, Şayet yangın,sel,deprem, trafik kazası vs vs halinde araç pert olursa ve olduktan sonra 5.yıl dolmasını beklemeden tekrar ötv indirimli araç alabiliyorsunuz.

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

biliyorum. zaten ötv li olarak aldık. eşime aldık.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sakura71 user offline - 5 yıl dolmadan vergilerini ödeyip aracımı sattım. Yeniden ÖTV'siz araç alabilir miyim "ben ödedim" dediği parayı o vermiştir alıcı adına makbuz kesilmiştir." Evet aynen böyle olmuş haklısınız.

ÖTV vergisi "sıfır" araç alımlarında uygulanan bir vergi değilmi.?
    Ben ötv ödemeden sıfır aldığım aracı bir başka kişiye satmaya kalkarsam benin aracım ikinci el olur.!
    Aracı alacak olan karşımdaki vatandaş neden ikinci el bir araca ötv ödesin.?
    Gider ötv öder sıfır araç alır kendine, benim 1. yıldır kullandığım aracı neden alsın.!

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hocam,

ben araı ötvsiz olarak 26.000 TL ye aldım, o aracı 1 yıl sonra 32.000 TL ye sattım. 32.000 TL içinden yaklaşık 7.000 TL sini ÖTV olarak ödedim. Bana 25.000 TL para kaldı. Hesap bu. Alan kişi aracın piyasa ederini bana ödedi.

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    GoXEl user offline - 5 yıl dolmadan vergilerini ödeyip aracımı sattım. Yeniden ÖTV'siz araç alabilir miyim Anladım hocam,teşekkürler.